Spory o gól skončí, na MS 2014 bude branková čára pod dohledem

FIFA rozhodla, že na MS 2014 budou hlídat brankovou čáru moderní technologie, měly by tak odpadnout spory o to, zda míč brankovou čáru přešel, či nikoliv
FIFA rozhodla, že na MS 2014 budou hlídat brankovou čáru moderní technologie, měly by tak odpadnout spory o to, zda míč brankovou čáru přešel, či nikolivZdroj: Profimedia.cz
ČTK
Reprezentace
Začít diskusi (0)

Skončí spory a bude jasno - konečně! Vedení světové fotbalové federace FIFA potvrdilo, že na MS 2014 v Brazílii bude využita technologie na hlídání brankové čáry. Debatu o zavedení technologií do fotbalu rozvířil především případ z MS 2010, na němž v utkání Anglie s Německem dal Frank Lampard regulérní branku. Míč se však zpoza čáry odrazil zpět do hřiště a pokračovalo se ve hře, aniž byl gól uznán. Anglie následně vypadla.

FIFA se ještě nerozhodla, která technologie bude na šampionátu využita. Vyzvala další výrobce k podání nabídek. Dosud jsou schváleny systémy Hawk-Eye (Jestřábí oko) a GoalRef, které již byly odzkoušeny na prosincovém mistrovství světa klubů. Který ze systémů bude použit, se rozhodne v dubnu.

„Po úspěšném zavedení brankové technologie na mistrovství světa klubů se FIFA rozhodla použít technologie i na letošním Konfederačním poháru a na mistrovství světa 2014,“ stojí v prohlášení FIFA.

VIDEO: Podívejte se na situaci z MS 2010, Lampardův gól neplatil

„Cílem je úspěšně nainstalovat a vyzkoušet systém na všech stadionech turnaje, aby měli rozhodčí naši maximální podporu.“

Do budoucna by tak nemělo docházet k situacím, kdy míč překročí brankovou čáru, ale gól nebude platit, jako se to stalo na MS 2010 v případě Angličana Franka Lamparda.

Jelikož nešlo o ojedinělý případ, kdy docházelo ke sporům o to, zda míč již byl za brankovou čarou, pravidlová komise IFAB nakonec loni v červenci schválila zavedení technologií na brankové čáře.

V říjnu pak dostaly licenci od FIFA společnosti GoalRef, která využívá čip v míči, a videosystém Hawk-Eye (Jestřábí oko) používaný už v tenisu či kriketu. Oba mají jen poradní funkci, definitivní rozhodnutí, zda gól platí, či nikoli, je nadále na sudích.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů