Stanislav Hrabě
22. června 2012 • 18:35

Ani stříbrní medailisté z Chile 1962 proti Portugalsku neporadili

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Kaderka v poutech: tenisový svaz přebírá krizový manažer Stočes
Startuje F1! Hamiltonův poslední tanec v Mercedesu, Verstappen zas na "max"?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Při cestě do Sao Paola, kam byli stříbrní medailisté 1962 z Chile pozvání brazilskou vládou na oslavy 50. výročí šampionátu, seděli při mezipřistání v Londýně na letišti Heathrow, sledovali v baru Bridge utkání Česko-Portugalsko a snažili se poradit na dálku trenéru Bílkovi. Marně.„Stačí uhlídat Ronalda a máme to v kapse,“ opakoval Josef Masopust, držitel zlatého nejlepšího fotbalisty Evropy a největší hvězda chilské party. Sám dobře ovšem věděl, jak nesplnitelný úkol svým následovníkům stanovil. „A je to tady,“ povzdech v 80. minutě, kdy se portugalský skvost po dvou ranách do tyče trefil do Čehovy sítě.

„Toho bych neuhlídal ani já,“ prohlásil stoper Jiří Tichý, jediný zadák s pětičlenné delegace. „Je to škoda, fandil jsem vám,“ připojil se slovenský útočník Jozef Štybrányi, jenž už nyní reprezentuje jiný stát.

„Poslední výzva cestujícím letu JJ 8085 do Sao Paola,“ ozvalo se z ampliónů. Kdyby se prodlužovalo, stříbrní hoši by ho nestihli. „Jen ať si odletí, Sao Paolo nám neuteče. Ale semifinále EURO, to by byla věc,“ měl jasno Václav Mašek a vroucně si přál, aby Češi vyrovnali. Síla vyslaná od jedné z nejlepších generací českého fotbalu v historii nepomohla. „Ta jdeme, ukážu vám aspoň Sao Paolo,“ sliboval poslední z party Josef Jelínek, než v tomto největším městě Jižní Ameriky byl před čtrnácti dny. „Ještě že tu měli Staropramen. Pít k tomu jejich Guiness, to už by bylo horně špatné,“ zhodnotil barové fandění u obrazovky Masopust.

Z fandy, jeho tým vypadl z velkého turnaje, se rázem proměnil v celebritu. „Vítáme na palubě pana Masopusta,“ neunikla čokoládové stevardce přítomnost světového fotbalisty 60. let. „Naše společnost TAM mu a všem ostatním přeje pěkný pobyt v Brazílii,“ rozloučila se se všemi. „Pořád jsem pro krásné ženy zajímavý,“ přijal tyto lichotky kamarád Pelého. Právě na setkání se světovou ikonou se nejvíce těší. „Nevěřil jsem, že se mi tento sen ještě vyplní,“ zasnil se Masopust a počítal na prstech, kolik dní ještě schází. „Třikrát se vyspíš…“ připomenul si dětskou říkačku.

Zástupce brazilské vlády a české ambasády, tak vysoko oficiální bylo přivítání československé výpravy v Sao Paolo. Vzpomínání na finále MS 1962, kdy Brazílie zvítězila 3:1, vyhladil Masopust, střelec branky československého týmu, upozorněním. „My jsme ale v přáteláku Brazílii o několik let dříve porazili přímo na Maracaná 1:0,“ zdůraznil, že jeho genrace dokázala kanárky i porážet. Slova obdivu prosákla diplomatickým ovzduším.

Fotbalová Brazílie v těchto dnech bude patřit i československým legendám.

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Los EURO 2024

Skupina D
Články odjinud


Články odjinud