23. listopadu 2022 • 14:40

Němci se zakrytými ústy. Protest proti FIFA kvůli páskám nabírá na síle

Autor: iSport.cz, pta, ČTK
Vstoupit do diskuse
19
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Zdrcený Trpišovský, Hranáč je teď NEJ stoper ligy. Co Svědík a plzeňská stopa?
Extraliga na Lapači? Chybí jen... Nejsilnější od sestupu, říká Tesařík. Co noví partneři?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Další výrazný protest na MS ve fotbale! Němečtí fotbalisté si při společném focení před dnešním zápasem s Japonskem zakryli ústa jako protest proti postoji FIFA k duhovým páskám. Pak ale s asijským soupeřem senzačně prohráli. Více čtěte ZDE>>> Sedm evropských týmů ustoupilo na šampionátu ohledně nosení pásky v barvách LGBTQ+ komunity, kterou se chtěly přihlásit k antidiskriminační kampani „OneLove“. FIFA jim to zakázala s odkazem na článek v pravidlech, který hovoří o tom, že kapitáni musejí na MS hrát s oficiální páskou dodanou federací. Německý fotbalový svaz uvedl, že svazy podporující duhové pásky čelily „extrémnímu vydírání“.

Kvůli sporům o duhovou kapitánskou pásku na mistrovství světa ale stále není klid. Ukázalo se to i před druhým dnešním zápasem. Fotbalisté Německa si při týmovém focení zakryli ústa. Jasný vzkaz pro FIFA.

Stejně jako přítomnost německé ministryně vnitra Nancy Faeserová na tribuně Chalífova mezinárodního stadionu, pásku si oblékla i v přítomnosti prezidenta FIFA Gianniho Infantina.

„Naší kapitánskou páskou jsme chtěli ukázat hodnoty, podle kterých v národním týmu žijeme: rozmanitost a vzájemný respekt. Být slyšet společně s ostatními národy. Nejde o politické poselství: O lidských právech se nedá vyjednávat,“ tweetoval německý svaz po zahájení zápasu. „Mělo by to být samozřejmé. Bohužel stále není. Proto je pro nás toto poselství tak důležité. Zakázat nám pásku je jako zavřít nám pusu. Náš postoj platí.“

Kapitán Manuel Neuer nastoupil s páskou ze schválené kolekce FIFA s nápisem No Discrimination. 

Duhovou pásku, kterou si nevzali fotbalisté, oblékla na tribuně německá ministryně vnitra Nancy Faeserová. A seděla hned vedle šéfa FIFA Gianniho Infantina.
Duhovou pásku, kterou si nevzali fotbalisté, oblékla na tribuně německá ministryně vnitra Nancy Faeserová. A seděla hned vedle šéfa FIFA Gianniho Infantina.

V Německu už kvůli postoji FIFA ukončil řetězec supermarketů Rewe spolupráci s Německým fotbalovým svazem (DFB). Šéf společnosti se připojil ke kritice mezinárodní federace FIFA, jež nošení pásky na podporu antidiskriminační kampaně „OneLove“ zakázala pod hrozbou žlutých karet.

„Stojíme za rozmanitostí - a také fotbal je rozmanitost. Tohle je náš postoj a budeme ho bránit. Skandální přístup FIFA je pro mě jako šéfa společnosti a fotbalového fanouška naprosto nepřijatelný,“ uvedl v prohlášení šéf Rewe Lionel Souque.

Společnost informovala DFB už v říjnu o tom, že neprodlouží dlouholeté partnerství. Po události s kapitánskými páskami Rewe končí se svazem okamžitě a vzdá se práv na reklamu během mistrovství světa.

Vstoupit do diskuse
19

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Slavia - AC Milán v TV * Liverpool - Sparta v TV

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud