SESTŘIH: Anglie - Írán 6:2. HEY JUDE a začala exhibice Albionu, zářil Saka

PŘÍMO Z DAUHÁ | Řešili toho před turnajem víc než kterýkoli jiný tým. Kaneova duhová páska; vyzrazená základní sestava v médiích den před zápasem; naštvaní fanoušci bez vstupenek, které záhadně zmizely z mobilních aplikací; dva z nich na neplánované návštěvě v šejkově paláci při hledání piva... Všechny tyto záležitosti ale Angličané v turnajové premiéře dokonale hodili za hlavu. Írán smetli hladce 6:2, uklidnili nervózní veřejnost i kouče Garetha Southgatea a přepisovali historii.
Na žluté lince metra v Dauhá to pár hodin před utkáním konečně připomínalo velký turnaj. Ve vlacích zpívali fanoušci Anglie i Íránu, vzájemně se hecovali, fotili, překřikovali. Na sociálních sítích dokonce koluje video, jak u jedněch eskalátorů mladá Britka v euforii zvedá dres, pod kterým chybí podprsenka, a sklízí za to aplaus.
A pak že Katar není tolerantní, i když pravost nebyla potvrzena, a taky těžko říct, zda pak dívka nezamířila na výslech místo národního stadionu...
Tam v dobrém rozmaru do šampionátu vstoupili i fotbalisté Albionu. Byť tempo duelu v úvodu výrazně přibrzdilo takřka čtvrthodinové ošetřování a následné střídání íránského brankáře Alirezy Beiranvanda, rekordmana v délce výhozu během soutěžního zápasu (61,26 metru), neměli problém.
Po poločase, jenž se nastavoval o 14 minut, již mohli vyhlížet páteční mač s USA. Pohodový stav 3:0 k tomu vyloženě sváděl, přičinili se o něj mladíci. Legendární písní „Hey Jude“ od Beatles oslavili fanoušci úvodní trefu.
Jude Bellingham, devatenáctiletý teenager skoro na den přesně stejně narozený jako Adam Karabec, se pověsil do vzduchu a nádherně zavěsil. Premiérový zápis v nároďáku pro jediného borce ze Southgateova kádru mimo tým z Premier League.
Po Michaelu Owenovi se stal středopolař Dortmundu druhým nejmladším anglickým střelcem na mundialu v historii. Když přidal vzápětí Bukayo Saka další parádou o břevno pojistku, jednalo se o rekord. Dva kanonýry pod 21 let totiž Albion na MS v jednom utkání ještě nikdy neměl.

„Gól jsem si schovával na správnou chvíli,“ usmíval se Bellingham. „Povedlo se nám to, dát šest branek na mistrovství světa je fantastické. A je úplně jedno, proti komu hrajete,“ připomněl záložník další zářezy Sterlinga, Rashforda a Grealishe.
Írán nepůsobil tak marně jako domácí Katar v neděli. Individuální kvalitu hráčů má bezpochyby větší, dokonce dvakrát skóroval, ale v defenzivě měl až příliš velké mezery. Efektivní soupeř trestal, ze sedmi střel na bránu hned šestkrát! Dominanci demonstrovalo i 78% držení míče a fakt moc hezké a bleskurychlé akce, kterých s každým dalším střídáním a vytuněním sestavy ještě přibývalo.
Trenér však na tiskovce překvapil. „Musíme být ještě lepší,“ pronesl a ostří britští novináři se na sebe začali dívat, jestli to myslí vážně. „Myslím. Vím, že bych měl být nadšenější, ale musím udržet mužstvo na správné koleji,“ zopakoval Southgate náročným tónem.
Na druhou stranu, zas tak moc se kouči není co divit. Ukončení bídné série šesti zápasů bez vítězství, nejdelší od roku 1993, bylo proti nejslabšímu celku skupiny povinnost. Američané se spoustou borců z Premier League by měli být mnohem těžší prověrkou.
Írán, jehož hráči ani jinak jeho neskutečně hlasití příznivci nezpívali hymnu jako důkaz projevení solidarity s protivládními protesty, během kterých umírají stovky občanů, vyzve Wales.
Zprávy ze dne 18. prosince 2022
Nečekaný obrat. Lionel Messi řekl, že po vítězství ve finále fotbalového mistrovství světa chce Argentinu nadále reprezentovat.. Více čtěte ZDE>>>.



Ohlasy světového tisku na finálové vítězství Argentiny:
- „Spravedlivý Bůh dal Messimu trofej, kterou si zaslouží,“ zhodnotil závěr katarského šampionátu argentinský deník Clarín. „Není pochyb, je nejlepší na světě,“ dodal deník s odkazem na kapitána argentinské reprezentace a finále označil za nejbláznivější a zároveň nejúžasnější finále v historii.
- „Sláva bohu! Sláva Messimu! Messi se dnes stal nejlepším hráčem historie, promiň, Diego,“ napsal argentinský sportovní deník Olé s omluvou legendárnímu Diegu Maradonovi. I podle něj si Messi triumf více než zasloužil.
- Rovněž server brazilského deníku Folha de Sao Palo označil za vítěze šampionátu argentinského kapitána. „Messi zářil a Argentina je potřetí mistrem, po dramatickém zápase,“ napsal portugalský deník Bola.
- „Nejnapínavější finále v historii dosadilo na trůn Messiho,“ napsal španělský deník El País, který Messiho označil za skvělého a jedinečného fotbalistu. „Protože je jedinečný, kdo takto září v 35 letech“.
- „Messi je šampionem, Bůh konečně napravil chybu,“ napsal argentinský server Infobae, podle něhož je Messi nejlepším hráčem světa už 15 let.
- Argentinský deník La Nación rovněž označil dnešní finále za nejlepší v historii. „Messiho tým získal místo ve fotbalovém nebi,“ napsal list.
Oslavy v Argentině: Po vítězství Argentiny nad Francií v penaltovém rozstřelu ve finále MS propukly v ulicích argentinských měst oslavy. Všechny kouty země zaplavily národní barvy modrá a bílá, uvedl deník La Nación. Lidé mávali modrobílými národními vlajkami, stejné barvy měla i jejich trička. Lidé spontánně zpívali oslavné písně. V hlavním městě Buenos Aires, stejně jako při předchozích vítězstvích národního týmu, za zvuků klaksonů a vuvuzel popojížděly karavany automobilů směrem k Obelisku, symbolu metropole na tamním náměstí Republiky. Podle BBC se davy shromáždily i před domem už zesnulé argentinské fotbalové hvězdy Diega Maradony, který jako kapitán přivedl Argentinu k titulu mistrů světa v roce 1986.





„Ať je Messi prohlášen za muže, který Maradonu překonal. Normálně ho trumfnul, tímhle titulem definitivně. Proč by ho Argentina neměla milovat třeba ještě o chlup víc než dávnou legendu osmdesátých let minulého století?“ píše redaktor Sportu Jan Podroužek v komentáři k finále MS. Celý ho čtěte ZDE>>>