MS 2018 fotbal | Tohle video neřeší!? Brankáři při penaltách 15krát porušili pravidla | iSport.cz
2. července 2018 • 17:39

Tohle video neřeší!? Brankáři při penaltách 15krát porušili pravidla

Autor: krm
TOP VIDEA
Redaktor Sportu Martin Hašek o syndikátu iSport-Váňa: Utvořili jsme super tým Redaktor Sportu Martin Hašek o syndikátu iSport-Váňa: Utvořili jsme super tým
Plzeň - Pardubice: Gulaš zlomil extraligový rekord, skóroval v desátém utkání po sobě, 2:0 Plzeň - Pardubice: Gulaš zlomil extraligový rekord, skóroval v desátém utkání po sobě, 2:0
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dvě penaltová dramata nabídl nedělní program světového šampionátu, Rusové v rozstřelu přetlačili Španělsko, Chorvaté vyřadili Dány. Hrdinou domácího výběru se stal zkušený brankář Igor Akinfejev, Chorvaty zase do čtvrtfinále třemi zákroky poslal Danijel Subašič. A proti pokusům z pokutového kopu zářil i Dán Kasper Schmeichel. Jejich skvělá vystoupení však mají jednu kaňku – proti soupeřovým střelcům startovali z brankové čáry dřív, než by podle regulí měli.„Brankář musí při penaltě zůstat na brankové čáře, dokud se útočník nedotkne míče,“ zní zjednodušeně výklad mezinárodně platných pravidel. Častěji porušované nařízení ve fotbale však zřejmě nenajdeme.

Britský server Daily Mail spočítal, že při nedělních rozstřelech brankáři opustili čáru dřív hned v patnácti z devatenácti případů!

Jak si vedli brankáři
Igor Akinfejev (Rusko)
5x skočil předčasně
David de Gea (Španělsko)
3x zůstal na čáře
1x skočil předčasně
Kasper Schmeichel (Dánsko)
1x zůstal na čáře
4x skočil předčasně
Danijel Subašič (Chorvatsko)
5x skočil předčasně

Akinfejev, Subašič i Schmeichel si tak ke svým skvělým zákrokům pomáhali nedovoleně. Jen Španěl De Gea byl až na jednu výjimku vzorný, možná i proto však nechytil žádný ze čtyř ruských pokusů.

Schmeichel navíc brankovou čáru viditelně opustil předčasně už v prodloužení, kdy lapil penaltu Luky Modriče.

Brankář dřívějším odskokem z čáry získává výraznou výhodu, protivníkovi zmenší střelecký úhel a dostane se blíž k balonu. Rozhodčí by proto v takovém případě měl nechat penaltu opakovat a gólmana podle dva roky starého pravidla dokonce potrestat i žlutou kartou. To se však děje jen zřídka, v obou nedělních zápasech byli sudí benevolentní. Na porušení pravidel navíc neupozornili ani jejich kolegové u videa.

Opačný přístup před časem ukázal český rozhodčí Zbyněk Proske, který na mistrovství Evropy hráčů do sedmnácti let během rozstřelu nekompromisně dal druhou žlutou irskému brankáři Jimmymu Corcoranovi. Irové pak s Nizozemskem vypadli a Proske musel čelit hněvu tamních fanoušků.

Kasper Schmeichel si v rozstřelu pomáhal předčasným startem z brankové čáry.
Kasper Schmeichel si v rozstřelu pomáhal předčasným startem z brankové čáry.

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud


Články odjinud