EURO ovládla Itálie! Donnarumma vychytal penaltový rozstřel

44
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Fotbalisté Itálie podruhé v historii a poprvé od roku 1968 vyhráli mistrovství Evropy. Ve finále v londýnském Wembley porazili domácí Anglii 3:2 na penalty. V normální hrací době i po prodloužení skončil duel 1:1. Italové slaví první zlato na velkém turnaji od mistrovství světa 2006.

Albion poslal do vedení po 117 vteřinách hry nejrychlejším gólem v dějinách finálových zápasů Eura obránce Luke Shaw. V 67. minutě srovnal stoper Leonardo Bonucci.

Teprve podruhé v historii evropských šampionátů a poprvé od roku 1976, kdy Československo zdolalo Západní Německo, došlo na penaltový rozstřel. Ten Italové zvládli stejně jako v semifinále se Španělskem. Naopak „Three Lions“ v něm počtvrté za sebou na Euru neuspěli.

Itálie, která v generálce na Euro rozdrtila českou reprezentaci 4:0, nepodlehla Anglii ani v pátém utkání na velkém turnaji. Sérii neporazitelnosti natáhla na 34 utkání.

Svěřenci trenéra Garetha Southgatea, kteří šest ze sedmi utkání na mistrovství Evropy odehráli na národním stadionu ve Wembley, bleskově udeřili. Trippier nacentroval na zadní tyč na Shawa, který halfvolejem s pomocí odrazu od tyče otevřel skóre. Ve 14. startu za národní tým si připsal premiérovou trefu, čímž si dal stylový dárek k pondělním 26. narozeninám.

Italové poprvé zahrozili až v 35. minutě, Chiesa ale individuální akci zakončil přizemní střelou vedle. V nastavení prvního poločasu anglický stoper Stones zblokoval Immobileho ránu z vápna. Po necelé hodině utkání brankář Pickford zastavil Insigneho a o chvíli později vytáhl Chiesův přízemní pokus.

Itálie ovládla EURO 2021!

V 67. minutě se Itálie dočkala srovnání. Verrattiho hlavičku po rohu Pickford vyrazil do tyčky, od níž se míč odrazil k zakončujícímu Bonuccimu. Italský stoper se věku 34 let a 71 dní stal historicky nejstarším střelcem v historii finále Eura.

Třetí ze čtyř duelů výběru kouče Roberta Manciniho v letošní vyřazovací části nerozhodla normální hrací doba. V rozstřelu uspěli Italové Berardi, Bonucci a Bernardeschi a Angličané Kane a Maguire, po nichž se neprosadil ani jeden z tria střídajících hráčů Rashford, Sancho a Saka. Za tým z Apeninského poloostrova neproměnili Belotti a Jorginho.

Domácí: 67. Bonucci

Hosté: 2. Shaw

Domácí: G. Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini (C), Emerson (118. Florenzi) – Barella (54. Cristante), Jorginho, Verratti (96. Locatelli) – Chiesa (86. Bernardeschi), Immobile (54. D. Berardi), L. Insigne (91. Belotti).

Hosté: Pickford – Walker (120. Sancho), Stones, Maguire – Trippier (70. Saka), Phillips, Rice (74. J. Henderson, 120. Rashford), Shaw – Mount (99. Grealish), Kane (C), Sterling.

Domácí: Sirigu, Meret, Locatelli, Belotti, Berardi, Pessina, Acerbi, Cristante, Bernardeschi, Bastoni, Florenzi, Tolói

Hosté: Ramsdale, Johnstone, Grealish, Henderson, Rashford, Mings, Coady, Sancho, Calvert-Lewin, James, Saka, Bellingham

Domácí: Barella, Bonucci, L. Insigne, Chiellini, Jorginho

Hosté: Maguire

Björn Kuipers – Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (všichni NED)

Jan Podroužek, redaktor Sportu

„Na penaltu potřebuješ sebevědomí. Pocit, že chceš jít kopat a víš, že to dáš. Je to dovednostní disciplína kombinovaná s psychickou odolností. Když si stoupneš na penaltu, brána je fakt veliká. Pokud to umíš umístit, můžeš si věřit. Jediné, co může selhat, je psychika. Že se vnitřně rozhodíš…“

0:02
12. 7. 2021
Josef Csaplár

„Já jsem velkej kaskáder, ale dát na penalty takhle mladé hráče ve finále mistrovství Evropy mi přijde moc. Nějakou dobu trénuji, ale tohle mi nebere hlava. Střídání nechápu.“

0:00
12. 7. 2021

„Anglie se střídáním oslabila na hřišti před standardkou proti Itálii, tomu nerozumím. A přikláním se k tomu, že hráč, co je na hřišti dvě minuty, nemá penaltu jít kopat. Nemá v sobě tempo zápasu. Gareth Southgate prožil obrovský moment, který mu jako trenérovi zkrátka nevyšel.“

Zprávy ze dne 11. 7. 2021
23:59
11. 7. 2021

„Penalty měly příběh. Začal bych střídáním před koncem prodloužením. Italové měli roh, dolů šli Henderson s Walkerem a místo nich dva mladí kluci. Jestli to bylo kvůli penaltám, moc tomu nerozumím. Já bych to neudělal. Samotný rozstřel je loterie, hodně o štěstí. Ale už před penaltami mi přišlo Southgatovo střídání divné.“

23:56
11. 7. 2021

Startuje pozápasové studio s Josefem Csaplárem.

23:55
11. 7. 2021
Itálie

Bukayo Sako neproměnil - Donnarumma jeho střelu vyrazil! Italové vyhráli na penalty 3:2 a jsou mistři Evropy!

23:54
11. 7. 2021
Itálie

Jorginho nedal - Jordan Pickford jeho pomalou ránu zastavil! Neskutečný rozstřel pokračuje.