Autor: ČTK, apr
0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Fotbalisté Srbska překvapivě vyhráli na hřišti Portugalska 2:1 a postoupili na úkor svého dnešního soupeře na světový šampionát v Kataru. Obrat dokonal v 90. minutě střídající Aleksandar Mitrovič. Druhé Portugalsko čeká play off, stejně jako Švédsko, které podlehlo 0:1 vítězi skupiny B Španělsku. Chorvatsko udolalo v závěrečném kvalifikačním duelu Rusko 1:0, o vítězi skupiny H rozhodla vlastní branka Fjodora Kudrjašova z 81. minuty.

Srbové, Španělé a Chorvaté doplnili už jistou šestici účastníků MS. Už dříve v kvalifikaci uspěly Německo, Dánsko, Belgie, Francie a Brazílie, na turnaji nebude chybět ani domácí Katar. Šampionát se uskuteční příští rok od 21. listopadu do 18. prosince.

Německo potvrdilo prvenství v kvalifikační skupině J výhrou 4:1 v Arménii. Do play off jde z druhého místa Severní Makedonie, která si poradila 3:1 s Islandem.

Portugalcům stačila díky lepšímu skóre i remíza, navíc už ve druhé minutě vedli po Sanchesově přesné střele na přední tyč. V 33. minutě ale gólman Patricio neudržel před brankovou čárou Tadičovu střelu z hranice vápna a srbský kapitán v 90. minutě poslal přesný centr na hlavu Mitroviče, jenž rozhodl.

V základní sestavě Švédska chyběl hvězdný Zlatan Ibrahimovic, na hřiště se dostal až v 73. minutě, ani on ale kýžený postupový gól nevstřelil. Naopak Španělé si pojistili 12. účast na MS v řadě v 86. minutě zásluhou Moratovy dorážky.

Úřadující vicemistři světa Chorvaté na domácí půdě ve Splitu potřebovali zvítězit a svého přímého konkurenta drželi v průběhu utkání pod velkým tlakem. Soupeře přestříleli 20:2, v síti ale míč skončil až v závěru střetnutí poté, co si Kudrjašov srazil centr z levé strany do vlastní brány.

Chorvatsko se tak dostalo o bod na první místo. Rusko čeká play off, do kterého postoupí týmy z druhých míst. Třetí příčku ve skupině obsadilo Slovensko po vysoké výhře 6:0 na Maltě, hattrickem se blýskl Ondrej Duda.

Německo zvládlo i sedmý zápas pod vedením trenéra Flicka, který tým převzal v létě po neúspěšném Euru. Výhru v Arménii řídil dvougólový Ilkay Gündogan, domácí se dočkali čestného zásahu díky Mchitarjanově penaltě.

Druhou příčku ve skupině udržela Severní Makedonie, play off jí vystřelil dvěma góly po změně stran Elmas. Rumunsku tak nestačila ani výhra 2:0 v Lichtenštejnsku. Trefili se Man a Bancu, záložník pražské Slavie Stanciu v prvním poločase neproměnil pokutový kop.

Závěrečných pět minut odehrál rumunský záložník Enes Sali, jenž se stal ve věku 15 let a 264 dní nejmladším evropským hráčem, který zasáhl do soutěžního reprezentačního utkání.

Výsledky kvalifikace MS 2022 ve fotbale

Skupina H:

Chorvatsko - Rusko 1:0 (0:0)
Branka:
81. vlastní Kudrjašov.

Malta - Slovensko 0:6 (0:3)
Branky: 8., 69. a 82. Duda, 6. a 16. Rusnák, 72. De Marco. ČK: 47. Camenzuli, 51. Teuma (oba Malta).

Slovinsko - Kypr 2:1 (0:0)
Branky: 48. Zajc, 84. Gnezda Čerin - 89. Kakulis.

Arménie - Německo 1:4 (0:2)
Branky: 58. Mchitarjan z pen. - 45.+4 z pen. a 50. Gündogan., 15. Havertz, 64. Hofmann.

Lichtenštejnsko - Rumunsko 0:2 (0:1)
Branky: 8. Man, 87. Bancu.

Severní Makedonie - Island 3:1 (1:0)
Branky: 65. a 87. Elmas, 7. Alioski - 54. Thorsteinsson. ČK: 79. Jóhannesson (Island).