Češi jsou závislí na Schickovi. Bude na něj pozornost, ať pálí i jiní, velí Koller

Patrik Schick je zatím jedním z největších hrdinů celého mistrovství Evropy. Na přínosu gólového toreadora z Leverkusenu staví parta trenéra Jaroslava Šilhavého dosavadní úspěch na přehlídce nejlepších reprezentací kontinentu. Ale co po něm? Možná i potopa. Ofenziva českého mužstva se o Schicka až extrémně opírá, nikdo jiný není pro soupeře ani z poloviny tak nebezpečný. „Chtělo by to, aby se začali prosazovat i další,“ cítí nejlepší střelec reprezentační historie Jan Koller.
Dva góly proti Skotsku, z toho ten druhý naprosto exkluzivní z půlky hřiště, celý svět z něj byl paf. Proti Chorvatům trefa z penalty se zkrvaveným nosem po předchozím úderu Dejana Lovrena. Český útočník Patrik Schick na evropském šampionátu vyčnívá. Co předvede v závěrečném vystoupení v základní skupině proti Anglii? „Já bych ho šetřil, protože postup už máme de facto jistý,“ nabízí svůj pohled Ivan Kopecký, protřelý trenér a expert deníku Sport.
Závislost národního mužstva na pětadvacetiletém bombarďákovi je enormní. Cokoliv kloudného česká ofenziva vymyslela, Schick se na tom skoro určitě podílel. Třikrát se trefil, vyslal deset střel, šest z toho na bránu. Všem těmto statistikám po dvou kolech šampionátu vládl. Jenže pak se nabízí dodat i druhou věc, a sice tu, že nikdo další se k němu nepřidává.
Střelu na bránu během utkání se Skotskem a Chorvatskem vyslali už jen Michael Krmenčík a Vladimír Darida (oba jednou), mimo pálili Tomáš Souček, Jakub Jankto (oba dvakrát), Darida a Adam Hložek (oba jednou). „Myslím, že celé mistrovství Evropy je hodně defenzivně pojaté. I top útočníci mají problémy, podívejte se na třeba Harryho Kanea, který se vůbec nedostane do zakončení,“ nachází jednu z příčin slabé ofenzivní produkce Schickových spolubojovníků legendární útočník Jan Koller.
Schick má samozřejmě formu, tým cítí, že se na něj může spolehnout, i proto se mu hra podřizuje, ostatní ho hledají. „Patrik se umí orientovat v šestnáctce, hodně to bere na sebe. Ale chtělo by to, aby se začali prosazovat i jiní hráči, protože na Patrika teď bude upřená velká pozornost, bude to mít velmi těžké. V kvalifikaci nebo v přípravě na šampionát se do zakončení dostávali i jiní, například Tomáš Souček,“ doplňuje nejlepší střelec reprezentační historie.
„Ostatní mají i více obranných povinností,“ upozorňuje dál Kopecký. Jasným příkladem budiž role Součka v duelu proti Skotsku, kdy dostal na hrb víc defenzivních povinností, hrál blízko u stoperů, čistil střed pole a neměl tolik prostoru vydávat se do pokutového území soupeře, kde bývá nebezpečný. Ostatně i dříč z West Hamu je soupeři pečlivě strážen.
Další faktory? Píle Daridy zatím není tolik efektivní nebo druhý poločas proti Chorvatsku, který byl celkově velmi opatrný, nikdo nechtěl chybovat a do útočného rejdění se raději nepouštěl. „Jsem ale přesvědčený o tom, že se ukáže i někdo jiný, zvlášť pokud by Schick odpočíval,“ nepochybuje bývalý kouč české jednadvacítky.
Srovnání po dvou zápasech
Česko – Anglie
Držení míče
44 % (17) – 54,8 % (9)
Góly
3 (7) – 1 (16)
Inkasované góly
1 (4) – 0 (1)
Střely
18 (16) – 16 (19)
Přesné přihrávky
628 (19) – 908 (12)
Pokusy o tvořivé přihrávky
4 (23) – 16 (11)
Doteky ve vápně soupeře
37 (8) – 36 (9)
Pokusy o driblink
27 (24) – 42 (18)
Obranné souboje
150 (4) – 121 (16)
Zachycené míče
108 (2) – 55 (22)
Průměrný věk
28 (7) – 25,3 (24)
V závorce pořadí na EURO
Zdroj: Wyscout


Zprávy ze dne 22. června 2021
A co Nizozemsko? „Pro mě je to hodně nečitelný tým. Vždycky měli určitý drajv, šťávu, kouzlo, vůni. Dostali se ale do situace, kdy zůstali bez velkého turnaje. Jsem opatrný, nemám na to úplně jasný názor,“ říká Štěpán Filípek.
„Já bych to proti Španělsku viděl tak 30 ku 70,“ usmívá se Štěpán Filípek. „Ale jelikož už je pozdní hodina, tak se rozšoupnu a řeknu 40 ku 60!“
A co takový David Zima na levém beku? „Já bych osobně už hrál na tři stopery s ním, ale pro ten tým to není úplně vlastní. Já bych se toho ale nebál, zariskoval bych,“ říká Štěpán Filípek.
„Martin mluví z pozice trenéra, já si to můžu dovolit: Jadon Sancho musí hrát, já to nechápu, ale on musí hrát. Je to hrozná škoda,“ dodává Štěpán Filípek.
Raheem Sterling je zatím jediným anglickým střelcem na šampionátu, rozhodl i dnešní utkání proti Česku. „Dokáže si to vzít na sebe, má skvělý pohyb, výběr místa. Za mě je to jeden z TOP světových hráčů a potvrzuje to opakovaně,“ říká Štěpán Filípek.
„Souhlasím s tím, že pokud má Vladimír Darida zůstat na hřišti, tak bych ho viděl také na staženější pozici. V zápase s Anglií se měla vyzkoušet varianta bez něj na hřišti,“ dodává Štěpán Filípek.
„Čekal bych víc míčů pro něj do šestnáctky. Bylo vidět, že se snaží stahovat víc do pole. Chybí mi tam více hráčů v šestnáctce. Byl tam třeba jeden hezký moment, kdy na Tomáše Součka šla zpětná přihrávka, ale nepodařilo se z ní nic vytěžit. Takových momentů bych tam chtěl vidět třeba čtyři, pět za poločas. Ale možná jsem moc namlsaný a chtěl bych toho moc,“ dodává Štěpán Filípek.
„Musím říct, že jsem se toho celkem obával z obou stran. Takové zápasy, které skončí po prvním poločase 1:0, a vy se bojíte, že to tak i skončí. A ono skončí… Pořád se mi těžko hodnotí, že by český tým mohl přidat a mít navíc. Byť je třeba říct, že co se povedlo v základní skupině, je výborné,“ říká Štěpán Filípek.
„Líbí se mi, co řekl Jan Bořil, který říkal, že by nejradši hrál pořád. I když mám pocit, že i teď je na něm znát, že možná dosáhl nějakého limitu, který i on má,“ říká Štěpán Filípek.
Měl by něco trenér Jaroslav Šilhavý do druhého poločasu změnit? „Na začátku bylo vidět, že český tým musí přežít nápor soupeře. Pak bylo vidět, že se nám povedlo vyrovnat hru, dokonce z ní mít chvílemi i víc. Zatím nepředpokládám, že by se něco mělo měnit už o přestávce. Nedokážu teď říct nějakou věc, kterou změnit. Ale rád bych viděl Adama Hložka, aby dostal větší porci minut, než obvykle,“ říká Štěpán Filípek.
Své hodnocení prvního poločasu přidal i Štěpán Filípek. „Když se podaří zapresovat anglickou obranu, jak to předvedl třeba Vladimír Coufal, tak to Angličany znejistí. Je škoda nedotažeností, potřebujeme, aby se hráči pokoušeli o střelbu i z větší vzdálenosti. Jako to předvedl třeba Holeš.“
„Já říkám nekalkulovat. Kdybychom to udělali, tak dostaneme Maďarsko a vypadneme… Teď vážněji. Tvrdím, že nějaké velké změny v sestavě si může dovolit tým, který je perfektně vyladěný. A myslím si, že naše mužstvo potřebuje chytit ještě nějaké tempo, rytmus. Takže bych se snažil o co nejlepší výsledek,“ dodává Štěpán Filípek.
V pokusech o tvořivé přihrávky jsou Češi na předposledním místě, v pokusech o driblink dokonce nejhorší na celém turnaji. „Je to reálný stav týmu v aktuální situaci. Vidím tam skvělé pasáže, kdy se podaří soupeře dostat třeba 10 minut pod tlak. Pak tam vidím problémy třeba v rozehrávce, ať už od Tomáše Vaclíka nebo stoperů mi to někdy připadá až bezradné,“ říká Štěpán Filípek.
„Tomáš Souček je v reprezentaci obětován pro komfort stoperů. V prvním zápase střed zálohy trpěl, kdy všichni dělali všechno a zároveň nic, s nadsázkou samozřejmě,“ dodává Štěpán Filípek k roli Tomáše Součka.
Nyní už došla řada na aktuální české výkony na letošním EURO. „Že český tým má čtyři body, je před posledním zápasem neuvěřitelný luxus, že se můžeme bavit o tom, jestli se vyplatí remíza, výhra, nebo prohra. Z mého pohledu nemá tým ještě takovou tvář, kterou ukázal v kvalifikaci,“ říká Štěpán Filípek.
„Musím říct, že z dnešního pohledu se stalo to nejlepší, co se stát mohlo. Vyzní to zvláštně po takovém debaklu, ale všichni hráči i realizační tým si uvědomili, že je něco špatně. V té kvalifikaci už to bylo znát, až jsme dospěli k domácímu zápasu v Praze (výhra 2:1),“ dodává Štěpán Filípek ke zmíněnému debaklu 0:5 z března 2019.