Slovensko stále bez ztráty bodu. Makedonii doma porazilo 2:1

0
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Slovenští fotbalisté porazili v Žilině Makedonii 2:1 a po šesté výhře v šestém utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy zůstávají v čele skupiny C. Na dohled se jich drží Španělsko, které vyhrálo 1:0 v Bělorusku. Stejnou bilanci jako Slováci mají ve skupině E Angličané po vítězství 3:2 ve Slovinsku. Blízko šampionátu jsou rovněž neporažení Rakušané, kteří ve skupině G zvítězili 1:0 v Rusku.

Slovenským reprezentantům vyšel úvod zápasu. První poločas se odehrál prakticky jen na polovině Makedonců a domácí se dvakrát gólově prosadili. V osmé minutě si na dlouhý míč Pekaríka naběhl Kornel Saláta a hlavou poslal míč do sítě. Po řadě šancí přidal druhý gól Marek Hamšík, který si šikovně pohrál s brankářem a skóroval do prázdné brány. Jenže ve druhém poločase se Makedonci zvedli a zápas zdramatiovali. O snížení se po rohu postaral Ademi.

Slováci ale nervózní konec zápasu zvládli, zároveň jim pomohla červená karta Hasaniho. Tabulku vedou s 18 body a po šesti zápasech mají zajištěnou minimálně účast v baráži.

Španělé naplno bodovali v Bělorusku a za Slováky zaostávají stále o tři body. O čtvrtou výhru posledních mistrů Evropy za sebou se těsně před přestávkou postaral David Silva.

Skupina C:

Ukrajina - Lucembursko 3:0 (0:0)
Branky: 49. Kravec, 57. Garmaš, 87. Konopljanka.

Bělorusko - Španělsko 0:1 (0:1)
Branka: 45. Silva.

Slovensko - Makedonie 2:1 (2:0)
Branky: 8. Saláta, 38. Hamšík - 69. Ademi.

1. Španělsko 10 9 0 1 23:3 27
2. Ukrajina 12 7 2 3 17:5 23
3. Slovensko 10 7 1 2 17:8 22
4. Bělorusko 10 3 2 5 8:14 11
5. Makedonie 10 1 1 8 6:18 4
6. Lucembursko 10 1 1 8 6:27 4

Se Slováky zůstávají stoprocentní také Angličané, kteří zvládli utkání ve Slovinsku. V Lublani přitom po poločase prohrávali. Sami neproměnili několik šancí, především aktivní Sterling se v zakončení trápil. Naopak domácí tým se dostal do vedení po úniku Novakoviče, který chytře obhodil Harta.

Po přestávce převaha Anglie pokračovala a tentokrát už ji hráči Albionu vyjádřili i gólově. Dvakrát se nádherně trefil Jack Wilshere, který zaznamenal první dvě branky v reprezentační kariéře.

"Je hezké vstřelit první góly za reprezentaci, čekal jsem na ně dlouho. Říkal jsem, že musím góly začít dávat podobně, jako je za Anglii dávali Gerrard, Lampard nebo Scholes," řekl Wilshere. "Asi bych druhou střelu nezkusil, kdybych neskóroval už předtím. Ale po té brance jsem si věřil," dodal záložník Arsenalu.

Slovinci sice dokázali zásluhou Pečnika vyrovnat, jen o dvě minuty později ale rozhodl Wayne Rooney. Kapitán Angličanů dal 48. gól v národním týmu a v historické tabulce střelců své země se dotáhl na druhého Garyho Linekera. Slovinsko se propadlo na třetí místo, přeskočili je Švýcaři, kteří vyhráli 2:1 v Litvě.

"Už je to dlouho, co Anglie naposledy odehrála celou sezonu bez porážky, a jsme pyšní, že jsme to zase dokázali," řekl Rooney stanici ITV s připomínkou sezony 1990/91, kterou Angličané také zvládli bez prohry. "Teď jen v tom pokračovat v příští sezoně a zajistit si Euro. Jsme tým na vzestupu," dodal.

Skupina G:

Slovinsko - Anglie 2:3 (1:0)
Branky: 37. Novakovič, 84. Pečnik - 57. a 74. Wilshere, 86. Rooney.

Estonsko - San Marino 2:0 (1:0)
Branky: 35. a 63. Zenjov.

Litva - Švýcarsko 1:2 (0:0)
Branky: 65. Černych - 69. Drmic, 85. Shaqiri.

1. Rakousko 10 9 1 0 22:5 28
2. Švédsko 12 6 4 2 19:12 22
3. Rusko 9 5 2 2 18:5 17
4. Černá Hora 9 3 2 4 10:10 11
5. Lichtenštejnsko 10 1 2 7 2:26 5
6. Moldavsko 10 0 2 8 4:16 2

Velmi dobrou kvalifikační formu potvrdilo také Rakousko. Vyrovnané utkání v Moskvě rozhodl povedenými nůžkami nejlepší střelec australské ligy Marc Janko. Rakušané zatím ztratili body pouze remízou se Švédskem, od té doby pětkrát vyhráli. Seveřané na druhém místě ztrácejí nadále čtyři body poté, co i díky dvěma gólům Zlatana Ibrahimovice porazili Černou Horu 3:1.

Skupina E:

Rusko - Rakousko 0:1 (0:1)
Branka: 32. Janko.

Lichtenštejnsko - Moldavsko 1:1 (1:1)
Branky: 21. Wieser - 44. Boghiu.

Švédsko - Černá Hora 3:1 (3:0)
Branky: 40. a 44. Ibrahimovic, 38. Berg - 64. Damjanovič z pen.

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.