28. května 2014 • 19:48

Fotbalisty štve hráčská asociace. Chtějí odvolat Haindlovou!

Autor: ČTK, iSport.cz
TOP VIDEA
Balzám na duši po derby, řekl Tecl po postupu. Kroměříž? Rekord i modelový mač na Vlašim
ZIMÁK s Dudou o zavřené NHL či Kometě. Holík je mrtvý hráč, snad ho to ani nebaví
VŠECHNA VIDEA ZDE

Některým ligovým hráčům se nelíbí, jakým způsobem funguje Česká asociace fotbalových hráčů (ČAFH). Vedení v čele s předsedkyní Markétou Haindlovou je podle nich nedůvěryhodné, neplní hlavní poslání a nepřehledně hospodaří s finančními prostředky. Hráči proto požadují změnu v čele asociace. Haindlová se proti kritice ohradila.Nespokojenost s fungováním ČAFH vyjádřili na dnešním setkání s novináři ligoví fotbalisté Jan Rajnoch z Liberce, Luboš Loučka z Jablonce, brankář Matúš Kozáčik z Plzně a bývalí ligoví hráči Milan Fukal, Ondřej Herzán a Tomáš Pešír, který v ČAFH působil jako sportovní manažer.

Iniciativu prý vítá i ambasador ČAFH bývalý reprezentační kapitán a nynější člen vedení Juventusu Turín Pavel Nedvěd. "Je dobře, že hráči vystoupili. Podporuji to. Už delší dobu slyším negativní věci, mám pochybnosti o hospodaření ČAFH i o činnosti. Něco je špatně, když asociace nemá důvěru fotbalistů," uvedl Nedvěd v prohlášení, které novinářům předali organizátoři dnešního setkání.

"Nedokážu úplně přesně říct, jaké procento hráčů tady zastupujeme, ale určitě je to více hráčů. Liberec, Jablonec, Plzeň i spousta druholigových týmů jako Most, Varnsdorf. Těch klubů je docela dost," řekl Pešír.

Nespokojení hráči shrnuli výtky vůči vedení ČAFH do čtyř bodů. "Jde o neinformovanost členů, ať už o různých projektech, akcích či finančních tocích. Dále se nám nelíbí, že za tři roky nebyla svolána valná hromada a vadí nám neznalost předsedkyně ve fotbalovém prostředí," uvedl Pešír.

"Ještě když jsem byl v reprezentaci, dostal jsem papír k podepsání do hráčské asociace. Zajímalo mě to, protože ve světě to normálně funguje. Ale nevidím žádné výsledky, akorát fotky na sociálních sítích, kde všude se bylo. Ale mě by zajímalo, co mi ta asociace přináší," uvedl Rajnoch.

Asociace připomíná manželku Columba

"Je to, jako když se budu dívat na detektiva Columba, který každý díl vypráví o své manželce, ale nikdo ji nikdy neviděl. Takhle na mě působí ČAFH," uvedl jablonecký kapitán Loučka.

Markéta Haindlová, mladá právnička stojící v čele České asociace fotbalových hráčů (ČAFH) Markéta Haindlová, mladá právnička stojící v čele České asociace fotbalových hráčů (ČAFH)Foto Michal Beránek Sport

Hráčům vadí také údajně neprůhledné hospodaření. ČAFH dostává finance na fungování od mezinárodní asociace hráčů FIFPro, za předloňský rok to bylo přibližně jeden a půl milionu korun.

"Proč za tři roky neproběhla valná hromada? Chci vědět, jak se za minulý rok nakládalo s penězi, kam se jelo, výkazy ze služebních cest," řekl Pešír.

Podle Haindlové měli hráči možnost seznámit se s výsledky hospodaření minulý týden na členské schůzi, kam prý byli všichni pozváni a kde vystoupili i licenční manažer FAČR Stanislav Rýznar a bezpečnostní manažer Martin Synecký. Pešír ale tvrdí, že pozvánku nedostal.

"Mrzí nás, že Pešír svoji kritiku nasměroval nejprve do médií, když měl v nedávné době možnost s ní vystoupit na výše uvedené členské schůzi, na které přislíbil účast. Máme velké obavy, že za jeho iniciativou nestojí zájem o dění v asociaci, ale pouze jeho osobní ambice," uvedla Haindlová.

"Není žádný problém s výsledky hospodaření jakéhokoliv našeho člena v sídle naší asociace detailně seznámit. O činnosti asociace pravidelně informujeme na našich webových stránkách, sociálních sítích a měsíčních newsletterech. Asociace se potýká s pasivitou členů, proto každou snahu o aktivní zapojení do činnosti jenom uvítáme," dodala Haindlová.

V současné podobě je ale pro nespokojené hráče ČAFH neakceptovatelná. "S touhle osobou v čele nikdy ta organizace nebude důvěryhodná," podotkl Loučka. Úplně vyloučeno není ani to, že by si hráči založili vlastní odborovou asociaci. "Ale to je až ta poslední možnost," dodal Pešír.

ČAFH vznikla před třemi lety s cílem hájit zájmy fotbalistů při jednání s kluby, fotbalovou asociací a dalšími organizacemi a zajišťovat jim právní a sociální podporu. Haindlová je v čele od loňského léta, kdy odstoupil bývalý reprezentant Karel Poborský.

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud