Prokletí fotbalu: Největší zářezy sudích
Dvě šílené chyby, které se udály na mistrovství světa v neděli, se hlásí do antihitparády největších chyb rozhodčích v historii fotbalu. Nabízíme vám přehled deseti obřích přehmatů.
Hraje se čtvrtfinále mistrovství světa v Mexiku v roce 1986. Argentinská superstar Diego Maradona, jinak prcek s ani ne 170 centimetry, přeskakuje gólmana Anglie Petera Shiltona a hlavou (tedy v uvozovkách) skóruje. Tuniský sudí Ali Bennaceur gól uznává, ač se jedná o jasnou ruku. „Byla to boží ruka,“ vysmíval se Anglii později Argentinec.
DVA METRY VEDLE – PŘESTO GÓL
V této sezoně druhé anglické ligy padl neuvěřitelný gól. Tedy nepadl, jen byl uznán. V duelu Watfordu s Readingem skončil míč sice za brankovou čárou, jenže přibližně dva metry vedle. „Bylo to, jako kdyby tady přistálo UFO,“ popisoval kouč Watfordu Aidy Boothroyd, jak se cítil, když bylo jeho týmu takhle ublíženo. Na vině byl rozhodčí Stuart Attwell a asistent Nigel Bannister.
NĚMECKÝ SKANDÁL STOLETÍ
I precizní Německo má svého zločince mezi rozhodčími. Hans-Joachim Osmers v roce 1994 rozhodl, že obránce Bayernu Thomas Helmer skóroval proti Norimberku, ač známý zadák zamířil z metru těsně vedle. Bayern díky tomuto verdiktu vyhrál 2:1, německý svaz však nařídil opakovaný zápas. Ten ovládl Bayern 5:0.
KOREJSKÁ HOREČKA POPRVÉ…
Na MS 2002 se domácí Korea dostala až do semifinále. Hrála výborný fotbal – jenže také spoléhala na rozhodčí. Poprvé jí pomohl v osmifinále proti Itálii Ekvádorec Byron Moreno. Nejprve vyloučil Franceska Tottiho za údajné filmování, ač měl pískat proti domácím penaltu. Podruhé poškodil Evropany v prodloužení, kdy jim neuznal regulérní gól Damiana Tomassiho kvůli domnělému ofsajdu. „Bylo to spiknutí,“ čílil se po vyřazení Totti.
…KOREJSKÁ HOREČKA PODRUHÉ
Také ve čtvrtfinále Korejci hráli ve dvanácti, tedy i s arbitrem v sestavě. Gamal Al-Ghandour tentokrát zničil Španěly, když jim odepřel dvě jednoznačně regulérní branky. Španělský deník AS po duelu napsal, že arbitr dostal od Korejců auto. Tunisan ihned po turnaji ukončil mezinárodní kariéru.
ZAVEĎTE VIDEO!
V roce 2005 se v Premier League potkali Manchester United s Tottenhamem. Duel skončil 0:0, ač dal londýnský celek regulérní gól. Pedro Mendes vypálil z pětačtyřiceti metrů a gólman Roy Carol pustil míč za čáru. Vytáhl ho přibližně metr z brány, rozhodčí Mark Clattenburg (ani pomezní) však branku neviděl. „Je ostuda, že se pořád dějí takové věci, když můžeme využít moderní technologie,“ řekl poškozený trenér Martin Jol. Na jeho stranu – a za zavedení videa – se překvapivě postavil i slovutný kouč Manchesteru Alex Ferguson.
I PENALTA MŮŽE BÝT RÉBUS
Další Tunisan na pranýři. Mourad Daami v roce 2000 neuvěřitelně zpackal finále Afrického poháru. Při penaltovém rozstřelu si nevšiml, že se střela Nigerijce Viktora Ikpeby odrazila za čáru. Gól neuznal, a tak titul slavili Kamerunci.
GÓL, KTERÝ NIKDY NEBYL
Ještě jednou druhá anglická liga. A také nedávno skončená sezona. V srpnu 2009 talent ve službách Crystal Palace Freddie Sears skóroval proti Bristol City. Jeho parádní střela se však odrazila prudce ven od konstrukce, na níž je upnuta síť. A rozhodčí Rob Shoebridge gól neuznal. „Byli jsme okradeni,“ čílil se šéf Crystal Palace Neil Warnock. Anglická média nazvala branku: Gól, který nikdy nebyl.
BOŽÍ RUKA II
Thiery Henry, slavný Francouz, pošlapal svou pověst gentlemana v baráži mistrovství světa 2010 proti Irsku. Na rozhodující gól nahrál spoluhráči Williamu Gallasovi poté, co si míč jasně přistrčil rukou. Švéd Martin Hansson si jeho podvodu nevšiml. „Ano, ruka byla, zápas by se měl opakovat,“ přiznal. Ale samozřejmě až po utkání…
POSLEDNÍ ZÁŘEZ
V neděli plakala Anglie po duelu s Německem. V osmifinále šampionátu jí sudí Jorge Larrionda z Uruguaye jasný gól po střele Franka Lamparda. Míč se po obloučku z vápna odrazil od břevna minimálně třicet centimetrů za čáru. „Rozhodčí nás připravil o postup,“ soptil kouč Fabio Capello. Lampardův zásah měl vyrovnat stav na 2:2, souboj nesmiřitelných nakonec skončil 4:1 pro Němce.