Dánové a Švýcaři slaví postup na EURO. Itálie nasázela Arménii devět gólů

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

EURO 2020 už zná 19 účastníků. V pondělních zápasech se vyjasnila situace ve skupině D, kde si postup zajistili Švýcaři a Dánové. Ti v přímém souboji o postup uhráli klíčovou remízu 1:1 na hřišti Irska. Italové zakončili kvalifikaci s kompletním počtem bodů, když v posledním utkání deklasovali Arménii 9:1. Zastříleli si i Španělé, kteří porazili Rumunsko 5:0.

Na šampionátu, který se premiérově uskuteční ve 12 zemích, bude startovat 24 mužstev. Už dříve postoupily Česká republika, Anglie, Belgie, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rusko, Španělsko, Švédsko, Turecko a Ukrajina.

Český tým je před úterním posledním hracím dnem kvalifikace velmi blízko, aby při losu Eura 30. listopadu v Bukurešti figuroval ve třetím ze čtyř výkonnostních košů. Svěřencům trenéra Jaroslava Šilhavého pomohli na dálku Řekové, kteří po obratu porazili Finsko 2:1. Seveřané skončí v tabulce druhých týmů za českým celkem a budou ve čtvrtém koši. Národní tým udrží pozici ve třetím koši, pokud Maďarsko senzačně nezvítězí ve Walesu o tři a více gólů a nevstřelí při tom zároveň aspoň pět branek.

Švýcarsku by dnes sice k postupu stačila remíza, ale svěřenci Vladimira Petkovice v Gibraltaru neponechali nic náhodě. V desáté minutě se jako první trefil Cedric Itten, krátce po změně stran přidali další góly Ruben Vargas a Christian Fassnacht. V 74. minutě utkání lehce zdramatizoval Reece Styche, ale Loris Benito těsně poté vrátil hostům tříbrankový náskok. Pak si ještě druhou branku připsal Itten a v závěru uzavřel skóre švýcarský kapitán Granit Xhaka.

Záložník Nicolo Zaniolo se na vysoké výhře Itálie nad Arménií 9:1 podílel dvěma brankami a jednou asistencí

Dánové už během první půle přišli v Dublinu o dva zraněné hráče Thomase Delaneyho a Andrease Corneliuse. Irové byli aktivnější, ale velkou příležitost si dlouho nevypracovali. Naopak hosté hned první šanci v 73. minutě proměnili díky Martinu Braithwaiteovi. Pět minut před koncem Matt Doherty vyrovnal, ale kýžený vítězný gól už ostrovní tým nestihl.

Itálie rozstřílela Arménii 9:1, vyhrála i desátý duel ve skupině J a rekordní jedenácté utkání po sobě. Domácí už v úvodním poločase dali v Palermu čtyři branky. O dvě z nich se postaral kanonýr Ciro Immobile, trefili se i Nicoló Zaniolo a Nicoló Barella.

Zaniolo skóroval i po změně stran, další italské branky přidali Alessio Romagnoli, Riccardo Orsolini a Federico Chiesa. Čestný úspěch hostů zaznamenal Edgar Babajan. Arméni utrpěli nejtvrdší porážku v historii, která překonala debakl 0:7 od Chile z roku 1997. "Azzurri" málem dorovnali historický triumf 9:0 nad USA z roku 1948.

Španělsko v Madridu deklasovalo Rumunsko 5:0 a skupinu F ovládlo bez porážky. V prvním poločase skórovali dvakrát Gerard Moreno, jednou Fabián Ruiz a do vlastní branky zamířil Adrian Rus. Debakl hostů, za které odehrál celý zápas slávistický záložník Nicolae Stanciu, v nastavení dokonal střídající Mikel Oyarzabal.

Skupina D:

Gibraltar: Gibraltar - Švýcarsko 1:6 (0:1)
Branky: 74. Styche - 10. a 84. Itten, 50. Vargas, 57. Fassnacht, 75. Benito, 86. Xhaka.

Ta' Qali: Malta - Norsko 1:2 (1:1)
Branky: 40. P. Fenech - 7. King, 62. Sörloth.

Solna: Švédsko - Faerské ostrovy 3:0 (1:0)
Branky: 29. Andersson, 72. Svanberg, 80. Guidetti.

Madrid: Španělsko - Rumunsko 5:0 (4:0)
Branky: 33. a 43. G. Moreno, 8. Fabián Ruiz, 45.+1 vlastní Rus, 90.+2 Oyarzabal.

Skupina J:

Vaduz: Lichtenštejnsko - Bosna a Hercegovina 0:3 (0:0)
Branky: 64. a 72. Hodžič, 57. Čivič.

Atény: Řecko - Finsko 2:1 (0:1)
Branky: 47. Mantalos, 70. Galanopulos - 27. Pukki.

Palermo: Itálie - Arménie 9:1 (4:0)
Branky: 8. a 33. Immobile, 9. a 64. Zaniolo, 29. Barella, 72. Romagnoli, 75. Jorginho z pen., 78. Orsolini, 81. Chiesa - 79. Babajan.

0

Program EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Los EURO 2024 Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 proběhne od 14. června do 14. července v Německu. Česká fotbalová reprezentace si zahraje skupiny F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.