8. listopadu 2022 • 16:00

Bývalý šéf FIFA Blatter: Katar byl špatná volba, země je moc malá

Autor: ČTK, krm
Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
Pohár pro vítěze Konferenční ligy v Praze. Ujfaluši drží palce "fialkám"
Muchová je v semifinále Roland Garros! Rusku přehrála ve dvou setech
VŠECHNA VIDEA ZDE

Bývalý předseda FIFA Sepp Blatter připustil, že zvolení Kataru pořadatelem mistrovství světa byla chyba. V rozhovoru pro deník Tages-Anzeiger však zdůraznil, že vítězství arabského státu zařídil tehdejší šéf UEFA Michel Platini.„Je to moc malá země a fotbal i mistrovství světa jsou pro ni příliš veliké,“ řekl šestaosmdesátiletý Blatter v prvním veřejném vystoupení od července, kdy byl spolu s Platinim zbaven obvinění z korupce.

Katar dostal pořadatelství v roce 2010, kdy při hlasování výkonného výboru FIFA porazil 14:8 kandidaturu USA. Výsledek byl okamžitě kritizován, mimo jiné i proto, že kvůli vysokým teplotám byl turnaj z léta přesunut na přelom listopadu a prosince.

„Byla to špatná volba a já jako tehdejší předseda za to nesu zodpovědnost,“ přidal Blatter. Zdůraznil také, že jeho favoritem byla od začátku kandidatura USA, která s Katarem prohrála v posledním kole volby.

O nečekanou porážku favorizované Ameriky se podle Blattera postaral tehdejší šéf UEFA Platini po schůzce s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a představiteli Kataru.

„Sarkozy po mně nikdy nechtěl, abych hlasoval pro Katar. Ale já věděl, co je potřeba,“ řekl v rozhovoru pro agentura AP Platini v roce 2015. Tehdy stejně jako Blatter musel kvůli obvinění z korupce opustit funkci.

Katar je od přidělení mistrovství také kritizován kvůli porušování lidských práv. Blatter se proto pozastavil nad tím, proč se současný předseda FIFA Gianni Infantino rok před startem turnaje do země přestěhoval.

„Co potom asi může FIFA říct, když její předseda je ve stejné lodi jako Katar,“ uvedl Blatter, který navzdory suspendaci od etické komise na fotbal nezanevřel a blížící se šampionát bude sledovat v televizi.

Vstoupit do diskuse
1

Kvalifikace na EURO 2024 v Německu

Program kvalifikace na EURO 2024 Skupina E Skupiny kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Českou fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikační skupina E, ve které se utká s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

Fotbal dnes * Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud