Slovensko v euforii. Vyhrálo i v Makedonii a EURO 2016 se blíží

Autor: rjm, ČTK
0
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz

SOUHRN KVALIFIKACE | Fotbalisté Slovenska vyhráli v sobotu večer ve své kvalifikační skupině i čtvrtý zápas, když získali tři body na půdě Makedonie (2:0) a suverénně vládnou tabulce skupiny C. Počtvrté vyhrála i Anglie, která doma zvítězila nad Slovinskem 3:1.

Slovensko si ve Skopje vytvořilo dvoubrankový náskok už v prvním poločase, kdy se prosadili exsparťan Kucka a Nemec. Celý zápas odchytal za hosty plzeňský gólman Kozáčik, útočník Mladé Boleslavi Ďuriš odehrál závěrečných dvanáct minut a na lavičce zůstal další hráč Viktorie Hrošovský. Slováci uzavřou úspěšný kalendářní rok v úterní přípravě s Finskem.

Úřadující evropští šampioni ze Španělska si poradili s Běloruskem a v Huelvě vyhráli 3:0. První dvě branky dali v rozmezí dvou minut prvního poločasu Isco a Busquets, třetí přesnou trefu zaznamenal v 55. minutě Pedro. Tým kouče Vicenteho del Bosqueho ztrácí tři body na vedoucí Slovensko.

Angličané zápas nerozjeli dobře, skoro hodinu byl stav bezbrankový a pak si dokonce Henderson dal vlastní gól. Jenže krach favorita se nekonal. Kapitán Wayne Rooney, hrající svůj stý ligový zápas za národní tým z penalty vymazal náskok Slovinců.

Útočník Manchesteru United si připsal 44. zásah v reprezentaci a ztrácí pět zásahů na anglický rekord Bobbyho Charltona. Obrat dokonal dvěma trefami Danny Welbeck z Arsenalu.

Další klopýtnutá si naopak připsali Rusové, když prohráli 0:1 v Rakousku. Mužstvo trenéra Fabia Capella vyhrálo jediný z posledních sedmi soutěžních zápasů. Utkání ve Vídni rozhodl v 73. minutě střídající Okotie. Rakušané v první půli přečkali tyčku Kokorina, připsali si třetí vítězství a s deseti body vedou.

Roli favorita potvrdila Ukrajina výhrou 3:0 v Lucembursku. Naopak Estonsko jen remizovalo v San Marinu 0:0 a získalo historicky první bod v evropské kvalifikaci. Outsider skupiny E ukončil šňůru 61 porážek trvající od roku 2004.

Premiérového vítězství na hřištích soupeřů v evropské kvalifikaci zase dosáhl další "fotbalový trpaslík" Lichtenštejnsko, které triumfovalo 1:0 v Moldavsku.

Nedělní zápas evropské kvalifikace mezi fotbalisty Itálie a Chorvatska v Miláně ohrožují přívalové deště v regionu. Kvůli nim je trávník na San Siru ve špatném stavu a pokud se podle kouče hostů Nika Kovače do nedělního večera nezlepší, bude muset být duel odvolán.

"V případě, že hřiště zůstane v takovém stavu, v jakém je, tak se hrát nebude. Leda tak vodní pólo," prohlásil Kovač. Dnešní trénink museli Chorvaté stejně jako domácí Italové zrušit.

Zápas má výkop ve 20:45 a bude soubojem dosud stoprocentních týmů o první příčku skupiny H.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale:

Skupina C:
Lucembursko - Ukrajina 0:3 (0:1)
Branky: 33., 53. a 56. Jarmolenko.

Španělsko - Bělorusko 3:0 (2:0)
Branky: 18. Isco, 19. Busquets, 55. Pedro.

Anglie - Slovinsko 3:1 (0:0)
Branky: 66. a 72. Welbeck, 59. Rooney z pen. - 58. vlastní Henderson.

Švýcarsko - Litva 4:0 (0:0)
Branky: 80. a 90. Shaqiri, 66. vlastní Arlauskis, 68. Schär.

Černá Hora - Švédsko 1:1
Branky: 80. Jovetič z pen. - 9. Ibrahimovic.

1. Rakousko 10 9 1 0 22:5 28
2. Švédsko 12 6 4 2 19:12 22
3. Rusko 9 5 2 2 18:5 17
4. Černá Hora 9 3 2 4 10:10 11
5. Lichtenštejnsko 10 1 2 7 2:26 5
6. Moldavsko 10 0 2 8 4:16 2

Fotbalová Anglie slaví. V kvalifikaci o EURO 2016 vyhrála doma nad Slovinskem a připsala si už čtvrtou výhru.