Češi válí dál! Vrbův tým vyhrál 4:2 v Kazachstánu, neztratil ani bod

Radost se spoluhráči. Bořek Dočkal slaví první český gól proti Kazachstánu.
Kazašští fanoušci při kvalifikačním zápase s Českem
Kapitán Tomáš Rosický strávil zápas mezi náhradníky
Trenér Pavel Vrba může být spokojený. Čeští fotbalisté vstoupili do kvalifikace třemi výhrami.
Zápas s Českem se hrál na zastřešeném stadionu v kazašské Astaně
Mezi kazašskými fanoušky měl svoje obdivovatele brankář Petr Čech. Na transparentu ho prosili, aby nepřestoupil z Chelsea.
Bořek Dočkal je zatím nejlepším českým střelcem v kvalifikaci
14
Fotogalerie
iSport.cz, ČTK
Kvalifikace Euro 2016
Začít diskusi (0)

Sen se stal realitou. Čeští fotbalisté dokázali po Nizozemsku a Turecku porazit i nevyzpytatelný Kazachstán a po vítězství 4:2 vedou s devíti body kvalifikační skupinu A. Na umělé trávě v Astaně byli Češi od začátku zápasu lepší, po gólech Dočkala, Lafaty a Krejčího vedli už 3:0. Jenže poté trochu ubrali a dovolili domácím snížit. V závěru ovšem zvýšil střídající Necid a i přes další gól v síti Petra Čecha veze reprezentace z Kazachstánu důležité tři body.

LIVE Po prodl.
24
Detail

Češi nastoupili oproti zápasu s Tureckem s jedinou, avšak výraznou změnou v sestavě, když zraněného kapitána Rosického nahradil v záloze Kolář. Pod zataženou střechou Astana Areny ale stačilo pouhých třináct minut, aby se ukázalo, že Vrba měl šťastnou ruku.

Kolář na vápně přihrál Dočkalovi a ten se přesně trefil po zemi k tyči. Sparťanský záložník se prosadil ve třetím utkání za sebou a jak se později ukázalo, tak i jeho čtvrtý reprezentačním zásah přinesl českému celku vítězství.

Ve 34. minutě se Češi radovali podruhé, ale zbytečně. Po Kadeřábkově centru sice Krejčí poslal míč do branky, hlavičkoval však v těsném ofsajdu a rozhodčí gól neuznal.

Kazachstán se do tempa dostával postupně a po zmatcích v české obraně se do první vážné šance prosadil až v závěru poločasu. Chižničenko po spolupráci s Šomkem vystřelil vedle, ale následný závar po rohu už stačil k tomu, aby se stadionem rozjela mexická vlna.

Dlouho však tribunami nekroužila. Po pár vteřinách si na Limberského centr za obranu naběhl Kadeřábek, vrátil míč před branku a Lafata minutu před přestávkou poslal český tým do dvougólového vedení. V reprezentaci se trefil skoro na den přesně po roce.

Druhý poločas se hrál především v režii Kazachů a velkou šanci měl Logviněnko, který v 55. minutě trefil tyč. Litovat mohli domácí vzápětí, protože Češi přidali třetí gól. A opět byl střelcem hráč Sparty, tentokrát se po Dočkalově centru prosadil Krejčí.

Domácí se přeci jen dočkali gólové odměny za bojovný výkon. Šest minut před koncem propadl míč po rohu k Logviněnkovi, který se už zblízka nemýlil.

Češi stihli ještě odpovědět a postaral se o to střídající Necid, který v reprezentaci skóroval poprvé po čtyřech letech. V nastavení Logviněnko znovu využil rohový kop a pokořil Čecha podruhé.

Vrbův výběr navázal na předchozí výhry nad Nizozemskem a Tureckem a prožívá nejlepší vstup do kvalifikace za posledních osm let. Naposledy vyhrál tři úvodní zápasy v bojích o Euro 2008, tehdy ale porazil papírově slabší soupeře (Wales 2:1, Slovensko 3:0, San Marino 7:0).

Další kvalifikační zápas sehrají čeští fotbalisté v polovině listopadu doma s Islandem, pak je čeká v březnu Lotyšsko.

Utkání kvalifikace o postup na fotbalové mistrovství Evropy 2016 v Astaně - skupina A:

Kazachstán - Česko 2:4 (0:2)

Branky: 84. a 90.+1 Logviněnko - 13. Dočkal, 45. Lafata, 56. Krejčí, 88. Necid. Rozhodčí: Gestranius - Aravirta, Alakare (všichni Fin.). ŽK: Tagybergen, Šomko, Nuserbajev - Kolář. Diváci: 18.000.

Kazachstán: Sidelnikov - Vorotnikov, Abdulin, Logviněnko - Mirošničenko (83. Bejsebekov), Tagybergen, Karpovič (58. Konysbajev), Šomko - Islamchan - Nuserbajev, Chižničenko (70. Nurgalijev). Trenér: Krasnožan.

Česko: Čech - Kadeřábek, Sivok (81. Procházka), M. Kadlec, Limberský - Darida, Vácha - Dočkal, Kolář, Krejčí (69. Pilař) - Lafata (79. Necid). Trenér: Vrba.

1.Island33008:09
2.ČR33008:49
3.Nizozemsko31024:53
4.Lotyšsko30211:42
5.Kazachstán30123:71
6.Turecko30122:61
Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů