Španělé s novým koučem slaví, Norsko bez Haalanda. Chorvaté přišli o výhru

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Španělští fotbalisté při premiéře trenéra Luise de la Fuenteho zahájili kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy výhrou 3:0 nad Norskem. Dvě branky dal reprezentační debutant Joselu. Doma naopak zaváhalo Chorvatsko, které s Walesem v nastavení inkasovalo a remizovalo 1:1. Švýcaři odstartovali suverénním vítězstvím 5:0 nad Běloruskem. Hattrick v srbském Novém Sadu vstřelil Renato Steffen už během úvodní půlhodiny.

Španělé v Málaze výborně začali a ve 13. minutě otevřel skóre Olmo. Norové, kterým chyběl zraněný kanonýr Haaland, sahali po vyrovnání, ale domácí podržel brankář Arrizabalaga. Favority uklidnil až v závěru střídající Joselu. Útočník Espaňolu se těsně po příchodu z lavičky prosadil v 84. a 85. minutě, prvních gólů v reprezentaci se dočkal dva dny před 33. narozeninami.

Hráči „La Roja“ doma zvítězili ve 23. utkání evropské kvalifikace za sebou, což je rekordní série v bojích o Euro. Naposledy Španělé před svými fanoušky zaváhali v červnu 2003 při porážce 0:1 s Řeckem.

Chorvatsko v prvním poločase ve Splitu dominovalo, ale z mnoha šancí uspěl pouze Kramarič ve 28. minutě. Držitelé bronzu z loňského světového šampionátu nepřidali pojistku ani po změně stran a ve třetí minutě nastavení z poslední velšské akce vyrovnal střídající Broadhead. Chorvaté jako jediný tým doma v evropské kvalifikaci ještě neprohráli. Po dnešku mají ve 36 duelech bilanci 27 výher a devět remíz.

Bělorusko se mohlo ve druhé minutě dostat do vedení, ale Chvaščinskij trefil břevno. Pak se Steffen blýskl čistým hattrickem. Jednatřicetiletý křídelník Lugana stihl tři branky za 25 minut. Steffen se přitom v předchozích 29 reprezentačních zápasech trefil pouze jednou. Po změně stran přidali další švýcarské góly kapitán Xhaka a střídající Amdouni.

Dani Olmo přijímá gratulace od Álvara Moraty

Rusko i Bělorusko byly vloni po zahájení ruské invaze na Ukrajinu vyloučeny ze všech mezinárodních soutěží. Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) ale později umožnila běloruské reprezentaci start v kvalifikaci s tím, že bude hrát domácí utkání na neutrálním hřišti. Zástupci Německa, které bude Euro 2024 hostit, žádali vyloučení Běloruska. S tím se na UEFA obrátila i více než stovka poslanců Evropského parlamentu. Přesto Bělorusové kvalifikaci rozehráli.

Pozici favorita potvrdilo i Skotsko, které v Glasgow porazilo Kypr 3:0. Dvě branky v závěru vstřelil střídající McTominay, jeho spoluhráč McGinn otevřel skóre ve 21. minutě. Skotové vedou neúplnou tabulku skupiny A společně se Španěly.

Němci poprvé po průšvihu

Německo v prvním utkání od prosincového vyřazení v základní skupině mistrovství světa v Kataru porazilo v přípravě 2:0 Peru. Zápas v Mohuči rozhodl útočník Brém Niclas Füllkrug, jenž vstřelil ve 12. a 33. minutě oba góly zápasu. Výhru favorita mohl zvýraznit v 68. minutě Kai Havertz, ale z pokutového kopu trefil tyč.

V úterý se svěřenci trenéra Hansiho Flicka střetnou v Kolíně nad Rýnem v dalším přípravném duelu s Belgií. Němci jako pořadatel mistrovství Evropy 2024 kvalifikaci hrát nemusejí.