Lébr: Zeštíhlení ligy? Úroveň by šla nahoru

Chtěl by fanouškům nabídnout více kvalitních zápasů, ale to bude možné jen za předpokladu, že se sníží počet klubů v první lize. Tvrdí to šéf Sigmy Olomouc Josef Lébr. „Vytříbila by se kvalita a nahoru by šla i úroveň celé soutěže,“ říká Lébr.
Na podzim vyprodali Andrův stadion při žhavé bitvě se Spartou, ale s méně atraktivními soupeři, jako jsou Příbram nebo České Budějovice, zel jejich stánek z poloviny prázdnotou. I proto by v Olomouci hlasovali pro zeštíhlení nejvyšší soutěže.
Co vás k tomu tedy vede?
„Už jsme to probírali i s trenérem Psotkou. Snížil by se počet klubů a tím by mohlo přibýt kvalitních zápasů, ve kterých by se hrál otevřený fotbal. Liga by tím byla divácky atraktivnější a myslím, že by šla nahoru i její úroveň.“
Podporuje vaší myšlenku i mizerná ekonomická situace českých klubů?
„Je to také jeden z faktorů, který hraje velkou roli. Může se skutečně stát, že v budoucnu nebude mít šestnáct klubů na to, aby hrálo první ligu.“
To už možná nemá ani teď. Vždyť polovina z nich minulý týden deníku Sport přiznala, že dluží i vlastním hráčům.
„Nechci nikoho jmenovat, ale rozpočet pod 50 milionů korun je na první ligu prostě málo. Pokud tu soutěž mají hrát kvalitní hráči, musí být také kvalitně zaplacení.“
O kolik týmů by se tedy měla soutěž zúžit? O čtyři?
„Vím jistě, že méně než dvanáct klubů by v lize být nemělo. A jestli to udělat s dvanácti nebo čtrnácti kluby, to už není to hlavní. Ale šestnáct je na český fotbal prostě moc.“
Pokud by Olomouc neměla v lize patnáct, ale pouze jedenáct soupeřů, museli byste s nimi hrát třeba i čtyřikrát za sezonu. Nehrozil by zase stereotyp?
„Nemyslím si. Když uberete čtyři celky, zase taková hrůza by to nebyla. S jedním týmem byste se v sezoně nepotkal čtyřikrát, ale třeba jen třikrát. A počet zápasů by mohl být také zhruba stejný jako teď.“
Jak si to představujete?
„Jednoduše. V základní skupině by se hrálo stejně jako teď, tedy dvanáct týmů každý s každým doma a venku. Tedy celkem 22 zápasů. Nejlepší osmička by pak hrála play-off o titul, nejhorší čtyřka zase o záchranu.“
Kritici tvrdí, že by ubyl prostor pro mladé hráče. Co vy na to?
„Je to pochopitelný argument. Když máte méně klubů, je i méně míst pro začínající hráče. To nesmíme opominout. Na druhou stranu, když je někdo mladý a dobrý, prosadí se tak jako tak.“
Jak ale takovou změnu provést v praxi?
„Každá reorganizace samozřejmě bolí. Když příští rok řekneme, že sestupují čtyři týmy, tak prostě sestoupí čtyři nejhorší. Pak by se v praxi vyhodnotil přínos a třeba za další tři roky by sestoupily znovu čtyři kluby.“
Je ale reálné, aby si takovou změnu odhlasovaly i kluby, které by si tím sami pod sebou uřízly větev? Kapři si přece rybník sami nevypustí.
„Já vím, ale vycházím z toho, že poslední ligová shromáždění byla poměrně konstruktivní. Diskutujeme, probíráme různé varianty. Hodně se to zlepšilo.“
Mluvilo se už někdy na ligovém shromáždění o této myšlence?
„V minulosti to už několikrát zaznělo. Ne oficiálně, ale bavili jsme se o tom mezi sebou. A zrovna teď 14. prosince máme ligové grémium a myslím, že se budeme bavit i o tomto nápadu.“
Skutečně? Chystáte se tuto myšlenku sám navrhnout?
„Aby s tím přišel klub, který je v lize momentálně třetí, to není nejlepší nápad. Kluby, které jsou teď dole logicky řeknou: Vám se to mluví, vás se sestup netýká. Je potřeba, aby to byl konsensus více klubů. Musíme se na tom shodnout všichni.“