Ramos z penalty zařídil výhru Španělů. Uspěli Italové i Malta

Autor: iSport.cz
0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Fotbalisté Španělska vstoupili do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2020 výhrou 2:1 nad Norskem. Rozhodl o ní z pokutového kopu Sergio Ramos. Tři body získala také Itálie, které porazila 2:0 Finsko. Po téměř šesti letech se z výhry radovala Malta, když zdolala 2:1 Faerské ostrovy. Dařilo se také Švýcarsku, které uspělo v Gruzii (2:0). Domácí svěřenci slovenského trenéra Vladimíra Weisse favoritovi skupiny D dlouho odolávali a osmý tým žebříčku FIFA rozhodl až po změně stran.

V Tbilisi se v 57. minutě nejprve prosadil umístěnou střelou Zuber. Záložník Stuttgartu navázal na střeleckou formu z klubu, za který dal pět gólů v posledních pěti utkáních. Pojistku přidal deset minut před koncem Zakaria.

Ve skupině F Švédové porazili Rumunsko 2:1. Už v prvním poločase se před bránou prosadil Quaison a následně zvýšil střelou z první Claesson. Rumuni, za které odehrál celý zápas záložník či obránce pražské Sparty Alexandru Chipciu, snížili v 58. minutě po Keseruově hlavičce. Čtvrtfinalista mistrovství světa v Rusku vrátil soupeři porážku z přátelského utkání z loňského března.

Stejným výsledkem Španělé porazili Norsko. Ve Valencii poslal domácí favority do vedení útočník místních "Netopýrů" Rodrigo, Seveřané ale vyrovnali díky proměněné penaltě Kinga. V 71. minutě ale rozhodl rovněž z pokutového kopu dloubáčkem doprostřed brány kapitán Ramos.

Také Malta porazila Faerské ostrovy 2:1. Domácí výhru uhájili i v oslabení a zvítězili v soutěžním utkání po téměř šesti letech. Hosté mohli vyrovnat po hodině hry, kdy byl vyloučen za hru rukou ve vápně Agius, Olsen ale penaltu neproměnil. Z pokutového kopu naopak zajistil tři body svému týmu na druhé straně Borg, Thomsen už jen v nastavení snížil.

Bosenský kapitán Edin Džeko odehrál stý reprezentační zápas a jubileum oslavil také domácí výhrou 2:1 nad Arménií ve skupině J. Bývalý hráč Manchesteru City, Wolfsburgu nebo Teplic nastřílel v národním týmu 55 branek, tentokrát se ale prosadili spoluhráči Krunič a Miloševič. Celé utkání odehrál levý obránce pražské Sparty Eldar Čivič.

Uspěli i další favorité skupiny. Řecko porazilo 2:0 Lichtenštejnsko a Itálie vyhrála doma také 2:0 nad Finskem. Druhou branku Squadry Azzurry vstřelil devatenáctiletý útočník Moise Kean, který se stal prvním hráčem narozeným po roce 2000, který skóroval za italskou reprezentaci.

Malta - Faerské ostrovy 2:1 (1:0)
Branky: 13. Nwoko, 77. Borg z pen. - 90.+8 Thomsen. ČK: 62. Agius (Malta).

Švédsko - Rumunsko 2:1 (2:0)
Branky: 33. Quaison, 40. Claesson - 58. Keseru.

Španělsko - Norsko 2:1 (1:0)
Branky: 16. Rodrigo, 71. Ramos z pen. - 65. King z pen.

Bosna a Hercegovina - Arménie 2:1 (1:0)
Branky: 33. Krunič, 80. Miloševič - 90.+3 Mchitarjan z pen.

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.