Angličanky obhájily evropské zlato, Španělsko zdolaly na penalty
Anglické fotbalistky obhájily titul mistryň Evropy. Ve finále v Basileji zdolaly Španělsko v penaltovém rozstřelu 3:1 a oplatily mu prohru z loňského finále mistrovství světa v Sydney. V základní hrací době i po prodloužení skončil zápas 1:1.
Španělkám zajistila vedení v 25. minutě Mariona Caldenteyová, v 57. minutě vyrovnala Alessia Russová. Obě střelkyně v květnu pomohly Arsenalu k vítězství v Lize mistryň ve finále nad Barcelonou, která měla ve španělské základní sestavě sedm hráček.
Další gól už diváci ve vyprodaném hledišti neviděli ani v prodloužení a mistryně Evropy musel určit až penaltový rozstřel. To se v dosavadní historii stalo jen v roce 1984, kdy vyhrálo Švédsko nad Anglií. Tentokrát však uspěly Angličanky, hrdinkou byla jejich brankářka Hannah Hamptonová. Rozhodující pokutový kop proměnila Chloe Kellyová, která zařídila i před třemi lety finálovou výhru nad Německem gólem v prodloužení.
První šanci měl tým z kolébky fotbalu, už ve 3. minutě šla Russová z poloviny hřiště sama na brankářku, ale Collová její střelu vyrazila. Poradila si i ve 20. minutě s pokusem Hempové, která vystihla nepovedenou španělskou rozehrávku. Na druhé straně měla nejlepší střelkyně turnaje Gonzálezová na kopačce pátý gól, ale brankářka Hamptonová byla proti. Caldenteyová ale už hlavičkovala přesně do sítě.
Od toho okamžiku tým z Pyrenejského poloostrova zcela ovládl hru, jasně dominoval v držení míče a dlouho se hrálo téměř výlučně na anglické polovině. Středová řada s dvojnásobnými držitelkami Zlatého míče Bonmatíovou a Putellasovou dostala soupeřky pod tlak.
Jenže když se z něj Angličanky vymanily, podařilo se Russové z ojedinělé akce také hlavou vyrovnat. Finální přihrávku jí adresovala střídající Kellyová, která vstřelila postupový gól v semifinále proti Itálii. I tentokrát se s jejím příchodem tým obhájkyň titulu hodně zvedl a i potřetí za sebou dovedl zápas do prodloužení.
V něm měla blízko k rozhodnutí Španělka Paralluelová, ale výsledkovou rovnováhu nezměnila a zápas dospěl až k penaltám. Při nich Hamptonová vystihla úmysly Caldenteyové i Bonmatíové a Paralluelová mířila vedle. Collová si poradila s pokusy Meadové a Williamsonové, ale na rozhodující střelu Kellyové nedosáhla.
Angličanky na úvod turnaje podlehly Francii a namále měly i ve čtvrtfinále, v němž přešly přes Švédsko také až díky penaltám, když ještě 11 minut před koncem prohrávaly o dvě branky. V semifinále přes Itálii postoupily gólem v nastavení. Jejich trenérka Sarina Wiegmanová získala už třetí zlato v řadě, to první v roce 2017 ještě se svým Nizozemskem.
Nejlepší hráčkou turnaje byla vyhlášena Aitana Bonmatíová, kterou propustili z nemocnice až pár dnů před turnajem po prodělané meningitidě. Cenu pro největší talent převzala devatenáctiletá Angličanka Michelle Agyemangová.
Celková návštěva 623.088 diváků je novým rekordem šampionátu, stejně jako 106 vstřelených branek. Vítězný tým získá od UEFA pět milionů eur (122 milionů korun), přičemž nejméně 35 procent se musí podle nového pravidla rozdělit mezi hráčky.
Mistrovství Evropy fotbalistek - finále v Basileji:
Anglie - Španělsko 1:1 po prodl. (1:1, 0:1), pen. 3:1
Branky: 57. Russová - 25. Caldenteyová. Rozhodčí: Frappartová (Fr.). Diváci: 34.203.