VIDEO: Fanoušci změnili Wroclaw ve fotbalový festival lásky | iSport.cz
Michal Petrák
16. června 2012 • 19:09

VIDEO: Fanoušci změnili Wroclaw ve fotbalový festival lásky

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Plzeň - Sönderjyske 3:0. Viktoria jde v EL dál, čeká ji cesta do Izraele
Liberec přehrál oslabené Rumuny. Teď ho čeká APOEL
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z WROCLAWI | Nenávist a rvačky? Ani náhodou! Centrum Wroclawi se před zápasem Polska s Českem proměnilo ve fotbalový Woodstock, festival lásky. Fanoušci obou týmů – i ti bez lístků – se v obrovských počtech vydali do Dolního Slezska, aby si užili atmosféru zápasu dvou sousedů ze středu Evropy.„Vyfotíte nás, prosím?“ ptá se zhruba dvacetiletá fanynka v polském dresu s červenobílou vlajkou na tváři. A vzápětí pózuje se skupinkou fanoušků v červených dresech, kteří přijeli z Česka.

„Polska! Polska!“ zní z jednoho hloučku na starobylém Rynku. „Kdo neskáče, není Čech! Hop! Hop! Hop!“ ozývá se z vedlejšího.

Nikdo se s nikým nerve, nikdo nikomu nenadává. Ačkoli večer půjde o všechno, teď se zdá, že do piva začali wroclawští hospodští přimíchávat nápoj lásky. Čeští i polští fanoušci se objímají, baví se každý svým jazykem a v pětatřicetistupňovém horku se nesnesitelně potí. Nikomu to však nevadí.

„Ráno jsme přišli do hospody v centru, měli jsme bojovou náladu... Ale oni nám všem koupili piva a na tvář nám k českým vlajkám přimalovaly polské,“ kroutí hlavou chlapík se slaměným kloboukem na hlavě a českým dresem na těle.

„Dneska to vidím na remízu 1:1, ale pokud bychom měli vypadnout, Poláci si postup zaslouží,“ přidává uznale.

Polská fanynka před duelem s českými fotbalistyPolská fanynka před duelem s českými fotbalistyFoto ČTK

Celá Wroclaw žije fotbalem. Pro Polsko je zápas o postup do čtvrtfinále historickou šancí a na ulicích to je vidět. Polskou vlajku na tváři má každý od dvouměsíčního batolete po osmdesátiletou babičku, šála je omotaná i na kopí sochy prvního polského krále Boleslava Chrabrého, který sedí na koni a ten stojí na čtyři metry vysokém podstavci.

Na Dómském ostrově se u chrámu střídá jedna svatba za druhou. Novomanželé si však tradiční fotku před katedrálou Svatého Jana Křtitele neužijí – alespoň ne sami. Na nevěstu se nejdřív pověsí polští fanoušci, pak čeští. Ti před ní roztáhnou českou vlajku, jedině tak může fotograf cvaknout spouští.

A v katedrále? Tam se v řadách lavic modlí chlapíci v bílých dresech. Co si tak můžou přát?

Čeští a polští fanoušci ve Wroclawi před večerním utkáním

Čeští a polští fanoušci ve Wroclawi před večerním utkáním

Čeští a polští fanoušci ve Wroclawi před večerním utkáním

Čeští a polští fanoušci ve Wroclawi před večerním utkáním

Čeští a polští fanoušci před vzájemným utkáním ve Wroclawi
Čeští a polští fanoušci před vzájemným utkáním ve Wroclawi

Vstoupit do diskuse
0
Skupina 2
Články odjinud


Články odjinud