hyš
ME do 21 let
Vstoupit do diskuse (3)

Jejich zápas měl být ozdobou druhého hracího dne šampionátu. Po čtvrtečním duelu Francie s Itálií na EURO do jednadvaceti let se ale (bohužel) nediskutuje o fotbale. Zápas totiž ovlivnily chybné výroky sudích, které poškodily italskou reprezentaci. Na turnaji, na kterém není VAR ani GLT (goal-line technology), pochybili rozhodčí i v zápase českých „lvíčat“.

Na jedné straně Destiny Udogie, talentovaný bek očekávající v příští sezoně šanci v Tottenhamu, či Sandro Tonali, jenž je před přestupem z AC Milán do Newcastlu za 70 milionů eur (1,6 miliardy korun). Na straně druhé soubor talentovaných hráčů převážně z předních celků Ligue 1, o které se zajímají evropské velkokluby. Namísto předvedené hry se ovšem po střetu Itálie s Francií řeší výkon rozhodčích.

První dějství přitom ozdobil krásný fotbalový moment, když Kalimuendo efektní patičkou poslal Francouze do vedení. Ještě do poločasu vyrovnal po přesně zahraném Tonaliho přímáku Pietro Pellegri a přes jedenáct tisíc diváků přímo na stadionu v Kluži čekalo, jakým směrem se utkání ubere ve druhé půli.

Už v 51. minutě ale začala série pochybných výroků rozhodčích. Po rohovém kopu zahrál v hlavičkovém souboji rukou obránce AC Milán Pierre Kalulu, Italové se ovšem penalty nedočkali. Hraniční byl vzápětí i souboj na druhé straně, Amine Gouiri pronikal do pokutového území, načež po něm netakticky sáhl Nicolo Rovella. Ani tento zákrok neshledal arbitr penaltovým.

Další posouzení už jsou ovšem mnohem diskutabilnější. V 62. minutě dává Barcola po chybě italské obrany na 2:1, brance ovšem předcházel faul. Gouiri totiž na půlce založil útočnou akci vypíchnutím balonu jasným šlapákem, v případě přítomnosti VAR by byl tedy gól velmi pravděpodobně anulován. Nejednalo se navíc o zákrok, který by nemohl vidět sám sudí na hrací ploše.

Itálie se i přesto dál hnala za vyrovnávací brankou. Utkání gradovalo, v nastaveném čase pohotově hlavičkoval centrovaný míč obránce Interu Raoul Bellanova. Brankáře překonal, od tyče se balon odrážel směrem za brankovou čáru, kterou podle všeho i překročil. Francouzský stoper Castello Lukeba v rychlosti míč odklidil, z opakovaných záběrů to ale vypadá, že pozdě.

Balon čáru nejspíše překročil, rozhodčí však neměl k dispozici technologii, jež by mu to potvrdila (GLT), a nechal ve hře i přes protesty hráčů pokračovat. V případě přítomnosti VAR by rovněž byla na pořadu dne potenciální hra rukou obránce Lyonu. Jedinou konkluzí však byla žlutá karta za protesty pro Wilfrieda Gnonta. UEFA se k incidentu nijak nevyjádřila.

Kontroverzní moment byl k vidění i v zápase české jednadvacítky. V 68. minutě zvýšil anglický křídelník Anthony Gordon na 2:0, branku však rozhodčí neuznal kvůli nedovolenému narušení rozehrávky přímého kopu Česka. Ač učinil sudí správně, nechal situaci nepochopitelně dohrát, takový přestupek měl pískat okamžitě.

Je s podivem, že na vrcholovém turnaji UEFA nejsou technologické vymoženosti (v dnešní době už téměř samozřejmosti), které jsou rozhodčím k ruce při rozhodování v obtížných momentech. Čtvrteční večer v Kluži by pak mohl dopadnout zcela jinak…

Vstoupit do diskuze (3)

Doporučujeme

Články z jiných titulů