Berger ml. o soupeři: Švýcaři brání, cizinci útočí
Ve Švýcarsku strávil jako fotbalista víc let než ve své vlasti. Jan Berger mladší pod Alpami žije dodnes a studuje trenérskou B-licenci UEFA. Podle něj je největší výhoda dnešních soupeřů české reprezentace ve výrazně lepší práci s mládeží. „V posledních letech udělali velký pokrok,“ chválí Švýcary. Semifinále Česko - Švýcarsko sledujte ONLINE na iSport.cz i s komentáři fotbalových expertů.
Dnes večer usedne k televizi s bratrem Tomášem, který za ním přijel do Švýcarska. Společně se podívají na semifinále šampionátu jedenadvacítek, v němž nastoupí vlast Jana Bergera mladšího proti jeho současnému domovu. „Srdcem jsem Čech, ale přeju si, ať vyhraje lepší,“ usmívá se syn fotbalové legendy.
Čím si vysvětlujete, že Švýcarsko zatím prochází šampionátem tak lehce?
„Mladí Švýcaři udělali v posledních letech veliký pokrok a je to vidět i na trenérské práci. Teď jsem zrovna studoval B-licenci UEFA a při kurzu se koukalo na každý detail, zvlášť v práci s mladými. A jejich hodně velká výhoda je i množství přistěhovalců.“
To je vidět i na reprezentacích...
„Ano. Když si vezmu Švýcara, není to fotbalová krev. Sem přišlo hodně cizinců před dvaceti třiceti lety, hledali práci. To právě na jedenadvacítce vidíte. Jsou tam kosovští Albánci, Ital... Švýcar je německá mentalita, když se podíváte na jejich defenzivu, jsou to většinou rodilí Švýcaři, kteří pracují zodpovědně, takticky. Vpředu mají kreativní hráče – Turky, Albánce, Italy. Hlavně pochopili, že je nesmějí měnit. Dřív po nich chtěli, aby makali dozadu, zajížděli do nohou, ale došlo jim, že když má někdo kreativitu v krvi, nemá cenu ho předělávat. Naopak, musejí podporovat to, v čem jsou dobří.“
Vy jste ve Švýcarsku od útlých let. Pociťoval jste i sám, že se práce s mládeží zlepšuje?
„Ano. Byl jsem v Grasshoppers už v patnácti, tam se na rozdíl od jiných klubů v zemi už tehdy pracovalo dobře. V nároďácích to tak nebylo. Teď tam jsou všude u mládeže bývalí fotbalisté, i v klubech. V Grasshoppers teď nastoupil k patnáctce Johann Vogel, který hrál za Eindhoven nebo AC Milán, i já jsem dostal nabídku trénovat čtrnáctileté kluky v Sankt Gallenu. Tahle postupná práce se pak ukáže i na těchhle juniorských šampionátech.“
V čem jsou podle vás největší přednosti současné švýcarské jedenadvacítky?
„Sešla se silná generace. Cizinci dodali kreativitu a tým je dobře namíchaný. Jejich velká síla je právě v tom, že všichni mají švýcarskou mentalitu, ale kluci s jiným původem mají v krvi odlišný fotbal. Před dvěma lety jejich sedmnáctka promašírovala až do finále a vyhrála... Říkají tady, že tahle jedenadvacítka je do dvou tří let první nároďák.“
Který z jejich hráčů se vám nejvíc líbí?
„Shaqiri je velmi dobrý. Malinký, drzý, průbojný... Mně se ale svým stylem víc líbí Xhaka. Je inteligentní, umí dát přihrávku z první. Shaqiri ale hraje už druhou sezonu stabilně za Basilej, nastupuje v Lize mistrů. A nádherným gólem proti Anglii se stal velkou hvězdou. Spekuluje se, že by měl jít pryč, ale trenér Hitzfeld mu radí, aby ještě rok zůstal. Uvidíme.“
Jak podle vás dopadne semifinále Česka se Švýcarskem?
„Česko jsem moc neviděl. Nemáme takticky špatné kluky, ale chybí mi tam hravost, jakou mají Švýcaři. Oni mají hezčí pohyb, jsou elastičtější. Česká škola je proti nim taková tvrdá, neobratná. V tomhle oproti nim zaostáváme.“
Kam to podle vás může současná mladá generace švýcarských fotbalistů dotáhnout?
„Určitě mají hranici. Podle mě nikdy nedokážou ve fotbale nic velkého. Je to malá země, áčko se pravidelně dostává na mistrovství světa a Evropy, ale nikdy je nevyhrává. A takhle to podle mě zůstane. Jsou větší země – Německo, Francie... I v Holandsku je fotbal kultura. Tady ne.“