Aleš Roll
8. listopadu 2010 • 15:52

Platil přiznal: Slavia dluží hráčům 30 milionů

Autor: Aleš Roll, Pavel Hartman
Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
VŠECHNA VIDEA ZDE

ROZHOVOR - Pět měsíců nemocnou Slavii vyšetřoval, teď začal s radikální léčbou. Miroslav Platil, generální ředitel rozmařilého červenobílého království, chce zatočit s neúměrně vysokými smlouvami, s nadbytkem profesionálních hráčů a s životem nad poměry vůbec. „Klub se musí vrátit do reality,“ přiznává na rovinu.



Říká, že je momentálně ztracen v čase, neboť má jednu schůzku za druhou. Nepřehání, na rozhovor pro deník Sport našel generální ředitel Slavie Miroslav Platil v nabitém programu skulinku až po dvou dnech. A po hodině konstatoval: „Už musím na další jednání.“ Na všechno podstatné však odpovědět stihl.


Ve Slavii jste odstartoval první kolo propouštění. Kolik lidí z klubu odešlo?
„Ukončeno bylo čtyřicet dva kontraktů se zaměstnanci. Dva z marketingu a obchodního oddělení, 31 z úseku mládeže, 4 lidi ze zahraničního skautingu a 5 lidí ze sportovního ředitelství.“

Kolik tím měsíčně ušetříte?
„Ročně jde o miliony. Mládež totiž stála Slavii řádově asi patnáct milionů ročně. Teď by se měla dostat do pěti milionů.“

Celková úspora činí kolik?
„Tahle restrikce udělá určitě v součtu nějakých deset milionů ročně.“

Koho se dotkne další vlna propouštění? I hráčů A–týmu?
„Nikdy jsem neřekl, že se to dotkne hráčů prvního týmu. V áčku dnes platíme sedmadvacet fotbalistů a v béčku čtyřicet devět. Celkově máme osmdesát čtyři hráčů pod profesionální smlouvou.“
Miroslav Platil je generálním ředitelem Slavie
Miroslav Platil je generálním ředitelem Slavie

Jak tento počet snížíte?
„Hráči mají platné kontrakty, z toho se nelze vyvázat jinak než dohodou, nebo naplněním kontraktu. Žádné jiné kroky dělat nebudeme. Mám někoho vyhodit? To nejde, je to nesmysl. Leda mu můžu naznačit, že má u nás menší šanci.“

Kdo do skupiny nechtěných patří?
„Domluvil jsem se s trenéry, že do zimy dáme do kupy dvě listiny. Na jedné budou hráči, o které máme zájem, a na druhé ti, kteří už pro nás nejsou z různých hledisek přínosní. Mám představu, že v A–mužstvu by mělo zůstat 23 hráčů, v béčku 15.“

Co uděláte se zbytkem?
„Můžeme jim nabídnout hostování, hráči si něco mohou najít. Do zimy chci, aby každý věděl, na čem je.“

Existují kritéria pro odchod hráčů – dejme tomu vyšší věk, nebo vysoký plat?
„Chtěl bych v tuto chvíli zachovat klid. Nerad bych tady vytvořil atmosféru hrůzy nebo strachu. Hráčům jsem sdělil, že jejich budoucnost budeme řešit po posledním podzimním kole.“

Dobrá, ale podle čeho se tedy budete rozhodovat?
„Obecně je pro mě směrodatné, jaké kdo má kvality jak sportovní, tak morální. Vzít v potaz musíme i to, jaké stojí peníze. Poměr výkon–cena samozřejmě také hraje svoji roli.“

S hráči, kteří mají vysoké smlouvy, se tedy rozloučíte?
„Na rovinu říkám, že když je tady hráč, který má několik set tisíc v základu a neodvádí to, co by tomu odpovídalo, je to špatně. Navíc má dlouhodobou smlouvu, je mu jedno, jestli hraje, nebo sedí na lavičce, protože má svoje jisté. O takové fotbalisty samozřejmě zájem nemám.“
Karel Jarolím předává sešívaný dres Hocine RaguedoviFoto Barbora Reichová SPORT


Tato charakteristika sedí na Hocina Ragueda, který podle našich informací bere měsíčně okolo půl milionu korun. Preferujete jeho zimní odchod?
„Přesně tak. V tomto případě bych akceptoval jakýkoliv návrh, aby hráč šel tam, kde si ho mohou dovolit a kde může ukázat své nadstandardní kvality. Podle platu je tedy totiž zřejmě má. Na place bohužel vidíme něco jiného…“

Budete mít vůbec možnost se s ním na odchodu dohodnout?
„To je otázka jednání. Má tu smlouvu ještě na dva roky. Ale rozhodně neříkám, že na něm budu chtít vydělat miliony, o tom to není. Budu chtít v prvé řadě ušetřit náklady, které jsou s ním spojené. Má totiž opravdu velkou smlouvu, což není jen základ, ale i další bonusy.“

Proč mu Slavia tak vysoký kontrakt umožnila?
„Je to smlouva, která vznikla ještě jako důsledek euforie z prodeje Tavarese. To je moje soukromá spekulace. Asi někomu přišlo, že by to mohl být stejný model. Tavares se totiž vyplatil a osvědčil. Jenže v případě Ragueda se to nepovedlo.“

Pustila by jej Slavia i zadarmo?
„Ano, myslím si, že tak odpovědět mohu.“

Co Jaroslav Černý? Sezonu začal jako kapitán, na konci roku mu vyprší smlouva, prodloužíte ji?
„Zatím se nikdo z jeho strany neozval. Mluvil jsem však s trenérem áčka a celým realizačním týmem a dohodli jsme se, že se začneme budoucností hráčů zabývat až 20. listopadu.“

Jenže v tu chvíli budete mít na uplatnění opce jen deset dní…
„Nějaký názor už máme. Ale nechci o tom nyní mluvit. Jsou otevřeny všechny možnosti, může zůstat i odejít. Je to hráč nad třicet let, je po vážnějším zranění, on sám jistě ví, že to z jeho strany není úplně ideální. Nechci ale předbíhat, uvidíme.“

Jaká je budoucnost Stanislava Vlčka? Spekuluje se o jeho zimním odchodu do Bohemians 1905.
„S nikým jsem nejednal, nikdo mě nekontaktoval. Ani bych s tím nesouhlasil. Má svoje roky, kvůli zranění teď nehrál, ale u nás má kontrakt do léta a ten dokončí. Pokud tedy on bude mít zájem. Určitě na něj nebude vyvíjen tlak, aby odešel. To garantuji.“

Budou muset hráči, kterým končí kontrakt, a budou ho chtít prodloužit, jít s platem výrazně dolů?
„Nevylučuju to. Někteří hráči mají opravdu velké smlouvy. To je ovšem problém celého českého fotbalu. Kdysi se nastavila laťka tak, že hráči měli vysoké fixní základní platy, a to musíme změnit.“

Kdy to uděláte?
„Příští rok v létě končí smlouvy vícero hráčům a budeme s nimi muset tyhle věci probrat. Nejsem proti tomu, aby si hráči vydělali, ale když něco odvedou. Budu rozlišovat mezi těmi, kteří sedí na tribuně, protože nemají výkonnost, a těmi, kteří nechávají na hřišti všechno.“

Kdo je pro vás tím druhým typem?
„Karol Kisel. Je starší hráč, ale na place vyniká, táhne tým, střílí branky, vzal to na sebe. Pracuje dopředu i dozadu, smekám před ním klobouk. Je také úžasně fyzicky připraven. Burcuje tým, je to pro mě lídr mužstva. Takový člověk si podle mě své peníze zaslouží. A to nemá nejvíc. Ani zdaleka! V týmu je celá řada hráčů, kteří berou ještě víc, než on. A to mně vadí!“
Kisel se svíjí v bolestech na trávníku.Foto Jaroslav Legner (Sport)


Kolik hráčů má v „áčku“ přemrštěné smlouvy?
„Vyšší smlouvy má takových sedm osm hráčů.“

Jsou nejvíc ohroženi?
„Jen v tom smyslu, že v závěru jejich kontraktu jim budeme nabízet nižší peníze. Nebo jinou konstrukci smlouvy. Bude tam menší základ a výraznější bonusová složka.“

Povídá se o tom, že někteří hráči by mohli odejít sami, a to z důvodu, že ve Slavii neviděli pár měsíců výplatu. Co vy na to?
„Pár měsíců… Srpnové výplaty dostali.“

Všichni?
„Více méně ano. Myslím si, že tam byli asi čtyři hráči, kteří nebyli vyplaceni. A to z důvodu, že neměli předložené faktury. Řešíme to. Nyní připravujeme další platby do kabiny. Nezastírám, že tato situace je velmi složitá, ovšem nějak se s tím pereme. Máte pravdu, že ve smlouvách mají někteří hráči zakotvené podmínky, za kterých se mohou vyvázat z kontraktu.“

Chtějí toho někteří využít?
„S hráči mluvím a mám pocit, že jsou pořád pyšní, že hrají ve Slavii. Jsou také v kontaktu s kamarády z jiných klubů a mají od nich informace, že i jinde jsou problémy se včasností.“

Stěžují si, že jim zase nepřišly peníze?
„Spíš se zeptají, jak situace vypadá. Kategoricky prohlašuju, že to není nějakou formou tlaku. Naopak si myslím, že si hráči uvědomují situaci, která po Tiraspolu vznikla, a dokážou přivřít oči.“

Ale třeba manažer Petra Trappa Ondrej Chovanec už vám poslal upozornění, že k prodlevám dochází. Je to tak?
„Ano. Byl za mnou také Petr Trapp osobně. Říkal: Přišel jsem se zeptat, jak situace vypadá. Budu se ženit, tak chci mít přehled. Vše jsem mu vysvětlil a dokonce jsem ho seznámil i s kroky, které může podniknout proti Slavii. On ale zareagoval, že to takto řešit nechce, že se jen přišel informovat.“

Necítíte tedy hrozbu arbitráže?
„To je spíše otázka pro hráče, kteří už u nás nejsou a my vůči nim máme nějaké nedoplatky. Týká se to třeba Marka Jarolíma nebo Zdeňka Šenkeříka.“
Generální ředitel Slavie Miroslav PlatilFoto Barbora Reichová (Sport)


A co Matej Krajčík?
„Tomu se nedávno vyplácely dva miliony korun. Se Šenkeříkem je to zase tak, že se nám ozval jeho právní zástupce, navrhl nějaké splátky, které držíme. Ale cítil jsem z něj, že to je i z důvodu, že na novém pracovišti (v Baníku Ostrava – pozn. red.) se hráči také nedaří.“

Kolik dlužíte celkově hráčům? Spekuluje se až o částce 60 milionů korun…
„Tolik to není. Je to zhruba polovina, tedy 30 milionů vůči bývalým a současným hráčům Slavie. Jenže my jsme v situaci, kdy máme také u našich obchodních partnerů pohledávky okolo 30 milionů korun. Vůči jiným klubům máme zase závazky 7,5 milionu korun, ale na druhou stranu máme u klubů pohledávky ve výši 8,5 milionu korun. Tam bychom dokonce byli v plusu.“

Když vám vaši partneři pohledávky včas nezaplatí, jak budete dluh vůči hráčům řešit?
„Máme v zimě připravené řešení. Jinými slovy máme rozjetý jeden přestup našeho hráče. Ten transfer je z našeho pohledu tak velký, že bychom z něj mohli dluh vůči hráčům celý pokrýt.“

O koho jde?
„To vám zatím neřeknu.“

Je „očistná kúra“, kterou Slavia prochází, předzvěstí jejího prodeje novému majiteli?
„Naprosto zásadně prohlašuji, že kdyby se našel někdo, kdo by klub koupil a přinesl by do něj potřebné investice, byla by to možná jedna z dobrých variant. Ale já osobně jsem o tom nikdy s nikým nejednal. O představenstvu platí totéž. Když jsem viděl v médiích informaci, že dělám čistku pro Kellnera (Petr Kellner, nejbohatší Čech a vlastník společnosti PPF – pozn. red.), říkal jsem si: Konečně jsem na jedné stránce s takovým člověkem…“
Současný majitel Slavie zůstává nadále v anonymitě. Stýkáte se s ním?
„Tak s majitelem… Tady je předseda představenstva Tomáš Rosen, který deklaroval i na setkání s fanoušky, že je akcionářem ve společnosti, jež vlastní Slavii.“

Znáte vůbec záměry, které má veřejnosti neznámý majitel s klubem?
„Tyto věci řeším s předsedou představenstva, tedy s panem Rosenem. Byl jsem požádán o vytvoření vize životaschopné společnosti. Smyslem je, abychom udělali funkční a realistickou firmu.“

To znamená?
„Abychom si na konci finančního roku řekli: Vidíme na tyhle finanční prostředky a tím pádem si můžeme dovolit tolik hráčů, takovýhle prémiový řád a tohle soustředění. Prostě dívat se na věci reálně a stanovit si reálné cíle. Ale to nebude jen problém Slavie, nýbrž celého českého fotbalu.“

Jenže i ve Slavii létaly v nedávné době miliony. Zisk z Ligy mistrů zhruba 180 milionů korun. Zisk z prodeje odchovanců od roku 2006 asi 288 milionů. V součtu to dělá téměř k půl miliardě korun. Máte už přehled o tom, kde ta suma skončila?
„V obrovských nákladech. Na mzdách. Tady nestačilo deset milionů na mzdy měsíčně. Copak můžete mít 84 hráčů pod smlouvou?“

Nešly peníze ještě někam bokem?
„Osobně jsem viděl výroční zprávy o hospodaření, udělal jsem si další kontroly a můžu říct, že to odpovídá. Tady opravdu byla volná ruka k nárůstu nákladů. Soustředění je v Dubaji, ale také přece může být v jižních Čechách. Dále je to o tom, jaká máte auta, kolik se ujede kilometrů a kolik se protelefonuje. Zdá se, že jde o velký souhrn jakoby malých čísel, ale ona to nejsou malá čísla. To jsou zase miliony! Když je volná ruka, tak to prostě naroste.“
Karel Jarolím přichází na místo činu, ostravské BazalyFoto Michal Beránek (Sport)

Kdo tu volnou ruku povolil?
„Já se dívám spíš před sebe.“

Přesto na to zkuste, prosím, odpovědět.
„Řekl bych, že to byla euforie či opilost z vítězství. Slavie se před postupem do Ligy mistrů potýkala také s velkými problémy. Po odchodu ENIC byla v dluzích, ale udělala restriktivní opatření a inženýr Leška dokázal tehdy stlačit rozpočet na slávistické minimum – 185 milionů korun. Najednou se však vyhrála liga, postoupilo se do Ligy mistrů a nakoupili se hráči s tím, že se Liga mistrů bude hrát pravděpodobně opakovaně, vznikla nová pracoviště, pronajalo se kvůli tomu celé další křídlo na stadionu v Edenu. Prostě jedno s druhým. Všechno se rozjelo v parametrech roku, který přinesl velký příjem. Nejen z Ligy mistrů, ale i z prodeje Tavarese, Necida. Jenže přišel Tiraspol, marketing spadl téměř na nulu. Nesnížily se výdaje, ani počty lidí, vše zůstalo. A ten rok, co to jelo v režimu nastaveném na Ligu mistrů, byl pro Slavii smrtelný. Najednou vám chybí 300 milionů. S kopce to letí hrozně rychle.“

Podílel se na ekonomickém úpadku i bývalý trenér Karel Jarolím?
„Takhle bych to nedefinoval.“

A jak byste to definoval?
„Jarolím je člověk, který chce primárně vyhrávat. Proto říkal: Chci každého hráče, kdo se mi líbí. Ale on neměl odpovědnost za transfery, i když si to fanoušci často myslí. Slavia neměla a nemá anglický model. Není tu Ferguson, který odpovídá za přestupy i finančně a kterému majitelé řeknou, když udělá špatnou transferovou politiku: Ty jsi ty peníze prodělal. Tady to bylo jinak, Jarolím byl jen trenérem.“

Takže za ztráty vzniklé z nevydařených přestupů mohl tehdejší generální ředitel Petr Doležal?
„Samozřejmě management.“

V kuloárech se spekuluje, že mohl Jarolím mít z přestupů provize. Je na tom něco pravdy?
„Ne. Nikdy jsem nic takového nezaregistroval a chraň bůh, ani jsem nic takového neslyšel. Já bych si nic podobného ani nemyslel. Celé to prostě vidím v tom, že ve Slavii byla situace: Máme prachy, kupme toho a kupme tamtoho. Mládeži zaplatíme kondiční trenéry, přivedeme do dorostu hráče z ciziny. Máme tu fotbalistu z Panamy, kterému se platí letenka domů, mladíky z Gruzie. Ano, záměr byl, koupíme je už v tomhle věku, ukážeme je tu v áčku a prodáme je jako Tavarese. Tavares dvě, Tavares tři, Tavares deset. Ale teď se ukázalo, že takhle to nefunguje.“

Máte nastavené mechanismy, aby se hýření ve Slavii již neopakovalo?
„Ano. Omezil jsem výdaje a chci je mít pod kontrolou. Zavedl jsem proces řídící kontroly. U každého, kdo by měl založit výdaj, chci vidět smysluplnost plnění a činit ho za to odpovědným. Je to nutné, protože třeba jen dorostenci nás na dojíždění stojí milion. To jsou všechno věci, které musíme vyhodnotit. Jestli se vyplatí, nebo ne.“

V posledních letech se nedařilo zapracovávat do prvního mužstva nadějné dorostence a juniory. Nebojíte se, že to bude pokračovat, když jste do vedení A–týmu a rezervy „neřízli“? Kromě Jarolíma tam zůstali stejní lidé.
„Nechme tuhle otázku teď být.“

Tak jinak. Dají se ve druhém kole „očisty“ čekat změny v realizačních týmech u „áčka“ a „béčka“?
„Ano, realizační týmy budeme řešit. Stejně tak i třeba trenéra brankářů. Dnes máme pod smlouvou osm profesionálních brankářů. Proto jsem domluvený s Martinem Vaniakem, který má sice do konce sezony platnou smlouvu, ale dělal by i trenéra všem brankářům v klubu. I žáčkům.“

A co hlavní trenér? Zůstane jím v tíživé finanční situaci Michal Petrouš?
„Představuji si, že Michal Petrouš zůstane v roli hlavního trenéra až do konce tohoto soutěžního ročníku. Sice nemá věhlas, ale to pro mě není argument. Znám spoustu koučů, kteří jeden den hráli, druhý den trénovali a udělali velkou trenérskou kariéru. Pro mě je to pracovitý, chytrý, komunikativní člověk a není s nikým svázaný. Někde jsem četl, jak říkal, že je trenérem z rozkazu, a ono to tak skutečně bylo.“

Povídejte, jak to tedy bylo.
„Proběhlo to tak, že jsem se ve finále Karla Jarolíma zeptal: Trénuješ? On odpověděl: Ne, já už ne. Tak jsem se otočil na Michala Petrouše a řekl: Ty seš trenér, běž trénovat a pak budeme řešit to ostatní. Protože hráči už byli svlečení. Chci tím říct, že Petrouš není ve Slavii zatížený žádnými vztahy a to je pro mě v tuhle chvíli důležité.“

Vstoupit do diskuse
1

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud