Rajchl věří ve volební triumf a tvrdí, že Pelta není vhodným kandidátem | iSport.cz
14. září 2011 • 14:28

Rajchl věří ve volební triumf a tvrdí, že Pelta není vhodným kandidátem

TOP VIDEA
SE SIMONOU na MS: Prohru sledoval i Jágr. Rusko je ještě zklamanější, můžeme toho využít, říká legenda SE SIMONOU na MS: Prohru sledoval i Jágr. Rusko je ještě zklamanější, můžeme toho využít, říká legenda
Kouč Hynek: Rozhodl druhý gól Kanady. Uvidíme, kdo půjde proti Rusům do branky Kouč Hynek: Rozhodl druhý gól Kanady. Uvidíme, kdo půjde proti Rusům do branky
VŠECHNA VIDEA ZDE

Místopředseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Jindřich Rajchl věří, že po více než dvou letech strávených ve vedení fotbalu se po páteční valné hromadě stane jeho šéfem. Během kampaně při cestách napříč republikou delegátům nastínil svoji vizi, podle které by chtěl získat ještě více prostředků od státu, loterijních společností a soukromých zdrojů. V pátek pro něj zřejmě bude větším soupeřem Miroslav Pelta, ovšem jeho zvolení by prý bylo špatnou volbou.Rajchl poukazuje především na nedávnou korupční aféru, v níž Peltovo jméno figurovalo, i když nebyl nikdy vyšetřován ani obviněn. "Tady je asi jiné vnímání než ve světě, kde by člověk s podobnou pověstí kandidovat nemohl. V čele fotbalu musí stát persona, která za sebou takovou minulost nemá," prohlásil v rozhovoru s ČTK. Respektuje, že obvinění nikdy nepadlo, ale pro image fotbalu by prý Peltovo zvolení nebylo dobré.Peltu přesto Rajchl vnímá jako silného soupeře. Kdyby jablonecký šéf v pátek triumfoval, neměl by problém dál pokračovat v současné funkci. "Osobně s Mírou problém nemám. Prostě bych dál dělal pro fotbal jako místopředseda a pokračoval v tom, co jsme započali před dvěma lety," svěřil se Rajchl, že je připraven i na druhou možnost.

Rajchl si ale věří a zjevně sází na podporu české komory. Zatímco za Peltou podle jeho slov stojí Sparta, Slavia, Liberec, Jablonec nebo Příbram, jeho údajně podporují zbývající ligové kluby a dostatek hlasů podle všeho získá i na nižších úrovních od druhé ligy po okresní svazy.

"Myslím, že moje podpora roste. V české komoře bych na tom snad měl být lépe, v moravské to asi bude těsné," odhadl výsledek pátečních voleb Rajchl, který údajně vnímá i podporu ze strany FIFA a UEFA. "Cítím z jejich strany zájem o to, aby tady pokračoval trend nastolený v posledních dvou letech," vytáhl další trumf.

Šéf Jablonce Miroslav Pelta je největším protivníkem Jindřicha Rajchla v kandidatuře na předsedu FAČRŠéf Jablonce Miroslav Pelta je největším protivníkem Jindřicha Rajchla v kandidatuře na předsedu FAČR


Kdyby Rajchl vyhrál, v první řadě by se snažil přinést do fotbalu více peněz. Už za Haškovy vlády se podařilo situaci vylepšit. "Nikdo nám nevěřil, ale za poslední dva roky se zvýšily dotace do krajských a okresních svazů z 34 na 100 milionů korun, za prodej televizních práv na ligovou soutěž jsme získali 108 milionů místo předchozích 43 milionů," prohlásil Rajchl.

Sám by si dovedl představit ještě lepší čísla. "Klíčové je, abychom udrželi stomilionovou dotaci z veřejných peněz od státu a měli ji zajištěnou dlouhodobě. Pak je nezbytné, abychom působili při prosazení loterijního zákona, aby prostředky ze sázek plynuly zpět do sportu, je třeba jednat se soukromými subjekty.

Tohle jsou úkoly pro předsedu bez ohledu na jméno," řekl Rajchl, podle kterého je všechno o systematické práci. "Je reálné, aby do tří až pěti let fotbal získal další částky v řádech desítek až stovek milionů," podotkl.

Za svoji nevýhodu před páteční valnou hromadou nepovažuje ani fakt, že byl nejbližším spolupracovníkem odstoupivšího předsedy Ivana Haška, který sklidil tvrdou kritiku za svůj nečekaný červnový odchod z vrcholné funkce. "Moje minus to být nemůže, protože jsme i díky Ivanovi nastartovali velké změny. Cesta, kterou jsme nastoupili, byla správná a já z ní uhnout nechci. Ano, byly tam i chyby a všechno nevyšlo," uznal.

Foto 


Za největší "minus" éry označuje stále nevyřešenou kauzu Bohemians. "Jde o jednoznačně největší problém," uvedl Rajchl a připustil, že by při řešení některých kauz postupoval jinak než jeho bývalý šéf. "Ivan někdy nechtěl jít do kontroverzních rozhodnutí. V tom bych chtěl být silnější, důraznější a vést k dohodám. Předseda by měl být důraznější, než byl Ivan," prohlásil Rajchl.

Pokud by se stal předsedou, podporoval by setrvání Dagmar Damkové v roli předsedkyně komise rozhodčích, naopak úplnou nezávislost klubů asociaci si zatím představit nedokáže. Stejně jako Pelta však uznává, že je třeba vypracovat smlouvu mezi kluby a fotbalovou asociací, která by jasně vymezila kompetence.

Má prý představu o tom, jak reorganizovat změnu systému dalších soutěží. Dokáže si představit, že by druhá liga nebyla ryze profesionální soutěží a byla by rozdělena na českou a moravskou skupinu. Za úvahu podle něj také stojí, zda nesnížit počet účastníků v ČFL a MSFL.

"Fotbal by si restrukturalizaci v nižších soutěžích zasloužil. Je třeba široká diskuse a vytvoření odborné skupiny, která by vše rozpracovala. Nechci dělat fotbal jen pro mocné a vyvolené," dodal Rajchl.

Ivan Hašek se svazovým místopředsedou Jindřichem Rajchlem
Ivan Hašek se svazovým místopředsedou Jindřichem Rajchlem

 
Články odjinud


Články odjinud