Síla Anglie: okamžitý přechod do útoku. Jak střílí góly a dá se jí čelit?
Devatenáct – tolik gólů už nastřílelo v kvalifikaci EURO 2020 anglické národní mužstvo. Inkasovalo přitom pouze čtyřikrát. Ze čtyř zápasů to je skutečně velmi dobrá bilance. Podíváme-li se blíže na porci branek do sítě soupeřů, zjistíme, že deset zásahů má společného jmenovatele: zisk míče ve středním pásmu nebo ještě níž, okamžitý kolmý přechod do útoku a náběhy za obranu. Ukážeme si to na příkladu čtvrté gólové akce anglického výběru v domácím duelu s Kosovem.
Angličané jsou zorganizováni na vlastní polovině do hlubšího bloku. Ve vhodném okamžiku spouští aktivní presink na protivníka s míčem. Střední záložník Rice získává konstruktivně balon a kolega Henderson jej ihned posílá vpřed. Může, protože Sterling, Barkley, Sancho a Kane v mžiku přepínají ve sprintu z obrany do útoku. Vědí, že tak musí učinit, neboť je to jeden z domluvených a naučených principů hry. Dělají to tedy automaticky, čímž dosahují před sokem náskoku. Navíc Kosovo je v útočném postavení s riskantně odkrytým středem a vysoce postavenými krajními obránci.
JAK TOMU ČELIT?
Kompaktností během obranné a útočné fáze. Vzdálenosti mezi hráči a řadami musí být takové, aby český tým stihl přibrzdit nebo zastavit rychlé výpady. Střední záložník nesmí být vysoko před stopery. Pozor na ztráty míčů uprostřed hřiště, cesta k bráně je kratší ze středu než z krajů.