13. ledna 2022 • 12:30

Konec v 85. minutě z úpalu? Sudí z bizáru: ambice na finále MS i škraloup

Autor: apr
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Trpišovský poznal strach, Sparta nenašla otvírák. Preciado? Koledoval si
Derby? Bez penalty na Haraslína, Tanko ve Zlíně na hraně, říká KR
VŠECHNA VIDEA ZDE

Svým výkonem zastínil dosavadní průběh afrického šampionátu. Rozhodčí Janny Sikazwe ze Zambie nezvládl závěr souboje Tunisko – Mali (0:1). Duel končil nevídanou šarádou. Jako kdyby muž, který měl před lety nakročeno k soudcování toho vůbec největšího fotbalového zápasu, zapomněl pravidla. Jeho nezvyklé počínání však mělo mít zdravotní příčinu.Dvě penalty konzultované s VAR, navrch devět střídání. Nejen, že zambijský sudí Janny Sikazwe v souboji afrického Poháru národů mezi Tuniskem a Mali (0:1) nenastavil ani minutu, on dokonce duel dvakrát ukončil předčasně. Poprvé už v 85. minutě, následně v momentě, kdy televizní časomíra ukazovala čas 89:43.

To pořádně namíchlo realizační tým tuniské reprezentace, který se na sudího vrhl. Nakonec obě strany museli ze hřiště doprovodit odděleně pořadatelé. Ani tím však šaráda neskončila.

Africký Pohár národů: Velké hvězdy, ale i nechtěný svátek. Alžírsko a Senegal favority
Video se připravuje ...

Když už probíhala tisková konference kouče Mali, zasáhli zástupci Konfederace afrického fotbalu, kteří zaveleli k tomu, aby byly dohrány ještě tři minuty. Dvacet minut po utkání se Malijci proto znovu objevili na hřišti, stejně jako rozhodčí (bez Sikazweho, s čtvrtým arbitrem) a na tribuny se vracela i část fanoušků. Avšak zbytečně. Tunisko už z útrob stadionu nevyběhlo. Jeho kouč Mondher Kebaier to zdůvodnil tím, že hráči už v daný moment absolvovali pozápasovou rekonvalescenci.

Africkým fotbalovým šampionátem tak hned v první fázi otřásl pořádný skandál. Konání sudího však měly ovlivnit zdravotní potíže. Essam Abdel-Fatah, šéf rozhodčích Afrického poháru, prohlásil, že Sikazwe utrpěl během zápasu Tunisko - Mali úpal, kvůli kterému ztratil koncentraci. Informoval o tom sportovní novinář Tarek Taalat na svém Twitteru. Sudí měl podle informací z afrických médií dokonce skončit v nemocnici a podstoupit různá vyšetření. Této skutečnosti nahrávají i okolnosti: na stadionu v Limbé ukazoval teploměr téměř 35°C a vlhkost vzduchu byla 65 %.

Sikazwe se do povědomí nedostal jen během středečního duelu na africkém šampionátu. Mezinárodním rozhodčím FIFA je od roku 2007. Poprvé na sebe více upozornil v roce 2008 na COSAFA U-20 Challenge Cupu v Jihoafrické republice. A to úplnou náhodou.

„Jeden z rozhodčích tehdy neprošel kondičním testem. Znal jsem Jannyho ze své práce v COSAFA a doporučil ho. Na turnaji si vedl velmi dobře. Poté se neustále vyvíjel a tvrdě na sobě pracoval,“ řekl k jeho začátkům pro ESPN bývalý rozhodčí Felix Tangawarima ze Zimbabwe, který je na africkém kontinentu velmi respektovaný.

Bylo to v době, kdy se Sikazwe chystal na světový šampionát v Rusku. To už měl civilním povoláním učitel za sebou řízení finále MS klubů v roce 2016 i finále afrického Poháru národů v roce 2017. „Mluvil jsem s ním před jeho odjezdem a řekl jsem mu, že to byl odrazový můstek k dalšímu finále ještě vyšší úrovně,“ vzpomínal Tangawarima. Na mistrovství světa 2018 nakonec soudcoval Sikazwe zápasy základních skupin Belgie - Panama a Japonsko - Polsko. 

Spíše než s těmito zápasy však bývá jméno zambijského sudího spojováno se skandálem, který následoval. Byl totiž obviněn z korupce kvůli kontroverzní penaltě během semifinálového střetu africké Ligy mistrů mezi tuniským Espérance a angolským klubem Primeiro de Agosto. „Dočasně byla pozastavena činnost pana Jannyho Sikazweho ve všech aktivitách souvisejících s CAF až do slyšení disciplinární komise,“ stálo v prohlášení CAF. V roce 2019 byl ale kvůli nedostatku důkazů zproštěn viny.

Až další dny ukážou, zda divoký závěr duelu Tunisko – Mali byl tím posledním, co na letošním africkém šampionátu Sikazwe prožil, nebo zda ještě dostane šanci se ukázat.   

 

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * AC Milán - Slavia v TV * Sparta - Liverpool v TV

Články odjinud


Články odjinud