Kluby do ničeho nenutíme, tvrdí Kramarič

Advokát Pavla Horvátha Julius Kramarič
Advokát Pavla Horvátha Julius KramaričZdroj: Sport
Ročník 09/10
Vstoupit do diskuse (1)

V popisu práce má coby advokát hájit jiné. A docela mu to jde. Stejně obratně dokáže Julius Kramarič, spolupracovník hráčského agenta Ondreje Chovance, vysvětlovat, proč má jeho klient Tomáš Frejlach údajně výhody v libereckém Slovanu.

„Je to vlastně výhoda pro klub,“ říká na téma záložníkovy smlouvy, jež má zaručovat místo v sestavě.

Je běžnou praxí, že vaši hráči mají smluvně garantováno, kolik procent zápasů či počet minut musejí v sezoně odehrát?
„I s tím jsem se setkal.“

Jak často se s kluby dohodnete na podobné smlouvě?
„Není to nijak časté, ale ani neobvyklé. Je to individuální. Některé hráče s velmi dobrou výkonností si kluby kupříkladu vyhlédnou v šestnácti letech. V té chvíli jim, respektive jejich rodičům řeknou, že je chtějí zapracovat do A mužstva, takže s ním budou trénovat. V takových případech dáváme do smlouvy podmínku, že když to tak nebude, jedná se o porušení smlouvy, a mohou odejít. Nechceme se dostat do situace, když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají - ve finále to může skončit tak, že pro hráče je to nevýhodné z hlediska výkonnostního růstu. To je jeden typ smluv.“

Kauza Liberec: Frejlach musí hrát >>>


Jaký je ten další?
„Takový, kdy hráči vesměs mají nabídky odjinud, za nějakou dobu jim končí smlouva a kluby ji chtějí prodloužit. Chtějí je zobchodovat, mít jistotu, že neodejdou zadarmo. Proto jim řeknou: je před námi poslední rok, kdy bychom tě chtěli zviditelnit, dáme ti velkou šanci, a pak můžeš odejít. Jenže ve fotbale to může znamenat, že mu dají šanci v prvním podzimním utkání, nedaří se, po jednom dvou hráčích se to sveze a mohou de facto rok stát. Po dvanácti měsících se dostáváme do stejné situace. Jenže fotbalista musí kvůli výkonnostnímu růstu hlavně pravidelně hrát. A aby dostal šanci, v zásadě vyjednáváme i podmínky, kdy se stanoví procentuální podíl účasti v mistrovských utkáních podle počtu odehraných minut.“

Jaká je stanovena sankce, když to klub nedodrží?
„Hráč může ukončit smlouvu a v prvním přestupním období odejít. Prodlužuje totiž smlouvu za podmínek, kdy cítí, že dostane příležitost a bude hrát. Kdyby to tak nebylo, v podstatě dokončí smlouvu, kterou měl, a odejde. Ve skutečnosti je to výhoda pro klub: když fotbalista smlouvu neprodlouží, po roce zmizí zadarmo. Dáváte klubu šanci, aby hráče zviditelnil.“

A zároveň na něj tlačíte, aby hráli, i když třeba nemají formu
„Klub k ničemu netlačíme, ani k tomu, aby s hráčem prodlužoval smlouvu. V české lize je nešťastný zvyk, že hráče, kterým bude končit smlouva, nechají běhat po tartanu s krosnou kamení na zádech. Anebo dostanou čtyři individuální atletické tréninky. Nekopnou si do míče, dostávají se pod psychický tlak, aby za každou cenu prodloužili a klub z toho profitoval. To podle mě nejsou rovné podmínky.“

Může být sankcí pro klub i to, že pokud trenéři nenechají hráče v zápasech domluvenou dobu, musí mu klub zvýšit plat?

„Sankce je vždy otázkou dohody dvou smluvních stran. Pokud by klub neměl zájem přistoupit na podmínky, tak na ně nepřistoupí. To samé platí o fotbalistech. Takže je to otázka dohody. Samozřejmě se to stává.“

Je to tak i v případě Tomáše Frejlacha?
„Ke smlouvě Tomáše Frejlacha se nemůžu vyjádřit konkrétně, protože nemám jeho souhlas. Jako advokát jsem vázán povinností mlčenlivosti. Nicméně Tomáš Frejlach smlouvu prodloužil a zatím zůstává hráčem Liberce. Na vaši otázku vám tedy odpovím, abyste vy, novináři, byli vždycky spokojeni: Vaše tvrzení nemohu vyvrátit ani potvrdit. Kromě toho mohu říct jen to, že došlo k bezproblémové dohodě mezi klubem a hráčem a konkrétní podmínky byly upraveny podle požadavků klubu.“

Mám si to přeložit tak, že Liberec nesplnil svůj závazek, ale došlo ke kompromisu v otázce navýšení Frejlachova platu?

„Každá smlouva je kompromis. A vždycky sleví obě strany. Oběma smluvními stranami byly dodrženy všechny podmínky.“

Letní soustředění však začalo bez Frejlacha, který se připravoval sám. Jak to?
„Stanovisko Liberce bylo takové, že Tomáš na začátku sezony nesplnil kondiční testy, a vzhledem k tomu byl na tři dny přeřazen ke kondičnímu trenérovi. V okamžiku, kdy na nějakém sport testeru splnil veškeré podmínky, byl panem Kleiblem (ředitel Slovanu Liberec) převezen na soustředění a pokračoval dál tam. Tomáš sám zhodnotil situaci tak, že mu tři dny s kondičním trenérem nesmírně prospěly.“

Patří nyní Frejlach mezi nejlépe ohodnocené hráče Liberce?
„Fotbalu moc nerozumím, jak říká pan Chovanec. Řeknu vám, jak situaci zhodnotil člen představenstva, pan inženýr Karl: Frejlach odehrál v Liberci několik sezon. Liberec ho koupil za poměrně vysokou cenu a má zájem ho zobchodovat. Z tohoto pohledu Tomáš patří mezi hráče, kteří by měli být v nejbližší době, to znamená buď v zimě nebo v letním přestupním termínu, transferováni do jiného klubu, aby z toho Liberec profi toval. Klub má spoustu mladých hráčů, jako jsou Dočkal nebo Gebre Selassie, a to jsou Tomášovi nástupci. Nikoli na jeho místo v sestavě, ale jako obchodní artikl.“

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Články z jiných titulů