Český OBRAT! Fotbalisté góly Sivoka a Dočkala zdolali Turecko 2:1

0
Speciál ŽIVĚ s fanoušky: Žluté ohrožení? Priske teď už nikoho šetřit nebude
Roboti místo trávníkářů? V bundeslize už tréninková hřiště sečou i automaticky

Fantazie! Čeští fotbalisté zvítězili v druhém utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy v Turecku 2:1 a navázali na úvodní výhru nad Nizozemskem. Reprezentace v Istanbulu prohrávala od osmé minuty po trefě Umuta Buluta, Tomáš Sivok ale brzy vyrovnal a po pauze otočil stav Bořek Dočkal. Češi jsou ve skupině A bez ztráty bodu druzí o skóre za Islandem a další zápas je čeká hned v pondělí v Kazachstánu.

Hosté: 15. Sivok, 58. Dočkal

Domácí: Zengin – Gönül, Topal, Kaya, Erkin – Tufan, Inan (79. Özyakup), Turan (C) – Şahan (66. Demir), Bulut, Töre (68. Adin).

Hosté: Čech – Kadeřábek, Sivok, Kadlec, Limberský – Darida, Vácha – Dočkal (90+2. Plašil), Rosický (C), Krejčí (68. Pilař) – Lafata (84. Vydra).

Domácí: Babacan, Günok, Gülüm, Kurt, Çamdal, Köybaşı, Kisa, Altintop, Özyakup, Adin, Adem, Demir

Hosté: Pavlenka, Vaclík, Suchý, Procházka, Řezník, Plašil, Pilař, Pudil, Kolář, Šural, Vydra, Necid

Domácí: Özyakup

Eriksson – Klasenius, Wärnmark

Şükrü Saracoğlu, Istanbul (TUR)

Trenér Pavel Vrba udělal jednu změnu oproti vítěznému duelu s Nizozemskem a do základní sestavy nasadil Sivoka. Hráč Besiktase Istanbul nastoupil poprvé od loňského duelu s Arménií ve stoperské dvojici s Kadlecem, hráčem místního Fenerbahce.
Stadion Sükrü Saracoglu pro 50 tisíc diváků nakonec navzdory předzápasovým prognózám nebyl vyprodaný, přesto v hledišti panovala výbušná atmosféra.

Češi chtěli ustát úvodních nápor domácích, kteří potřebovali nutně uspět po úvodní porážce 0:3 na Islandu, to se jim ale nepovedlo. V osmé minutě nacentroval z pravé strany Erkin a nabíhající Bulut hlavou otevřel skóre. Čech jen sledoval, jak míč zapadl do branky.

Vrbovi svěřenci ale rychle odpověděli. Rosickému v patnácté minutě ještě stačil do střely strčit nohu Kaya, z následného rohu už ale hosté srovnali. Na Krejčího centr si naskočil Sivok a hlavou překonal spoluhráče z Besiktase Zengina. Svůj první reprezentační gól od duelu s Černou Horou v roce 2011 vzhledem k působení v Istanbulu příliš neslavil.

Turci si mohli vzít ztracené vedení zpět po půlhodině hry, kdy se do zakončení protlačil Töre a křížnou střelou těsně minul tyč. Neuspěl ani Turan, který pálil těsně nad horní roh branky. Vzápětí se domácí kapitán po střetu s Váchou marně dožadoval penalty. Turci měli převahu a v závěru poločasu stupňovali tlak, ale neprosadil se ani Erkin, který z přímého kopu trefil tyč.

Do druhé půle vstoupil český celek mnohem aktivněji a snažil se nepouštět Turky k šestnáctce. Nejprve nebezpečně vystřelil Darida a v 58. minutě už Češi otočili po sparťanské spolupráci stav. Kadeřábek přihrál ve vápně Dočkalovi a ten navázal na svůj gól proti Nizozemsku.

Za tři minuty mohl srovnat Turan, Čech ale dokázal míč udržet před čárou. Spoluhráče podržel i při Erkinově střele v 82. minutě a hosté už cennou výhru uhájili.

Turecko - ČR 1:2 (1:1)
Branky: 8. Bulut - 16. Sivok, 58. Dočkal.
Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark (všichni Švéd.).
ŽK: Özyakup (Tur.).
Diváci: 35.000.

Turecko: Zengin - Gönül, Topal, Kaya, Erkin - Inan (79. Özyakup), Tufan, Turan, Sahan (66. Demir) - Töre (68. Adin), Bulut.

ČR: Čech - Kadeřábek, Sivok, M. Kadlec, Limberský - Darida, Vácha - Dočkal (90.+2 Plašil), Rosický, Krejčí (68. Pilař) - Lafata (83. Vydra).

1. Česko 10 7 1 2 19:14 22