Štěpán Filípek
25. března 2023 • 19:15

Němeček o finále EURO 96: Kdybych tam šel i já či Kubík, třeba by bylo zlaté

Vstoupit do diskuse
3
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Ševčík: „hajzlík“ i talent, co vás ohromí. Vycepují ho Priske s Rosickým?
Životní obrat! Muchová vstala z popela, udolala favoritku a je ve finále
VŠECHNA VIDEA ZDE

Byli tak blízko... Ještě v 72. minutě finále mistrovství Evropy 1996 v majestátním Wembley vedli čeští fotbalisté nad Německem 1:0 a mysleli na zlaté oslavy. Jenže pak vyrovnal střídající náhradník Oliver Bierhoff a zlatý byl jeho druhý gól, který bohužel ukončil prodloužení. Mohlo něco tenhle příběh zvrátit a napsat mu poslední kapitolu s jinými hrdiny? Možná ano. To kdyby trenér Dušan Uhrin poslal do hry záložníka Václava Němečka nebo jiného matadora Luboše Kubíka. „Říkal jsem si: Škoda, že nás tam trenér nedal. Myslím, že bychom to třeba do vítězství 1:0 dotáhli,“ ohlíží se ve vzpomínkovém videorozhovoru Němeček.To téma načal Uhrin sám. Již osmdesátiletý trenér-gentleman a strůjce úspěchů národního týmu i pražské Sparty se totiž na rozdíl od jiných nebojí přiznat chybu. Ani když jde o vrcholné fotbalové události jako finále mistrovství Evropy. I ve velkém profilovém rozhovoru pro nedávno vydanou publikaci Fotbalové devadesátky z knižní edice deníku Sport zopakoval, že neměl střídat výtečně hrajícího Karla Poborského za Vladimíra Šmicera, což byla jediná výměna na české straně v utkání.

A přidal také jiné zaváhání, které mu posléze vytanulo na mysl. „Až mnohem později jsem přišel na další chybu. Václava Němečka jsem znal ze Sparty, dělal kapitána, hrál velice dobře. Původně jsem si myslel, že ho na finále postavím. Jenže nakonec jsem to neudělal,“ vypráví. Na Němečkově místě se činil mladší a dynamický Radek Bejbl, stabilní člen sestavy. 

Němeček se o Uhrinových slovech dozvěděl až ve videorozhovoru pro server iSport.cz. „To slyším poprvé,“ ujišťuje. „A jsem za to rád,“ dodává jedním dechem.

Je na něm ovšem znát, že hovořit na tohle téma je mu žinantní, sám od sebe by ho neotevřel. A navíc ještě větší význam přičítá Kubíkovi. Ale když už, tak se rozhovoří o tom, proč by on či Kubík mohli Němcům zabránit v otočení skóre. Nebo také o tom, jak snášel mezní okamžik kariéry, kdy se z reprezentačního kapitána stal před mistrovstvím Evropy náhradník. 

Jak těžké to bylo přijmout? Jaký vztah měl se slávistou Radkem Bejblem, který zabral jeho místo? Když zaskočil ve čtvrtfinále a semifinále, věřil, že přece jen bude hrát i ve finále? A jaké to bylo převzít stříbrnou medaili od královny Alžběty II.? Podívejte se ve VIDEU.

Velký rozhovor s trenérem Dušanem Uhrinem nejen o EURO 1996 a vzpomínky jeho tehdejšího asistenta Vernera Ličky na všechny nominované hráče si můžete přečíst v publikaci Fotbalové devadesátky, kterou můžete zakoupit ZDE >>>.

Kniha Fotbalové devadesátky z edice deníku Sport Kniha Fotbalové devadesátky z edice deníku SportFoto iSport.cz

Vstoupit do diskuse
3

Kvalifikace na EURO 2024 v Německu

Program kvalifikace na EURO 2024 Skupina E Skupiny kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Českou fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikační skupina E, ve které se utká s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

Fotbal dnes * Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

Skupina D
Články odjinud


Články odjinud