Basilej – když se nehraje fotbal

Co podniknout v Basileji, když se nehraje fotbal? Deník Sport přináší několik tipů.
Baziliščí fontána. Hned při východu z hlavního vlakového nádraží uvidíte symbol města, v němž žije zhruba 170 tisíc obyvatel. Baziliščích fontán se dochovalo zhruba pětadvacet, jsou rozesety všude na různých místech. Jde o nevysoké stavby nevýrazné zelené barvy. Obyvatelé si před lety dali do erbu pohádkového tvora s negativními vlastnostmi.
Rýn. Po březích mohutné řeky, která protéká i Německem, se můžete procházet a sledovat západ slunce nad některým ze šesti mostů. Basilej je největší říční přístav ve Švýcarsku. Spektakulárním zážitek je plavba po Rýně přímo centrem města.
Pamětihodnosti. Ve městě sídlí nejstarší švýcarská univerzita (založena v roce 1460), románsko-gotická katedrála z 11. století či městská brána Spalentor, původně sloužící jako opevnění. Navštívit můžete také několik muzeí, třeba muzeum papíru, umělecké, národopisné či přírodovědné muzeum. Světově proslulé jsou i umělecké galerie s významnými díly malířů. Ve středu města je slavná radnice s červenou fasádou.
Fan zóny
1) Kaserne – Riviera
Unikátní zážitek vás čeká, když si seženete místo u břehu Rýna s výhledem na Mittlere Brücke. Na mostě přes řeku budou nainstalovány dvě obří obrazovky, na kterých poběží zápasy turnaje, včetně vstupního duelu Švýcarsko–Česko. Centrum fan zóny je v nedaleké Rhine bance, odkud je nejlepší pohled na most. Tato místa si musíte předem rezervovat. Na každý den během EURO je připraven kulturní program. Sedmého června, kdy hrají Češi svůj první zápas, zazpívá fotbalovým fanouškům Bo Katzmann. O den dříve se zde koná párty Hyundai Eurofest. A den po utkání vystoupí skupina Sunshine Mafia.
2) Münsterplatz
V historickém centru města hned u katedrály, kde se každé léto koná velký hudební festival, vznikne druhé centrum pro fanoušky. I tady bude o celodenní zábavu postaráno. Na náměstí s velkoplošnou obrazovkou a stánky s občerstvením vystoupí řada muzikantů, sedmého června se můžete těšit na skupinu Brand Härd.
3) Devátý stadion EURO
Replika stadionu pro evropský šampionát, kam se vměstná šest tisíc pět set lidí, je třetím místem v Basileji, kde se v červnu srotí před obrovským plátnem fotbaloví příznivci. Mezi vesnicemi Lielstal a Bubenhof (zhruba 15 minut z centra) postavili Švýcaři provizorní sportovní centrum s hřišti a jinými atrakcemi. Když se budete nudit, můžete si třeba kopat míčem o zeď nebo si zahrát fotbálek s přáteli. Pořadatelé se nechali inspirovat podobným projektem v německém Berlíně v rámci MS 2006. Na „devátý stadion EURO“ se pohodlně dostanete z města vlakem, vstupné do areálu je dvacet švýcarských franků na den. Během turnaje se fanouškům představí mimo jiné fotbalová škola Stephana Chapuisata, bývalého vynikajícího útočníka.
Česká stopa
Místní fotbalový klub letos slavil zisk mistrovského titulu, o který se zasloužil také český útočník Vratislav Lokvenc. V Basileji se také psaly dějiny českého národa. Právě tady byla v roce 1212 vydána Zlatá bula sicilská a při zasedání koncilu ve městě rovněž vznikla tzv. Basilejská kompaktáta.
Zoo
Zdejší zoologická zahrada je vyhlášením relaxačním místem s mezinárodním věhlasem. Za rok ji navštíví kolem milionu lidí. Více návštěvníků mají v zemi už pouze rýnské vodopády ve Shaffhausenu. V zoo na kraji města je ke spatření na šest tisíc zvířat, třeba kojot, sněžný leopard, hroch, osel, voliéra s ptáky či velké akvárium s mořskými draky a australskými rybami. Některé pavilony jsou ve výstavbě, replika namibijské savany Etosha s jejími živočišnými druhy je však v plném provozu. A stojí za návštěvu!
Kulinářský tip
Výběr je bohatý i díky tomu, že město leží na hranicích s Německem a Francií. Zastoupena je tedy i mezinárodní kuchyně. Když budete chtít ochutnat místní speciality, zkuste basilejské perníčky Basler Leckerli nebo restovaná játra s rösti (strouhané vařené brambory opečené na másle).