CO ZAZNĚLO U SOUDU | Fotbalová Plzeň systematicky a opakovaně uplácí rozhodčí. Takovou informaci předal majitel Sparty Daniel Křetínský bývalému předsedovi disciplinární komise Jiřímu Goldovi. Ten jeho slova dnes přednesl u soudu, který začal řešit kauzu údajného uplácení v Gambrinus lize. Vypovídal i bývalý rozhodčí Tomáš Adámek, který měl přijmout úplatek od dalšího obviněného Martina Svobody zvaného Chřestýš, údajně aby ovlivnil prvoligové utkání mezi Jabloncem a Plzní v sezoně 2011/12.
Bývalý šéf disciplinárky zopakoval posloupnost případu a v podstatě jen tlumočil to, co mu řekl Daniel Křetínský. Při vstupu do českého fotbalu prý měl obavu, aby soutěž byla řízena férově. Postupem času však dostával zprávy, že opak je pravdou a začal si zjišťovat informace.
„Řekl, že nasadil všechny možné páky, aby zjistil, jestli to je pravda. Potvrdilo se, že prý Plzeň systematicky a opakovaně uplácela rozhodčí. Mělo to být sezonu předtím, než došlo k utkání Jablonce s Plzní. K ovlivnění venkovních zápasů využívala Martina Svobodu, v případě domácích duelů to dělal pan Šádek,“ řekl Golda u soudu.
Křetínský mluvil o dvou druzích důkazů: o svědectví rozhodčích a nahrávce. „Měl to být záznam nějakých věcí, že to není úplně v pořádku,“ řekl Golda, on sám ale nahrávku nikdy neslyšel.
Svobodův advokát Bronislav Šerák navázal otázkou: „Takže jste slyšel Křetínského příběh bez důkazů?“ Golda přikývl a odvětil: „Přesně tak.“
Bývalý předseda disciplinárky vysvětloval soudkyni, že tlačili na Křetínského, aby důkazy předložil. Zopakoval, že mu dal ultimátum. „Vzbudilo to poprask. Cítil jsem tlak, abychom Křetínského netrestali. On sám to vysvětloval tím, že případní svědci se bojí o svou bezpečnost. A ten záznam mi nedal,“ podotkl.
Soudkyni zajímalo, jak tedy disciplinárka rozhodla bez hmatatelných důkazů. „Svým způsobem to vyšumělo,“ odpověděl Golda. A ptala se, jakým způsobem rozhodčí řídí fotbalová utkání v Gambrinus lize. Zmínil především arbitra Petra Ardeleánua, jenž o víkendu nařídil dvě sporné penalty ve prospěch Příbrami při vítězství nad Libercem.
„Zrovna jeho Křetínský jmenoval, že je v té partě...“ uvedl Golda a dodal, že představitelé FAČR věděli, že kauza je mnohem širší a netýká se jenom jednoho zápasu.

Co také zaznělo u soudu? |
Tomáš Adámek, rozhodčí duelu Jablonec-Plzeň |
Martin Svoboda (Chřestýš), údajný prostředník úplatku S Viktorií Plzeň nejsem v žádném vztahu, nemám s ní nic společného. Jen generální manažer Adolf Šádek je můj dlouholetý kamarád. Známe se dlouho a snažil se mi pomoci. Když jsem skončil v Táborsku, žil jsem z úspor. Ale myslel jsem, že brzy zase do nějakého klubu nastoupím. Kdyby mi nabídl práci v Plzni, tak bych ji vzal. To se neodmítá. Ale odmalička fandím Spartě, pracovat v ní byl můj sen.“ |
Tomáš Paclík, majitel Viktorie Plzeň Zápas s Jabloncem, který jsem neviděl naživo, jsem si pustil dvakrát ze záznamu, dokonce i zpomaleně. A takto kvalitně odřízené utkání jsem dlouho neviděl. Jestli tam byly dvě chyby, tak to bylo moc. Neměly však žádný vliv na výsledek. Kauza nás výrazně poškozuje. Je to účelová záležitost ze strany pana doktora Křetínského. Už od roku 2011, kdy jsme vyhráli titul, nás pomlouvá před sponzory i představiteli této země. Jde o osobní útoky, o snahu poškodit Plzeň, zlikvidovat konkurenta Sparty…“ |
Adolf Šádek, generální manažer Viktorie Plzeň Když Martin skončil v Táborsku, přišel o služební auto a nějaké sháněl. Ten vůz, který jsem mu prodal, byl klubem vyřazen kvůli ekonomické nevýhodnosti. Po týdnu, co si auto vyzkoušel, řekl, že si ho nechá. Přijel pro něj s kamarádem, protože v té době nemohl řídit. Peníze mi dal v hotovosti, já mu vystavil pokladní doklad. Takto si vozy většinou kupují známí našich zaměstnanců. Nejde o nic neobvyklého. Martin vždycky říkal, že by chtěl pracovat ve Spartě, že to je klub, kam se chce posunout. Nějakou známost v klubu určitě měl, protože ve fotbale zná téměř každého.“ |
Pavel Býma, čtvrtý rozhodčí duelu Jablonec-Plzeň |
Drahoslav Handlíř, asistent rozhodčí v duelu Jablonec-Plzeň |
Emanuel Marek, asistent rozhodčího v duelu Jablonec-Plzeň |