Mistrovství světa zoufale scházejí góly. Po prvním odehraném kole se drží průměr vstřelených branek na zápas hluboko pod dvě (1,56). Probudí se střelci, nebo uvidíme šampionát v „cattenaciovském“ stylu, který vstoupí do historie jako gólově nejchudší?
Úvod turnaje bývá opatrný. Jestli jste slyšeli tohle vysvětlení jako argument, proč je zatím MS v Jihoafrické republice gólově dietní, nevěřte. Podobnou bídu totiž historie nepamatuje.
Šestnáct duelů úvodního kola mistrovství nabídlo 25 gólů, což v průměru vychází na 1,56 branek na zápas. Jde o mimořádně chabé číslo, velmi vzdálené od hodnot, které nabídly předchozí akce od roku 1998, kdy se poprvé představilo na závěrečném turnaji dvaatřicet týmů.
Vždyť v Německu se před čtyřmi lety v prvním kole křičelo „Gól“ devětatřicetkrát, což činí průměr 2,44. Zmizelo tedy 14 branek. „Rozdíl je velký,“ souhlasí Verner Lička, prezident Unie českých fotbalových trenérů.
Experti vesměs ve svých rozborech připisují gólově ospalý start tradičně opatrnému úvodu, jenže s tím nekorespondují statistiky předchozích mistrovství. Ve zmiňovaném Německu padly v prvním kole v průměru 2,44 branky, zatímco celkově šampionát skončil na hodnotě 2,3.
A totožný trend platil i v roce 2002 v Japonsku a Koreji. Po střelecké explozi v úvodu fotbalového svátku (2,87) mužstva ubrala z produktivity a průměr klesl na 2,52.
Kde hledat tedy pravé příčiny letošního propadu? Kritiku za „jiný“ průběh šampionátu, než na jaký jsme z minulosti zvyklí, nejčastěji slízávají vuvuzely a balon Jabulani. Hlučné trubky mohou tentokrát zůstat v klidu, káravý pohlavek pleská na jemně vroubkovaný povrch míče.
Odborníci se shodují, že jestli zatím MS vykazuje v něčem nadprůměrné hodnoty, tak v nepřesných přihrávkách, přetažených centrech a bídných přímých kopech. To potvrdil i Roy Hodgson, trenér Fulhamu, jenž analyzuje turnaj pro list Daily Telegraph.
Vražedná je podle něj kombinace rychlého a lehkého míče a nově položených trávníků. „Plochy jsou dobré, ale míč je díky nim velmi živý a odráží se vysoko. Vidíte hráče překvapené rychlostí balonu, který jim utíká. To jsou neobvyklé věci.“
S koučem finalisty Evropské ligy na dálku souhlasí i Lička, který je však ostřejší směrem k míči.
„Vadí mi zásahy byznysu do fotbalu. Pokud jsou pozitivní ve smyslu, že když už sport neposouvají, tak aspoň neohrožují, to je v pořádku. Ale jestli někdo vytváří tlak, že se třeba bude hrát na umělých hřištích, přijde mi to skandální. Teď se musí hrát s tímto míčem, protože jeho vývoj hodně stál. Jenže ten balon se zjevně nepovedl,“ říká o produktu, jenž má své zastánce i kritiky.
Lička tvrdí, že neškodí jen brankářům, ale i střelcům. „Nedá se s ním vystřelit z dálky. Vůbec nesedí.“
Kromě malého počtu gólů zatím šampionát nenabídl ani mnoho fotbalové krásy. „Je mi líto, že to musím říct, ale jediný tým, který mě zatím absolutně přesvědčil, je Německo. A to díky tempu hry i jejich pohybu bez míče,“ vyzvedl Hodgson výkon tradičního rivala Anglie.
S výjimkou utkání NěmeckoAustrálie (4:0), které navíc ovlivnila přísná červená karta, byla k vidění vyrovnaná klání. Potvrdily se předturnajové prognózy, že zápasy budou rozhodovat individuality, protože rozdíl v defenzivním umění týmů je minimální.
„Tenhle šampionát je hodně vyrovnaný, kandidátů na titul je mnoho,“ uvedl trenér Španělska Vicente del Bosque před duelem se Švýcarskem. To ještě nevěděl, že si jeho tým nedokáže poradit s tuhou obranou a prohraje.
Jak to bude dál? Není pravděpodobné, že by gólů ještě ubylo. „Já bych nebyl skeptický. Ve druhém kole už nemá většina týmů čas na taktizování. Buď se vyhraje, nebo se taky mohou pakovat domů,“ dodává Lička.
Pokud se střelci nevzpamatují, hrozí, že uvidíme gólově nejchudší mistrovství v historii. I v zatím nejhorší Itálii 1990 totiž průměr činil 2,2.