PŘÍLOHA TRENDY: Co skrývá míč Jabulani?

Kdo se bude s novým míčem radovat z titulu?
Míč otestoval i Pavel Horváth.
3
Fotogalerie
Radim Trusina
MS 2010
Začít diskusi (0)

Jsou fotbalisté, kteří si ho nemůžou vynachválit, ale existuje i početná skupina těch, co tvrdí, že je příšerný. Kolem oficiálního míče pro mistrovství světa ve fotbale je tradičně spousta dohadů a otazníků. Jaký je tedy Jabulani?

Brankáři budou mít na šampionátu opět velice těžkou úlohu. Jedno je jasné: Jabulani patří do kategorie hodně rychlých míčů. „Brankáři budou na míče nadávat pořád, přece nemůžou uznat, že někdy udělají chybu,“ usmívá se Pavel Horváth, kapitán Plzně, který je vyhlášený svou vynikající kopací technikou a citem pro míč.

Deník Sport požádal Horvátha, jehož Plzeň hraje domácí zápasy s míči Puma, o test nového balónu adidas Jabulani. „Vím, že na něj byla kritika, ale já si dovolím s ní nesouhlasit. Jsem s tím míčem spokojený. Dobře drží dráhu, není složitý na ovládání, nebudou s ním problémy za deště ani na suchu. Šlapání na míč, když je sucho, by nemělo hrozit,“ říká Horváth.

Míč otestoval i Pavel Horváth.Míč otestoval i Pavel Horváth. • Michal Beránek - SPORT

„Když shrnu svůj pocit z testu, musím říct, že je na ten míč spoleh. Takový jsem z některých předchozích modelů neměl. Tím, že drží dráhu, neudělá žádnou nepředvídatelnou věc v posledních pěti metrech před vámi, což se potom těžko zachraňuje.“

„Jabulani je revoluční míč s inovativní 3D konstrukcí,“ přidává se David Horák, manažer z českého zastoupení adidasu. „Testy v aerodynamických tunelech jasně prokázaly, že už nebude ve vzduchu měnit směr. Už nebude plavat.“

Kdo se bude s novým míčem radovat z titulu?Kdo se bude s novým míčem radovat z titulu? • Michal Beránek - SPORTA to díky nové technologii, která byla na výrobu míče použitá. Jabulani tvoří pouze osm 3D tepelně spojených a svařených panelů. Poslední míč Teamgeist pro mistrovství světa 2006 v Německu tvořilo 14 částí. Přitom platí: čím méně částí, tím lépe balón drží tvar. Výhodou v tomto směru je také to, že jednotlivé panely nejsou sešité jako dřív.

Pojďme se na použité technologie podívat blíž.

První novinkou je použití mikrodrážek, které připomínají „husí kůži“. „Mikrodrážky snižují třecí plochy míče. Laicky řečeno: když fotbalista kope, tak se mu drážky zaseknou do kopačky a on může dát míči větší faleš podle toho, jak potřebuje,“ vysvětluje Horák.

Druhou jsou aerodynamické kanálky, které zajišťují hladký let míče bez toho, aniž by měnil dráhu. „Kanálky vedou vzduch kolem míče a zaručují, aby neplaval ve vzduchu. Na to si často stěžovali brankáři,“ říká Horák a přidává ještě jednu důležitou informaci. „Málo se ví, že Jabulani má dva ventilky. Jeden klasický, druhý je skrytý pod skeletem. V podstatě má dva póly, aby dvě polokoule vážily naprosto stejně.“

Obecně vzato: Jabulani by měl mít vynikající přilnavost, což zvyšuje fotbalistům kontrolu nad míčem, navíc by měl za všech okolností a každého počasí držet svůj tvar. „Troufám si tvrdit, že Jabulani je nejkulatější míč na světě. Je to náš fotbalový klenot,“ říká Horák.



Než firma vyšla s míčem oficiálně na trh, prošel Jabulani náročným vývojem a testováním. Na Loughborough University v Anglii nalétal stovky hodin v aerodynamických tunelech, na vývoji se podílela také specializovaná fotbalová laboratoř v německém Scheinfeldu.

„Dá se to přirovnat ke crash testům aut,“ porovnává Horák. „Adidas má speciální tým, který se zabývá pouze vývojem a inovacemi našich produktů. Nezávislé vědecké testy potvrdily, že Jabulani převyšuje standardy požadované mezinárodní  fotbalovou federací FIFA.“



Všechny míče pro nejvýznamnější fotbalové akce totiž musí splňovat sedm přísných kritérií. „FIFA Approved“. Bez toho by se s nimi nemohlo hrát.
Firma adidas dodává míče pro mistrovství světa už od roku 1970, kdy se přešlo od starých klasických „kožeňáků“ k designům, které se objevují dodnes. První oficiální míč pro šampionát se jmenoval Telstar (více o míčích, s nimiž se hrály předchozí šampionáty, čtěte uvnitř listu).

Jabulani je tedy už 11. míčem pro mistrovství světa, mezitím bylo i několik modelů pro Euro. „Smlouvu s FIFA máme podepsanou až do roku 2014,“ prozrazuje Horák.

Jabulani tedy rozhodně není posledním vývojovým stupněm fotbalových míčů. „Už teď se těším na další míče pro příští šampionáty. Zatím ale nemohu prozradit více informací ohledně vývoje nového míče, protože jsou přísně tajné.“

deník SportVe čtvtečním deníku Sport najdete:
» celou řadu zajímavostí o MS v JAR

O čem se mluví:
» S jakými míči se hrálo od roku 1970?
» Co si myslí o novém míči Pavel Horváth?

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů