Pelta jednal s ministrem. Chce zpátky policii a registrace fanoušků | iSport.cz
24. března 2014 • 17:04

Pelta jednal s ministrem. Chce zpátky policii a registrace fanoušků

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Olomouc - Slavia: Provodovi se podlomilo koleno a musí střídat, v slzách odešel do kabiny
Guľa nepřežil blamáž s Příbramí. Plzeň oznámí nového kouče na začátku týdne
VŠECHNA VIDEA ZDE

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta se na dnešní schůzce dohodl s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Marcelem Chládkem na vytvoření pracovní skupiny, která připraví změnu legislativy pro boj s chuligány na stadionech. V návrhu bude návrat policie na stadiony i registrace fanoušků. Oběma prý po incidentech při sobotním utkání mezi Baníkem Ostrava a Spartou došla s fanoušky trpělivost a slíbili, že problematiku dotáhnou do konce."Je to již několikátý případ a mně osobně došla trpělivost. Ptám se, jak dlouho budeme čekat? Až někdo někoho zabije? Jednoznačně musíme zasáhnout a vložit se do toho," prohlásil na tiskové konferenci ministr Chládek. "Dohodli jsme se na vytvoření pracovní skupiny, která to bude řešit z hlediska legislativy a následně vytvoří návrh, který se předloží vládě," dodal s tím, že ve skupině budou zástupci vlády, FAČR, policie, ČOV, České unie sportu či UEFA.

S Peltou se shodli na tom, že je třeba zavést registraci fanoušků, kteří by se identifikovali například pomocí čipové karty podobně jako v Nizozemsku.

"Jiná cesta než registrace fanoušků není. Líbí se mi holandský model, kde je každý fanoušek registrován. Budeme muset vynaložit nemalé prostředky na to, abychom měli přehled o tom, kdo na stadiony chodí. Teď nám přijde papír od soudu, že ten a ten má zákaz vstupu, ale my neumíme přesně rozpoznat, kdo je kdo, a na stadiony se nám vracejí," prohlásil Pelta.

S Chládkem rovněž chtějí, aby se na stadiony vrátila policie minimálně při rizikových utkáních. "Budeme jednat se státem o tom, aby policie byla znovu na stadionech a byla první, kdo zasáhne. A ne jen čekala, jak si povede pořadatelská služba. Pak už je pozdě," řekl Pelta.

Ministerstvo vnitra však zatím neuvažuje o změně legislativy, která by vrátila policii na tribuny. "Model, kdy policie není v podstatě přítomna přímo na stadionu a celé opatření je primárně v režii soukromého vlastníka a pořadatele akce, je běžný v celé západní Evropě. Ministerstvo vnitra dlouhodobě zastává názor, že komplexní změna legislativy a přijetí speciální právní úpravy týkající se jen sportovních akcí není na místě, avšak nebráníme se diskusi ani o této otázce a přijetí dílčích legislativních úprav," prohlásil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Důraznější musí být i kluby

Chládek však věří, že se s ministerstvem vnitra domluví. "Budeme jednat na úrovni vlády. Nemůžeme čekat na další problémy. Současný postup, který vznikl za exministra (Ivana) Langra, není šťastný. Než se policie dostane na stadion, může půlka hořet," míní Chládek.

Jak Chládek, tak i Pelta si však jsou vědomi, že kluby nyní naplno nevyužívají prostředky, který pro boj s chuligány mají. Proto po nich budou chtít, aby postupovaly mnohem důrazněji a nevpouštěly na stadiony podnapilé a problémové fanoušky.

"Vyzývám všechny pořadatele, aby přestali být benevolentní. Já chci podporovat sport a dostat do něj více prostředků, ale zároveň je pro mě prioritou, aby se prostředky dostávaly tam, kde zajistí bezpečnost. Pak by bylo otázkou, zda vůbec podporovat takovou aktivitu, která není bezpečná. To však není případ jen fotbalu, ale i všech ostatních sportů," dodal Chládek.

FAČR se podle Pelty chystá zpřísnit i licenční podmínky tak, aby kluby byly nuceny bojovat proti chuligánům. I když ví, že úpravy stadionů i směrem k ověřování identity fanoušků budou finančně náročné. "Budu chtít, aby se na tom podíleli majitelé stadionů, radnice, kraje a další. Není to levná záležitost, ale dlouhodobě se vyplácí," dodal.

Vstoupit do diskuse
0

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud