Sparta se po Jihlavě zastává svých fanoušků: Neprofesionální zásah to vyhrotil | iSport.cz
22. října 2012 • 20:00

Sparta se po Jihlavě zastává svých fanoušků: Neprofesionální zásah to vyhrotil

Autor: ČTK, iSport.cz
TOP VIDEA
Varaďa před MS U20: Barinka zatím mimo, spoléhat bude na Dostála Varaďa před MS U20: Barinka zatím mimo, spoléhat bude na Dostála
Marpo chce fight s Vémolou. Proti němu si věřím, říká Marpo chce fight s Vémolou. Proti němu si věřím, říká
VŠECHNA VIDEA ZDE

VIDEO | Po nedělním ligovém utkáním mezi fotbalisty Jihlavy a Sparty zadržela policie šest fanoušků pražského celku, kteří ve vyhrazeném sektoru poškozovali oplocení a sedačky. Zatím nebyli obviněni, policie ale vyhodnocuje pořízené záznamy a zjišťuje, zda nespáchali trestný čin.Oznámila to krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Vedení Sparty se v pondělí naopak ohradilo s konstatováním, že zásah pracovníků bezpečnostní služby proti svým příznivcům považuje za neadekvátní.

Někteří fanoušci Sparty se podle policie vystavili hrozbě trestního stíhání. "Pokud zjistíme, že spáchali trestný čin, budou obviněni," řekla mluvčí. Čtyři z nich se podle ní ničením zařízení stadionu prokazatelně dopustili přestupku. Tři ze zadržených skončili na jihlavské protialkoholní záchytné stanici.

Zásah byl neprofesionální, brání fanoušky Sparta

Představitelé Sparty se svých fandů zastávají. V otevřeném dopise jihlavskému klubu označili jednání a následný zákrok bezpečnostní služby za "neprofesionální".

Pražanům se nelíbí hlavně to, že jejich fanoušci byli během utkání několikrát zkropeni vodními děly. Sparta nyní žádá jihlavský klub o prošetření celého případu.

"Důvody, na základě kterých shledáváme zákrok zásadně nepřiměřeným, jsou zejména tyto: použití vodního děla jako represivního nástroje proti skupině lidí (navíc v situaci, kdy se za odehraných bezmála 40 minut v sektoru našich vlajkonošů neobjevila žádná pyrotechnika) a za druhé využití vodního děla příslušníky bezpečnostní služby, nikoli členy hasičského sboru," uvádí zástupci Sparty v otevřeném dopise, který na adresu jihlavského klubu odešlou v úterý ráno.

Podle Sparty byli její fanoušci také terčem provokací. "Od osob přítomných přímo v sektoru hostujících fanoušků máme informace, že ze strany členů pořadatelské služby docházelo již od úvodních minut k provokacím diváků, neporušujících žádným způsobem pravidla návštěvního řádu," stojí v dopise, jehož celé znění zveřejnil klub na oficiálním webu.

Škoda 120 tisíc korun

Na zápas přijelo podle policie zhruba 350 fanoušků Sparty. "Z toho bylo pět desítek radikálních fanoušků, kteří se při utkání dopouštěli protiprávního jednání," uvedla Čírtková.

Příznivci hostů při potyčkách s členy bezpečnostní služby prolomili plot, vytrhávali plastové sedačky a poškodili vnitřní zařízení toalet.

Pořadatelská služba v Jihlavě několikrát zkropila sparťanské fanoušky vodním dělem
Pořadatelská služba v Jihlavě několikrát zkropila sparťanské fanoušky vodním dělem

Podle mluvčího FC Vysočina Jihlava Miroslava Fukse byla škoda předběžně vyčíslena na 120 000 korun. Fanoušci Sparty také házeli různé předměty na členy pořadatelské služby a zapalovali dýmovnice.

"Velmi znepokojující a nepřiměřený zákrok Vaší pořadatelské služby měl bohužel za následek eskalaci celé situace, při níž došlo i ke škodám na majetku, což nás velmi mrzí," reagovalo vedení Sparty.

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud