Paroubek prohrál, fotbal dál bez policie

Hrubiány srovnala až policie
Hrubiány srovnala až policieZdroj: Miroslav Homola, ČTK, Meidafax, repro tn.cz
ČTK
Ročník 09/10
Začít diskusi (0)

Poslanecká sněmovna nebude jednat o násilí na fotbale v souvislosti s nedávnými výtržnostmi v první lize a možném návratu policie na stadiony. Poslanci neschválili o jeden hlas program této mimořádné schůze svolané na žádost ČSSD.

Právě předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek po utkání Brna s Ostravou, které v neděli 22. února poznamenaly velké výtržnosti fanoušků Baníku, navrhl, aby policisté opět dohlíželi na dění na stadionech.

Ministr vnitra Ivan Langer to ale i dnes před poslanci striktně odmítl. Podle Paroubka je přítomnost policistů přímo na sportovní akci nutná, proto v minulém týdnu předložil novelu zákona.

"Je jen otázkou času, kdy dojde k vážnému poškození zdraví, nebo úmrtí. Přítomnost policie na stadionech je nezbytná, odrazuje slabé mozky od projevů násilí," řekl ve sněmovně Paroubek, který chtěl uspořádat schůzi pod pracovním názvem "selhání ministra vnitra při zajištění ochrany životů, zdraví a majetku občanů".

Od začátku roku platí zákon, podle kterého má být policie na stadion povolána až v krajním případě, když situaci nezvládne pořadatelská služba. Langer na tom trvá, a je proto s Paroubkem v ostrém rozporu. Ministr uvedl, že se mu nelíbí nejednota sněmovny v otázce násilí na stadionech.

"Místo abychom všichni společně hráli na jednu bránu, tak uděláme radost gaunerům ze stadionů, kterým dáme signál, že se hraje podle jejich not," prohlásil Langer. "Vždyť tragické výtržnosti byly i v režimu, kdy policie na stadionu byla přítomna.

To, že každý teď má svá práva a povinnosti, je špatně, a před tím, to bylo dobře? Byl bych rád, abychom se nevraceli zpátky," řekl. Pro jednání o násilí na fotbale ve sněmovně hlasovali poslanci ČSSD, KSČM a Olga Zubová s Věrou Jakubkovou ze Strany zelených. Dohromady 76 hlasů ke schválení programu těsně nestačilo.

Na následné tiskové konferenci Paroubek označil Langra za "všem se vysmívajícího hochštaplera", který by podle něj "v žádné kulturní a demokratické zemi nemohl být nadále ministrem vnitra". V tiskovém prohlášení ČSSD Paroubek navrhl, aby sněmovna vyzvala předsedu vlády, "aby neprodleně podal prezidentu republiky návrh na odvolání Ivana Langra z funkce ministra vnitra".

Policisté museli po změně zákona zasahovat hned v prvním jarním kole. Po incidentu v Brně jeden z ostravských fanoušků putoval na čtyři měsíce do vězení, další tři byli odsouzeni k vykonání veřejně prospěšných prací od 250 do 400 hodin.

Polský příznivec Baníku byl na pět let vyhoštěn. Fotbalový svaz těsně před startem jarní části ligy 16. února podepsal s Policií ČR smlouvu o rozdělení kompetencí při zajišťování bezpečnosti na stadionech. Po událostech v Brně obvinil Langer vedení ČMFS z nedostatečné přípravy spojené s novou bezpečnostní dohodou.

"Měli od prvního okamžiku, kdy byl přijat nový zákon o policii, trávit devadesát procent času objížděním republiky, vytvářením bezpečnostních standardů na stadionech a komunikací s kluby.

Oni ale trávili víc času hádkami mezi sebou, intrikami, kdo bude, nebo nebude předseda, a úplně zapomněli, že jsou tady lidi, kteří chtějí chodit na fotbal," řekl deníku Sport ministr, který prý s nadějemi vyhlíží změny ve vedení svazu. Ty mají přijít po červnové valné hromadě.

Mokrý obvinění odmítl, Langrovi podle něj nepřísluší hodnotit a vměšovat se do dění ve fotbalovém hnutí. Upozornil i na to, že politické zásahy do národních federací jsou v rozporu s regulemi FIFA. Langer pokáral za chybný postup i zástupce 1. FC Brno, ale Paroubek se klubu zastal, stejně jako členů ochranky.

"Šli do předem prohrané gladiátorské bitvy. Viděli jsme, jak byli odvážlivci zbiti a rozmetáni do všech světových stran," uvedl a nadhodil otázku, proč policie nyní zasahovala na další sportovní akci - mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Brněnskému klubu hrozí, že bude muset uhradit policejní zásah ve výši 80 tisíc korun.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů