I čeští sudí jsou pro zavedení videa

Čeští fotbaloví rozhodčí oslovení ČTK jsou po fatálních chybách arbitrů v osmifinálových duelech světového šampionátu Německo - Anglie a Argentina - Mexiko pro zavedení videa, jež by řešilo sporné brankové situace.
Za nedělní přehmaty podle nich může špatné poziční postavení asistentů a jejich chvilková nekoncentrovanost. Čeští rozhodčí zároveň tvrdí, že přehmatům by zabránili také brankoví sudí, které zkoušela federace UEFA v uplynulém ročníku Evropské ligy.
Čeští sudí připustili, že chyby vzhledem k výborným výkonům arbitrů v základní části šampionátu tak trochu čekali. "Rozhodčí jsou jen lidi a každý člověk dělá chyby. Zatím jim to vycházelo, a proto jsem si říkal, že je málo pravděpodobné, skoro nemožné, že by celé mistrovství proběhlo bez chyb. Zápasů je hodně, chyby se stanou," řekl člen komise ČMFS Jiří Kureš.
Pochopení pro chybující kolegy na světovém šampionátu měl i ligový sudí Jan Jílek. Spíš než kritizovat rozhodčí je ale podle něj potřeba hledat takové řešení, aby k podobným situacím nedocházelo. Jednou z cest by mohlo být zavedení videa, kterému se však FIFA stále brání. "Videokameru bych si dokázal představit. Hodně by to ulehčilo práci a včera to bylo jednoznačné," řekl Jílek.
Uruguayští sudí nejprve v prvním nedělním zápase mezi Anglií a Německem nepostřehli, že střela z kopačky záložníka Albionu Franka Lamparda spadla po odrazu od břevna nejméně půl metru za brankovou čáru. Ve večerním duelu pak italští rozhodčí uznali Argentinci Carlosi Tévezovi proti Mexiku vedoucí gól navzdory tomu, že stál ve zřetelném ofsajdu. "V případě těchto sporů by se video hodilo. Šlo by o minutové zpoždění, bylo by to okamžité. Tady to bylo jednoznačné," podotkl Jílek.
Další ligový sudí Jiří Adam by video zavedl pouze pro řešení brankových situací. "U gólů bych se za video přimlouval, ale u ofsajdů a penalt ne. To by bylo složité. U branek, jestli míč přešel čáru, se to vysloveně nabízí," řekl Adam. "Je to ale složité. Dokud se nedomluví FIFA a UEFA, bude tu techniku těžké prosadit," doplnil.
Čeští sudí se domnívají, že by chyby výrazně omezilo také zavedení brankových rozhodčích, které UEFA testovala v Evropské lize. "I kdyby tam byli třeba celý turnaj zbyteční, tak i při této jediné věci by to bylo opodstatněné. Každá věc, která přinese správný verdikt, je ku prospěchu. A v tomto případě by to brankový rozhodčí musel vidět," uvedl Jílek.
Také Kureš je přesvědčený, že brankový sudí by si všiml, že Lampardova střela skončila za čárou. Předpokládá, že některé novinky by mohly být zavedeny už na příštím šampionátu. "Uvidíme, jestli se to pohne. Je pravda, že Anglie má pořád velkou moc. Bude se to řešit."
Za nedělní chyby podle něj nesou odpovědnost pomezní sudí. "V zápase Argentiny s Mexikem jsem si schválně všímal, kde stál asistent. Byl dva nebo tři metry za předposledním bránícím hráčem. A to samé u Lampardova gólu, tam byl také chybně postavený asistent. Kdyby stál u rohového praporku, viděl by to lépe," mínil Kureš, který na svazu zastává funkci šéfa pravidlové komise.
Adam tvrdí, že při Lampardově střele měl uruguayský asistent složitou pozici. "Musel být na hranici posledního bránícího hráče kvůli ofsajdu, střela byla z poměrně velké dálky," prohlásil Adam, který považoval dva velké omyly v jeden den spíš za shodu okolností.
Jílek s Kurešem připisují nedělní chyby chvilkové nepozornosti rozhodčích. "Je to o psychice, soustředěnosti, koncentrovanosti a také o štěstí. Rozhodují setiny a není v možnostech lidského oka to zachytit," řekl Kureš. "Posledních čtrnáct dní byli asistenti na mistrovství světa neskutečně přesní, téměř bezchybní. Tady v tom případě bych za tím viděl vyloženě selhání jedince," dodal Jílek.