EURO 2021 | Síla Anglie: okamžitý přechod do útoku. Jak střílí góly a dá se jí čelit? | iSport.cz
11. října 2019 • 17:15

Síla Anglie: okamžitý přechod do útoku. Jak střílí góly a dá se jí čelit?

Autor: iSport.cz
 • Ubránit rozjetou anglickou ofenzivu bude pro českou reprezentaci velmi těžký úkol Ubránit rozjetou anglickou ofenzivu bude pro českou reprezentaci velmi těžký úkolFOTO: koláž iSport.cz

  Devatenáct – tolik gólů už nastřílelo v kvalifikaci EURO 2020 anglické národní mužstvo. Inkasovalo přitom pouze čtyřikrát. Ze čtyř zápasů to je skutečně velmi dobrá bilance. Podíváme-li se blíže na porci branek do sítě soupeřů, zjistíme, že deset zásahů má společného jmenovatele: zisk míče ve středním pásmu nebo ještě níž, okamžitý kolmý přechod do útoku a náběhy za obranu. Ukážeme si to na příkladu čtvrté gólové akce anglického výběru v domácím duelu s Kosovem.

 • Angličané jsou zorganizováni na vlastní polovině do hlubšího bloku. Ve vhodném okamžiku spouští aktivní presink na protivníka s míčem. Střední záložník Rice získává konstruktivně balon a kolega Henderson jej ihned posílá vpřed. Může, protože Sterling, Barkley, Sancho a Kane v mžiku přepínají ve sprintu z obrany do útoku. Vědí, že tak musí učinit, neboť je to jeden z domluvených a naučených principů hry. Dělají to tedy automaticky, čímž dosahují před sokem náskoku. Navíc Kosovo je v útočném postavení s riskantně odkrytým středem a vysoce postavenými krajními obránci.

  Ubránit anglickou ofenzivu je velmi těžký úkol

 • Kombinace vědomé spolupráce Angličanů s nekompaktním postavením kosovského celku otevírá Sterlingovi a jeho spoluhráčům volný prostor pro kontr v přečíslení 4 na 2. Kosované je nestíhají z důvodů, které jsme již zmínili.

  Ubránit anglickou ofenzivu je velmi těžký úkol

 • Sterling přihrává ve finále rychlého protiútoku do gólové palebné pozice Sanchovi. Důležitá práce Kanea, který odvádí pozornost obránců na druhou stranu.

  Ubránit anglickou ofenzivu je velmi těžký úkol

 • Sancho správně volí zakončení, přihrávku na spoluhráče by skrz kosovské obránce neprotlačil. Celá akce od zisku míče po vstřelení gólu trvala necelých 11 vteřin.

  Ubránit anglickou ofenzivu je velmi těžký úkol

 • JAK TOMU ČELIT?

  Kompaktností během obranné a útočné fáze. Vzdálenosti mezi hráči a řadami musí být takové, aby český tým stihl přibrzdit nebo zastavit rychlé výpady. Střední záložník nesmí být vysoko před stopery. Pozor na ztráty míčů uprostřed hřiště, cesta k bráně je kratší ze středu než z krajů.

 

EURO 2021 - Mistrovství Evropy ve fotbale

Los EURO 2021 Kompletní program Postup na EURO: Česko - Kosovo 2:1 Kvalifikace EURO 2021 Stadiony a města Oficiální míč Vstupenky

Mistrovství Evropy ve fotbale proběhne v roce 2021 od 11. června do 11. července ve 12 zemích a 12 městech. Semifinále a finále bude hostit londýnské Wembley. Poprvé v historie EURO bude součástí všech utkání videorozhodčí. Původní EURO 2020 muselo být kvůli koronaviru odloženo na rok 2021.

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky * Herní myši na Heureka.cz

 

Skupina A
Články odjinud


Články odjinud