Peklo na Baníku rozpoutala "tribuna chudých" | iSport.cz
Richard Šíma
8. listopadu 2010 • 11:15

Peklo na Baníku rozpoutala "tribuna chudých"

TOP VIDEA
Slovácko - Plzeň: Povedený brejk zakončil Hellebrand, 2:1! Slovácko - Plzeň: Povedený brejk zakončil Hellebrand, 2:1!
Vrba po prohře v Plzni: Ztráta Kalvacha? Aspoň prostřídáme sestavu Vrba po prohře v Plzni: Ztráta Kalvacha? Aspoň prostřídáme sestavu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dvanáct zadržených výtržníků, šest zraněných osob, několik poničených vozidel. To je prozatím výsledek řádění ostravských fans v průběhu utkání Baníku s Viktorií Plzeň. Hosté vyhráli 2:0. Pár minut po začátku utkání naházela skupina výtržníků dýmovnice a jinou pyrotechniku zpoza stadionu do kotle hostujících příznivců. Tím začala rvačka, která trvala dlouho do noci...Fotbal se dostal v sobotu večer v Ostravě na druhou kolej. Sudí Možíš musel zápas dvakrát přerušit. Nejdříve na dvě minuty, když nebylo kvůli dýmovnicím vidět, co se na hřišti děje. A pak na dvacet minut. Kvůli tomu, že policie za plotem stadionu v potyčce s „fanoušky“ použila slzný plyn, který zamořil Bazaly.

Málokdo na ostravském stadionu tušil, proč vlastně celá nechutnost vznikla. Eskalátorem všeho byl výrok starosty obvodu Slezská Ostrava Antonína Maštalíře, jenž v průběhu týdne prohlásil, že hodlá uzavřít takzvanou „tribunu chudých“.


To je místo nad vysokou zdí za stadionem, odkud je vcelku pohodlně vidět na celé hřiště na Bazalech. V poslední době odtud sledovali zápasy Baníku ti příznivci, kteří si z nejrůznějších důvodů odmítli koupit Kartu fanouška, jež nutí svého vlastníka poskytnout osobní údaje.

Starosta Maštalíř chtěl vyhovět stížnostem obyvatel, kteří v blízkosti „tribuny chudých“ bydlí a jimž se nelíbily důsledky chování příznivců Baníku v průběhu zápasů.

Slzný plyn na dvacet minut přerušil i samotný zápas
Slzný plyn na dvacet minut přerušil i samotný zápas

To trucující fans, kteří předpokládali, že „tribuna chudých“ bude střežena policisty, rozzuřilo a přimělo nachystat se na boj se strážci pořádku.

Jenže ti se v poslední chvíli rozhodli místo nad zdí, kudy vede ulice Bronzová, nestřežit a rozvášněný dav vyzbrojených fans náhle neměl, s kým se utkat.

Jejich frustraci odnesl plzeňský kotel, jehož sektor s místem pod „tribunou chudých“ sousedí.

A paradoxně ve chvíli, kdy plzeňští vlajkonoši vyjadřovali těm ostravským solidaritu vytaženým transparentem s nápisem „Karta fanouška – červená karta pro ultras“, přilétly do jejich sektoru zpoza plotu dýmovnice a světlice. Z rukou ostravských fanoušků. Následoval zásah policistů, kteří použili slzný plyn.
Dýmovnice, policejní dělbuchy a nakonec slzný plyn. Kolem Bazalů zuřila v sobotu válkaDýmovnice, policejní dělbuchy a nakonec slzný plyn. Kolem Bazalů zuřila v sobotu válkaFoto ČTK

„Štípalo to v očích a v krku, nedalo se dýchat. Bylo správné, že rozhodčí hru přerušil a šli jsme do kabin,“ řekl ostravský kapitán Aleš Neuwirth.

I když se po dvaceti minutách aktéři zápasu vrátili na hřiště a pokračovali, boj těsně za plotem Bazalů se přiostřil. Vyrazil do něj totiž také skoro celý ostravský kotel, který opustil ochozy.

A zatímco na hřišti vše směřovalo k plzeňskému vítězství 2:0, zpoza tribuny se ozývaly rány policejních dělbuchů. „Musel bych být hluchý a slepý, abych nevnímal, co se kolem dělo,“ poznamenal Pavel Vrba, plzeňský trenér.

„I když jsem kvůli tomu plynu chvíli slepý byl, tohle se přehlédnout nedalo,“ dodal.

Podle vyjádření policejní mluvčí Gabriely Holčákové bylo v sobotu večer zadrženo dvanáct výtržníků. Dá se očekávat, že po analýze videozáznamů přibudou další. Šest lidí odneslo násilné řádění zraněními, čtyři z nich rozbitou hlavou.

Každopádně už včera odpoledne policie obvinila první čtyři fanoušky kvůli výtržnostem v souvislosti se zápasem, obviněných samozřejmě bude přibývat.

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud