My jsme nudní? Kdo si to myslí, nerozumí fotbalu, říká Fabregas | iSport.cz
2. července 2012 • 07:18

My jsme nudní? Kdo si to myslí, nerozumí fotbalu, říká Fabregas

Autor: ČTK
TOP VIDEA
Slavia - Opava: Hrabina šílenou hrubkou namazal Musovi na první gól, 1:0! Slavia - Opava: Hrabina šílenou hrubkou namazal Musovi na první gól, 1:0!
Zlín - Kometa Brno: Kucsera narazil do zadku Fryšary. Z ledu ho odvezli na nosítkách! Zlín - Kometa Brno: Kucsera narazil do zadku Fryšary. Z ledu ho odvezli na nosítkách!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mnozí experti během evropského šampionátu vyčítali španělským fotbalistům, že svým herním stylem založeným na dlouhém držení míče a krátkých přihrávkách začínají nudit. Svěřenci Vicenteho del Bosqueho ale odpověděli na sílící kritiku rázně: v nedělním finále v Kyjevě porazili Itálii rekordním výsledkem 4:0, jako první obhájili titul a znovu ukázali, že jejich způsob hry nemá v současnosti na světě konkurenci."Že jsme nudní? Lidé, kteří si to myslí, podle mě nerozumějí fotbalu," prohlásil po nedělní obhajobě titulu Cesc Fábregas. "Odehráli jsme vynikající finále. Nemám slov a ještě mi nedošlo, čeho jsme dosáhli," podotkl hráč FC Barcelona.

Kritici Španělům nejvíce vyčítali, že místo k útočení začínají používat svůj styl zvaný "tiki taka" hlavně k tomu, aby nedostali gól, a že málo zakončují. Také se pozastavovali nad tím, když kouč Del Bosque nenasadil hrotového útočníka a místo něj dal do sestavy Fábregase.

Šest záložníků poslal zkušený trenér i do finále a Španělé předvedli nejlepší výkon na turnaji. "Nemyslím si, že existuje jen jeden způsob, jak hrát fotbal. Musíte hledat cestu, jak dát gól. Máme útočníky, ale rozhodli jsme se postavit hráče, kteří se lépe hodí do našeho stylu," komentoval Del Bosque svůj netradiční tah.

"I bez klasického útočníka stále způsobují pekelně mnoho problémů," ulevil si jeho italský protějšek Cesare Prandelli.

Španělští hráči prý kritiku nijak zvlášť nevnímali. "Každý má svůj názor. Nejsme tu proto, abychom přemítali, jestli je to nejlepší způsob hry nebo ne. Ve finále jsme předváděli náš styl a hráli jsme na vysoké úrovni," podotkl záložník Andrés Iniesta.

"To, co hrajeme, je těžké. Věděli jsme, že pokud jen trochu uberete, lidé vás budou kritizovat. Ale pojďme si nyní hlavně užít tuhle chvíli," prohlásil kapitán brankář Iker Casillas.

Del Bosque si pochvaloval, že se jeho tým nenechal kritickými hlasy rozhodit. "Hráli jsme prostě svoji hru a nenechali se ovlivňovat žádnými vnějšími vlivy. Byli jsme věrni tomu, co jsme dělali v několika posledních letech," podotkl Del Bosque.

Trenér Vicente del Bosque slaví historický úspěch se Sergiem Ramosem.
Trenér Vicente del Bosque slaví historický úspěch se Sergiem Ramosem.

Za rozhodující moment finále označil zranění italského záložníka Thiaga Motty, který po čtyřech minutách od příchodu na trávník musel ze hry a squadra azzurra dohrávala v deseti. "Itálie byla těžkým soupeřem, ale prostě neměla štěstí. To byl důvod, proč jsme tak pohodlně vyhráli," mínil kouč.

Španělé se triumfem na třetím turnaji po sobě zapsali do historie, podle Del Bosqueho ale rozhodně neztratí motivaci. "Máme před sebou mnoho výzev. Kvalifikaci na mistrovství světa či Pohár FIFA, kde budeme chtít dobře reprezentovat Evropu," dodal.

 
Skupina A
Články odjinud


Články odjinud