EURO: schod k Americe. Česko má tým zelenáčů, Veselý citoval Fergusona

PŘÍMO Z NĚMECKA | Pane Bože, je mu šestnáct, narodil se v roce 2007 - a už kope za Barcelonu i španělské národní mužstvo na EURO. Lamine Yamal je zjevení, hříčka přírody, ani Lionel Messi nebyl v jeho věku na tomto levelu. Ale pozor, také Češi mohou vyskládat na šampionátu plejádu mladíků, a proto jsou v průměru nejmladším mančaftem turnaje. Důvod výběru vysokého počtu zelenáčů se skrývá za oceánem.
Je mu pětadvacet, narodil se na konci dubna 1999, přesto má namále. „Když hrajeme staří, mladí, už jsem skoro ve starších,“ usměje se Mojmír Chytil. „Pomohlo mi, že přijel Péťa Ševčík, trochu se hranice posunula,“ oddychne si.
Donominovaný slávistický šikula se s třicítkou na krku zařadil mezi tři nejstarší hráče výběru, nad ním jsou pouze jedenatřicetiletí Vladimír Coufal s Tomášem Holešem. Jaký rozdíl oproti Portugalsku, s nímž se v úterý reprezentace poměří ve vstupním duelu turnaje! Vždyť v jeho kádru jsou i dva bardi: devětatřicetiletý Cristiano Ronaldo či ještě o dva roky starší Pepé (mimochodem, oba budou v základní jedenáctce).
I z věku nejstarších borců vyplývá, že Česko dorazilo do Německa s mladým kádrem - dokonce nejmladším. S průměrem 25,2 je na špici této statistiky, na druhém pólu jsou domácí Němci, kteří při honbě za pohárem vsadili na zkušenost, jež je vystřelila k průměrnému věku 28,5.
„Je to kompliment pro Česko, že jsme nejmladší. Jde o skvělou vizitku. V Evropě je normální, že hrají kluci v nižším věku,“ poznamenal Ondřej Lingr, toho času pětadvacetiletý dravec z Feyenoordu Rotterdam. „Sázka na mladé může být každopádně výhodou do budoucna,“ upozorní Chytil.
A jsme u jádra tématu. Ivan Hašek před sebou vidí ultimátní metu, jak občas říká sparťanský sportovní ředitel Tomáš Rosický, když se rozmluví o případném průniku do Ligy mistrů. Pro reprezentačního kouče je na stejné úrovni