29. května 2014 • 09:53

Haindlová se brání: Moji oponenti chtějí hráčskou asociaci zničit

Autor: jam
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Předsedkyně České asociace fotbalových hráčů Markéta Haindlová se ocitá pod palbou kritiky. Šest současných či bývalých ligových hráčů ve středu vystoupilo proti ní, podpořil je i ambasador asociace legendární Pavel Nedvěd. Hráči například poukazují na neprůhledné hospodaření asociace, nemají prý dostatečné informace o jejím fungování. Postrádají pomoc pro hráče, kteří skončili s kariérou, stěžují si na nedostatečné fotbalové znalosti i zájem Haindlové, vadí jim, že předsedkyně různě jezdí po světě, dává na sociální sítě fotky, ale žádný jiný výstup prý nemají. Haindlová se brání.



Haindlová v rozhovoru pro isport.cz říká, že za celou akcí stojí její oponenti ve fotbalovém prostředí, kteří podle ní chtějí hráčskou asociaci zničit. Obhajuje své cesty po světě a poukazuje na to, že účetnictví kontroluje jak externí auditor, tak i Mezinárodní hráčská asociace FIFPro.

Jaká je vaše reakce na to, že proti vám vystoupili Tomáš Pešír a někteří ligoví hráči?
„Tomáš Pešír pro nás pracoval, chtěl mít více kompetencí, větší pravomoci. Já jsem mu některé projekty dala na starosti, on měl větší ambice. Navrhl moje odvolání a zvolení sebe jako prezidenta. To bylo na schůzce, kde byl i Karel Poborský, Vladimír Šmicer a další lidé z výkonného výboru. To se mu nepodařilo, nezískal proto podporu. Asi víte, že jsem byla vždycky nepohodlná pro současné fotbalové vedení. Podle mých informací za tím stojí moji oponenti, kteří mají zájem asociaci zničit. Je to v současnosti jediná oponentura současnému vedení. I sám Tomáš mi říkal, že za tím stojí lidé, kteří jsou proti mně, a on má za úkol asociaci zničit. V momentě, kdy z asociace odejdu, ona jako taková zanikne. V současné době asociace eviduje mezi 800 a 900 profesionálními hráči. Před více než týdnem jsme měli valnou hromadu, kde všichni členové mohli nahlédnout do účetnictví, všichni jsou pravidelně každý měsíc informováni o tom, co se v asociaci děje. Máme externího auditora, který vede účetní uzávěrku, veškeré účetnictví je v pořádku. Navíc účetnictví každoročně podléhá schvalování nadřazené světové asociaci FIFPro, vždycky si vyžádá všechny dokumenty a doklady.“

Za vystoupením hráčů tedy vidíte akci někoho jiného, který vás chce zničit?
„To tak je. Tohle jsou všechno zástupné argumenty. Jestli se hráči chtějí zapojit do asociace, měli několik možností a stále tu možnost mají. Vítám, když budou chtít být aktivní. Ale o tom to není, sám Tomáš Pešír mi to řekl. To není proti asociaci.“

Ano, hráči sami říkají, že její konec nechtějí, ale nechtějí spolupracovat s vámi.
„Jasně, ale to je zástupný argument. Já jsem tu asociaci založila, byla jsem úplně na začátku a pořád jsem se potýkala s tím, že se hráči nechtěli zapojit. Pořád čekám, že přijde hráč, který se tomu bude chtít věnovat, bude nezávislý a bude hájit zájmy hráčů a ne klubu. Navíc Tomáš Pešír se hlásí k Chřestýšovi (Martin Svoboda – obviněný v korupční kauze, spojené s Plzní) a lidem, kteří zastupují kluby. Tak je přece naprosto absurdní, že chce zastupovat hráče, když je na druhé straně.“

Hráči například upozorňovali na to, že v zahraničí odváděli hráčské asociaci příspěvky, vznikaly fondy, které třeba pomáhaly hráčům po kariéře. Proč něco podobného není tady?
„Všude jinde ve světě tyto asociace fungují sto let. Já jsem přišla před třemi lety s Ivanem Haškem s tím, že se pokusíme tuto organizaci založit. V současné době by vůbec nebylo možné tuto organizaci založit a všichni vědí, že tato asociace je tady nevítaná. V klubech hráčům říkají, že když vstoupí do jakékoliv asociace, budou perzekuováni. To, že se nám asociaci podařilo založit, byl úspěch. Nabízíme třeba online vzdělávání, bakalářský program zdarma, což je mimořádná věc. Pořádáme kempy pro nezaměstnané fotbalisty, podporujeme mládežnické kempy. Ty fondy souvisejí s pracovněprávními vztahy. Máme kvůli tomu jednání, třikrát jsme už kvůli tomu jednali i s bankami. Probírali jsme to i s LFA (Ligová fotbalová asociace). Chceme, aby ten fond vznikl, chceme ho založit. Nemáme pracovněprávní možnosti, což je první předpoklad, abychom se o takových věcech mohli bavit. Jsme jedna ze tří zemí Evropské unie, která nemá pracovněprávní vztah upraven.“

Hráči údajně o činnosti asociace vůbec nevědí. Chybí osvěta?
„Objíždíme kluby a hráčům dáváme informace. Každý měsíc dostávají souhrnný email o všem, co se událo v asociaci. Mám dokonce monitorováno, který hráč si email otevřel. U nás v kanceláři mají každý den dveře otevřené, někteří tam chodí, zejména hráči Slavie. Mohou se na mě telefonicky obracet, než jste zavolal, hovořila jsem s hráčem Jablonce a Příbrami. Hráči informace dostávají prostřednictvím emailu, který chodí všem členům asociace.“

Hráči také upozorňovali na to, že často někam jezdíte, nikdo o tom neví, není z toho žádný výstup a pak jen vidí fotky na sociálních sítích. Co vy na to?
„To není o žádném schvalování. FIFPro posílá příspěvky a máme povinnost účastnit se evropského kongresu, celosvětového kongresu. Pak jsem členkou komise pro právníky. Prostředky jsou cíleně určeny na to, abych se účastnila těchto kongresů. Je to určené, jsou taková pravidla a já tam za sebe nemohu nikoho poslat.“

Jak kontroluje FIFPro, která je vám nadřazená, vaši činnost?
„Jednou týdně nebo za dva týdny jim posílám report o naší činnosti, veškeré články a veškeré aktivity, které pořádáme, jim hlásíme a překládáme do angličtiny. Jezdí sem na návštěvy, kontrolují účetnictví, každou položku. Máme externí firmu, která zvenčí vše schvaluje a kontroluje a pak vše ještě jednou ročně schvaluje FIFPro.“

Vstoupit do diskuse
0

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud