Jakub Dvořák
31. března 2022 • 21:15

Úspěch českých mladíků: lví smečka na lovu! Železný chlapec i varování

Vstoupit do diskuse
0
 • Radost fotbalistů české jednadvacítce po vstřelené branceRadost fotbalistů české jednadvacítce po vstřelené branceFOTO: FAČR/ Jan Tauber

  Rostou jim drápy a nebojí se je použít. Ovšem není to zrovna spanilá jízda Evropou. Mnohdy se svěřenci Jana Suchopárka na výhru nadřou, jindy jim pomůže soupeřova smůla či hrubka, ale je z toho 79 % úspěšnost, šest čistých kont a průběžné první místo ve skupině G. Dva zápasy před finišem kvalifikace si Češi zajistili účast v baráži. V červnu si to navíc doma rozdají s Anglií o přímý postup na EURO v Rumunsku a Gruzii. Deník Sport si vzal pod lupu zajímavé tváře nastupující generace.

 • „ŽELEZNÝ CHLAPEC“ MARTIN VITÍK

  19 let, obránce

  Ačkoli patří mezi nejmladší účastníky zájezdů, na hřišti se o něj může mužstvo opřít. Z mladého sparťanského stopera se stal „železný muž“ českého výběru. Jako jediné „lvíče“ odehrál všech osm kvalififikačních zápasů. Defenziva pod ním šlape – výsledkem jsou jen čtyři inkasované branky a šest čistých kont. Z vytáhlého obránce roste lídr, který by mohl brzy aspirovat i na seniorskou pozvánku.

  Nejvytíženější „lvíčata“
  minuty v kvalifikaci hráč
  718 Martin Vitík
  630 Matěj Kovář
  585 Michal Fukala
  573 Filip Kaloč
  534 Jan Žambůrek

 • „BOHÉMSKÝ NAHRÁVAČ“ ADAM KARABEC

  18 let, záložník

  Přístupem k defenzivním úkolům umí vytočit trenéry do běla. Hraje si fotbal po svém. Ve Slovinsku se navíc nechal hloupě vykartovat během pěti minut a šel do sprch. Nejmladší člen Suchopárkova výběru je holt ryzí bohém. Jenže Adam Karabec si umí nadělané vroubky vyžehlit fotbalovou kulišárnou. V osmi zápasech si připsal pět asistencí, za což mu patří dělené první místo se Sandrem Tonalim (Itálie) a Sergiem Gómezem (Španělsko). Dva vstřelené góly z něj navíc dělají nejproduktivnější „lvíče“.

  Nejlepší asistenti kvalifikace
  5 Tonali, Gomez, KARABEC
  4 Burkardt, Ruiz, Skribek, Zagaritis, Sousa, Oreškevič

 • „PAVOUK Z OSTROVŮ“ MATĚJ KOVÁŘ

  21 let, brankář

  Pokud by si skvělými výkony neříkal o šanci Vítězslav Jaroš, zřejmě by si stoupl i poosmé do kisny Matěj Kovář a Andořanům čelil on. Pravděpodobně by rovněž došel k šestému čistému kontu a vévodil by všem evropským brankářům. I když na Ostrovech moc nechytá, umí na české vrstevníky přenést klid. Nepanikaří. A když je potřeba, vytáhne super zákrok. Navíc umí hrát oběma nohama. Říká se o něm, že má potenciál dorůst až do seniorské reprezentace. K tomu však nutně potřebuje prorazit na klubové scéně.

  Nejvíce nul v kvalifikaci
  5 KOVÁŘ, Tzolakis, Meslier, Agachi, Biai, Scherpen
  4 Hedl, Türk, Carnesecchi, Maher

 • POZOR NA AGRESIVNÍ STYL (!)

  Svěřenci Jana Suchopárka nedají nikomu nic zadarmo. Potvrzuje to i statistika. Češi jsou v kvalifikaci čtvrté nejvíce faulující mužstvo (127 faulů). I z toho pramení 2,75 žlutých karet na zápas. Na druhou stranu se tým vyvaroval opakovaných prohřešků. Navíc jediným vyloučeným hráčem zůstává Adam Karabec, který viděl dvě žluté karty během pěti minut v podzimním duelu ve Slovinsku.

  Srovnání posledních tří generací po 8 zápasech
  Kvalifikace ME 2023 Kvalifikace ME 2021 Kvalifikace ME 2019
  Jan Suchopárek Karel Krejčí Vítězslav Lavička
  1. místo 1. místo 3. místo
  19 bodů (úspěšnost 79 %), skóre: 15:4 15 bodů (63 %), 17:4 13 bodů (54 %), 13:14 
  Postup: jistá baráž Postup: ANO Postup: NE

  Sparťanský stoper Martin Vitík během utkání za českou jednadvacítkuFoto FAČR/ Jan Tauber

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Los EURO 2024

Skupina 4
Články odjinud


Články odjinud