Francie dala Česku jistotu baráže a postupuje. Na MS je i Belgie

0
V čem se Pardubice zlepšily? Pánik - bez komentáře. Marinčin by chyběl hodně
PRVNÍ DOJEM: Vsetín by si měl pomoct přesilovkami. Naskočí do baráže Jágr?

Čeští fotbalisté získali definitivu účasti v březnovém play off o postup na mistrovství světa v příštím roce. Po dnešní kvalifikační výhře Francie nad Kazachstánem 8:0 mají svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého jistotu, že do baráže projdou nejhůře coby jeden ze dvou vítězů skupin Ligy národů. Výhru obhajců titulu řídil čtyřmi góly Kylian Mbappé.

Přímo na šampionát v Kataru postupují pouze první celky z kvalifikačních skupin, týmy na druhých místech čeká play off. Do něj se dostanou ještě dva nejlepší vítězové skupin Ligy národů, kteří v kvalifikaci neuspějí.

Češi po vítězství Walesu nad Bělorusem 5:1 klesli ve skupině E před úterním závěrečným zápasem s Estonskem na třetí místo, o play off ale už nepřijdou. Díky loňskému prvenství ve skupině B2 Ligy národů se dostali mezi dva postupující do play off. Stále ještě mohou v kvalifikaci obsadit druhou příčku, potřebují však nejen porazit Estonsko, ale zároveň doufat, že Wales prohraje s vítězem skupiny Belgií.

Belgie porazila Estonsko 3:1, vyhrála „českou“ skupinu E a zajistila si účast na šampionátu v Kataru, stejně jako Francie.

Mistrovství světa po dnešku zná šest z 32 účastníků. Už dříve v kvalifikaci uspěly Německo, Dánsko a Brazílie, které doplnily hostitele Katar. Závěrečný turnaj se bude hrát příští rok od 21. listopadu do 18. prosince.

Mbappé nasypal čtyři góly

V belgickém útoku zraněného Lukakua zastoupil Benteke, jenž v 11. minutě otevřel skóre a v 53. minutě připravil druhou branku pro Carrasca. Estonci ale ještě utkání v Bruselu zdramatizovali a v 70. minutě, kdy už byl na hřišti i karvinský záložník Sinjavskij, snížil další náhradník Sorga.

Krátce nato však domácímu favoritovi vrátil dvoubrankový náskok střídající Thorgan Hazard. Belgická reprezentace v kvalifikaci vyhrála šest ze sedmi duelů a na světovém šampionátu se představí počtrnácté.

Mbappému na premiérový hattrick v národním týmu stačilo 26 minut prvního poločasu. Po změně stran v Paříži přidal dvě branky Benzema, jednu Rabiot a další Griezmann z pokutového kopu.

Debakl Kazachstánu v 87. minutě dokonal Mbappé. Dvaadvacetiletý útočník Paris St. Germain se stal prvním francouzským autorem čtyř gólů v soutěžním zápase od roku 1958, kdy to dokázal Just Fontaine na MS v duelu o třetí místo proti Západnímu Německu (6:3). Francouzi si na světovém šampionátu zahrají pošestnácté, zlato získali v letech 1998 a 2018.

Wales porazil Bělorusko 5:1 a před závěrečným kolem vystřídal Česko na druhé příčce skupiny E. Po dnešní výhře Francie ale mají svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého jistotu, že do baráže projdou nejhůře coby jeden ze dvou vítězů skupin Ligy národů. „Draci“ v úterý uzavřou kvalifikaci doma proti Belgii, české mužstvo hostí Estonsko.

Velšané roli favorita v Cardiffu potvrdili už v úvodní dvacetiminutovce, kdy běloruského brankáře Černika překonali Ramsey a Neco Williams. Po změně stran se prosadil znovu Ramsey z penalty a Ben Davies. Na Koncevojovo snížení ještě v závěru odpověděl Connor Roberts.

Nizozemcům naopak dnes možnost přímého postupu unikla, protože v Černé Hoře ztratili dvoubrankový náskok, který jim zařídil Depay, a remizovali 2:2. Domácí Vukotič a Vujnovič v Podgorici skórovali v 82. a 86. minutě. „Oranje“ vedou tabulku skupiny G o dva body před Tureckem.

Kvalifikace mistrovství světa 2022 ve fotbale:

Skupina D:

Bosna a Hercegovina - Finsko 1:3 (0:1)
Branky: 69. Menalo - 29. Forss, 51. Lod, 73. O'Shaughnessy. ČK: 37. Raitala (Finsko).

Francie - Kazachstán 8:0 (3:0)
Branky: 6., 12., 32. a 87. Mbappé, 55. a 59. Benzema, 75. Rabiot, 84. Griezmann z pen.

Wales - Bělorusko 5:1 (2:0)
Branky: 3. a 50. z pen. Ramsey, 20. N. Williams, 77. B. Davies, 89. C. Roberts - 87. Koncevoj.

Wales: Ward (90.+1 Hennessey) - C. Roberts, B. Davies, Rodon, N. Williams - Ampadu, Ramsey (71. Morrell), Allen, James (76. Roberts) - Bale (46. Johnson), Wilson. Trenér: Page.

Bělorusko: Černik - Zolotov (71. Juzepčuk), Švjacov, Naumov, Judenkov (82. Koncevoj) - Pečenin, Seljava, Jablonskij, Klimovič (70. Ebong) - Seďko (60. Antilevskij), Lisakovič (82. Bachar). Trenér: Kondratijev.

Belgie - Estonsko 3:1 (1:0)
Branky: 11. Benteke, 53. Carrasco, 74. T. Hazard - 70. Sorga.

Belgie: Courtois - Castagne, Denayer, Vertonghen - Meunier (62. Saelemaekers), Witsel, Vanaken, Carrasco (71. Mertens) - De Bruyne (83. De Ketelaere), Benteke (83. Origi), E. Hazard (62. T. Hazard). Trenér: Martínez.

Estonsko: Igonen - Paskotši, Tamm, Mets - Teniste (79. Puri), Poom, Kreida, Vassiljev (79. Soomets), Ojamaa (59. Sinjavskij) - Zenjov (67. Sorga), Henri Anier (59. Sappinen). Trenér: Häberli.

Turecko - Gibraltar 6:0 (3:0)
Branky: 38. a 41. Dervisoglu, 11. Aktürkoglu, 65. Demiral, 81. Dursun, 84. Müldür. ČK: 22. Olivero (Gibraltar).

Norsko - Lotyšsko 0:0

Černá Hora - Nizozemsko 2:2 (0:1)
Branky: 82. Vukotič, 86. Vujnovič - 25. z pen. a 54. Depay.