Panenku tady zná každý | iSport.cz
Michal Koštuřík
13. června 2008 • 16:29

Panenku tady zná každý

Petr Červenka
TOP VIDEA
Jágr do Havířova přijel vlakem a hrál v nové helmě. Ta stará se mi rozbila, smál se Jágr do Havířova přijel vlakem a hrál v nové helmě. Ta stará se mi rozbila, smál se
Brzké střídání Kangy? Nedržel prostor, vysvětlil Ščasný a dodal: Miloševič už stejný gól nedá Brzké střídání Kangy? Nedržel prostor, vysvětlil Ščasný a dodal: Miloševič už stejný gól nedá
VŠECHNA VIDEA ZDE

V Rakousku se trvale usadil. Pracuje tady, hraje fotbal a začíná s trénováním v nižší třídě. Petr Červenka hrál v minulosti za Zlín a reprezentaci do 21 let."Rakušané řadí Čechy mezi favority EURO,“ říká Petr Červenka (42 let). On sám nevynechá v televizi jediný zápas. Turnaj prožívá víc než většina místních. Ti vzpomínají hlavně na Panenku a Daňka.

Občané Rakouska nebyli moc nadšení, že se v jejich zemi uskuteční evropský šampionát. Proč?
„Lidé ve větších městech, ve kterých se hrají zápasy, měli strach z kriminality. Báli se, že příliv kriminálních živlů nezvládnou.

To byl jejich jediný problém. Zahraniční turisté jinak Rakušanům nevadí. Jsou na ně zvyklí. V létě sem jezdí spousta týmů na soustředění, v zimě patří Rakousko lyžařům.

Je fakt, že takovou euforii jako u nás tady neuvidíte. Lidé se nescházejí po tisících na náměstích, aby sledovali zápasy. Tuhle tradici nemají.

Hotoví jsou z lyžování, to jo. Na fotbal se přijdou podívat, zafandí si, dají si vlaječku na auto. Ale to je všechno. Nežijí tím jako Češi. Rezervačky v hospodách, to neexistuje. Při lyžařských závodech to vypadá jinak.“

Také proto, že své fotbalové reprezentaci nevěří, že?
„Přesně tak. Vědí, že jsou outsideři. Všichni tvrdí, že postup ze skupiny by byl zázrak. Říkají, že ty vlaječky mají jen na tři zápasy.

Nevěří si, že by mohli přejít přes Polsko či Chorvatsko. O Německu nemluvě. Rakušané mají jen deset patnáct slušných hráčů.

A když se kouč pohádal se třemi nejlepšími obránci v čele s Pogatetzem a přestal je povolávat, příznivcům došla trpělivost. Představte si, že by Brückner nestavěl Grygeru, Jankulovského a Ujfalušiho.

Je fakt, že na některé přípravné zápasy Rakušanů se nedalo dívat. Byla to hrůza. Prohráli i s Kanadou.“

Jak to, že je rakouský fotbal v takové krizi?
„Nemají dobré hráče. Zdejší liga je jenom o bojovnosti. Když se bavím se známými, ptám se jich: Kurňa, kde máte všechny hráče?

Kde jsou ti kluci, kteří před pár lety porazili naši mládežnickou reprezentaci, za kterou nastoupili Čech, Grygera nebo Baroš? Vždyť těm klukům je kolem pětadvaceti let, jsou v nejlepším věku.

A co je s těmi, kteří měli úspěch na loňském mistrovství světa do dvaceti let? O nikom z těch Rakušanů není slyšet. V lize nehrají. A podívejte se, kde jsou naši Fenin nebo Šimůnek.“

Jak vám kamarádi odpovídají?
„Prý dostanou první dobrou smlouvu, třeba ve Sturmu Graz. A přestanou makat. Našim mladíkům nestačí, že nastupují za Zlín nebo Olomouc.

Když vidí, kam se dostal takový Fenin, žene je to dál. Rakušanům podobná motivace chybí. A pak to dopadne tak, že Hickersberger vezme na EURO sedmatřicetiletého Ivicu Vastice.

To je podobné, jako by Brückner nominoval Jirku Němce nebo Poborského. Vastic je tam hlavně jako osobnost. S míčem to dovede, ale celý zápas nevydrží.

Není to ve svém věku borec evropského formátu. Vydrží tak dvacet minut.“

Jaké postavení má v Rakousku český fotbal?
„Náš fotbal tady hrozně uznávají. Hlavně nároďák. Rakušáci říkají, že nám na turnaji moc chybí Rosický.

Přesto nás pořád řadí mezi favority. Podle nich máme spoustu špičkových hráčů.“

Koho nejvíc uznávají?
„Obrovské jméno si udělal Tonda Panenka. To je pro ně Bůh. Tondu znají i osmnáctiletí kluci.

Králem tady byl Venca Daněk, když hrál za Innsbruck. I brankář Láďa Maier je pro Rakušany persona. K nejlepším hráčům místní ligy patří už spoustu let Patrik Ježek.

Toho chtějí všechny kluby. Hraje fakt výborně. Překvapilo mě, že nedostal větší šanci v reprezentaci.

Špatně si naopak vedl Piták, ani Lokvenc nebyl v Salcburku nic moc. Ten sem přišel víceméně dohrát kariéru.“

Jakou stopu zanechal v Innsbrucku trenér František Straka?
„Ty brďo... (směje se) Že by se mě někdo ptal, co Franta dělá? Ne, to se neděje.

Je fakt, že Rakušané byli nadšení z toho, jak dokázal hráče burcovat. Přinesl sem svůj styl koučování. I pro mě to bylo vzrušení.

Ale myslím, že se na něho moc nevzpomíná. Možná to přijde teď, když Innsbruck sestoupil. Se Strakou se zachránil.“

Témata:  sport, fotbal, euro, červenka

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud