Ondřej Škvor
20. listopadu 2023 • 14:36

Černý scénář pro Česko: poslední šancí je baráž, hrozila by Itálie i další

Vstoupit do diskuse
5
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
SESTŘIH: Pardubice - Sparta 1:2. Krejčí rozhodl drama. Odvolaný vyrovnávací gól v závěru
Liga mistrů nadosah! Historická sezona, jak funguje koeficient?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je to slovo, které se snad nesmí ani vyslovit. Baráž. Pokud však dnes Česko podlehne Moldavsku, skončí ve skupině třetí a jeho poslední nadějí na postup na EURO bude právě březnové play off. To se odehraje na základě výsledků v Lize národů ze sezony 2022/23. A pro Česko by to nebyla úplně dobrá zpráva.Pojďme od začátku. Na EURO 2024 si zahraje pořadatelské Německo a k němu dvacet týmů, které si účast vybojovaly v kvalifikaci. Celkem tedy jednadvacet. Zbylá tři místa obsadí tři týmy, které si vstupenku na turnaj vykopou v baráži. My se budeme věnovat pouze cestě, na níž by se v případě moldavské blamáže vedl český boj.

Soupeři pro Česko se budou primárně rodit ve skupině A Ligy národů, protože právě do ní v dotčené sezoně 2022/23 Šilhavého výběr patřil. Z toho vyplývá, a to je ta nedobrá zpráva, že mezi nimi budou či mohou být i silnější výběry. Po odečtení těch, kteří už se na turnaj kvalifikovali, to v tuto chvíli vypadá následovně:

Polsko – už má baráž jistou.

Chorvatsko/Wales – jeden z těchto týmů kvalifikační skupiny D postoupí přímo na turnaj, druhý do baráže. Chorvatsku stačí k přímé kvalifikaci domácí výhra nad Arménií. Wales musí vyhrát nad Tureckem a spoléhat, že Chorvatsko ztratí. Rozhodne se v úterý.

Itálie – ještě může postoupit přímo, pokud dnes alespoň remizuje proti Ukrajině v utkání hraném v Leverkusenu.

Z toho vyplývá, že nejméně dva týmy z elitní skupiny by se spolu s Českem potkaly v jednom losovacím koši. Pokud selže Itálie, tak tři.

Pokud Itálie postoupí přímo, ke třem týmům z „áčka“ by se do baráže přidal nejlepší tým z „déčka“, což je s jistotou Estonsko.

Baráž se hraje na dvě jednokolová semifinále (21. března 2024) a jednokolové finále (26. března) vždy tak, že semifinále se hraje na hřišti dvou lépe postavených týmů a o pořadateli finále rozhodne los už tento čtvrtek. Shrnuto, české možnosti semifinálových soupeřů jsou následující:

a) Chorvatsko - Česko, Itálie - Polsko

b) Polsko - Česko, Itálie - Wales

c) Polsko - Česko, Chorvatsko - Estonsko

d) Česko - Wales, Polsko - Estonsko

Neboli, nejslabšího možného soupeře, tedy Estonsko, český tým v semifinále potkat nemůže. A doma by začínal pouze v jedné ze čtyř variant.

Takže bude o dost lepší, když se do Německa pojede už dnes z Olomouce…

Kauza vyřazených fotbalistů: reakce fanoušků!
Video se připravuje ...

Skupina E

Z V R P Skóre B
1. Albánie 8 4 3 1 12:4 15
2. Česko 8 4 3 1 12:6 15
3. Polsko 8 3 2 3 10:10 11
4. Moldavsko 8 2 4 2 7:10 10
5. Faerské ostrovy 8 0 2 6 2:13 2

Vstoupit do diskuse
5

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Los EURO 2024

Skupina E
Články odjinud


Články odjinud