EURO očima Malury: Vyhovovala nám otevřená hra Slovinců | iSport.cz
8. května 2015 • 14:58

EURO očima Malury: Vyhovovala nám otevřená hra Slovinců

Autor: Pavel Malura
Fotbalisté do 17 let po výhře nad Slovinskem na mistrovství Evropy
TOP VIDEA
Bohemians - Slavia: Šílené kiksy sešívané obrany potrestal Vodháněl, 1:0! Bohemians - Slavia: Šílené kiksy sešívané obrany potrestal Vodháněl, 1:0!
Opava - Plzeň: Kovařík našel Beauguela, ten se nemýlil ani podruhé, 0:2! Opava - Plzeň: Kovařík našel Beauguela, ten se nemýlil ani podruhé, 0:2!
VŠECHNA VIDEA ZDE

EURO DO 17 LET OČIMA PAVLA MALURY | Už ráno v jídelně, kde týmy společně snídají, je patrné, že malé EURO je na svém startu. Atmosféra je nabitá očekáváním a v tvářích mladých hráčů lze vyčíst napětí, společně s odhodláním. Každý z nich se na své první vystoupení na turnaji opravdu těší. Všichni kluci vědí, že EURO je vyvrcholením jejich dosavadního sportovního snažení a určitým milníkem v jejich začínajících kariérách.I to se odráží v prvním utkání českých hráčů, u kterých je v první půli souboje se Slovinskem (vítězství 1:0) patrná nervozita. Disciplinovaní Slovinci, se svým propracovaným defenzivním stylem, dlouho odolávají aktivnější, ale ne vždy příliš přesné hře našich a utkání plyne bez šancí celé první dějství.

Nakonec však v úvodu druhého poločasu udělají Slovinci vzadu konečně zásadnější chybu, kterou Lingr potrestá nádhernou střelou z přímého kopu. Slovinci zvýší aktivitu, ale jejich otevřená hra našim vyhovuje. Utkání máme pod kontrolou a dohrajeme ho do vítězného konce.

Druhý zápas skupiny mezi Belgií a Německem je koncertem ofenzivního fotbalu, a je až neuvěřitelné, jaké kvality hry jsou sedmnáctiletí hráči schopni. Belgičané jsou v první půli lepší, ale k jejich škodě nezužitkují své šance a tak ve druhé půli Němci zlomí zápas dvěma nádhernými střelami z dálky ve svůj prospěch.

Druhý hrací den nabídne například souboj irského Davida s holandským Goliášem. Mladí Irové bojující na hranici svých možností a v neuvěřitelném tempu, dovedou emocemi nabitý špektákl k remíze 0:0, když v závěru nepromění své šance, ale bojiště opouštějí jako morální vítězové a je evidentní, že jejich hra si získala srdce všech, kteří zápas viděli.

Také zápas Anglie s Itálií nabízí vysokou fotbalovou kvalitu, zejména ze strany anglických borců, kteří po výkonu nezvykle plném technických fines a tradičního anglického nasazení zaslouženě vyhrávají 1:0.

Již po prvních dvou hracích dnech je jasné, že mladé EURO nabízí veškeré krásy fotbalu ve formě nezkažené prostředím peněz a negativních emocí. Agresivní, technická hra s minimem faulů, krystalické nadšení hráčů bez snahy o podvádění a bez záludností, provázející často fotbal dospělých.

K tomu všemu přispívají i vynikající výkony rozhodčích, kteří utkání řídí se sympatickou nenápadností, minimálně vstupují do děje a bezchybně soudcují, ale nikoliv řídí, utkání v duchu fair play. Pokud bude turnaj v tomto duchu pokračovat, měl by zápasy vidět každý fanoušek, který miluje fotbal jako HRU, jež svou krásou dobyla svět.

Autor je trenérem české reprezentace do 18 let.

 
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud