1. prosince 2011 • 14:30

Čech, Rosický a spol.: Kvůli Speedovi (†42) dostali manuál na depku

Autor: Petr Žaloudek
Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz
VŠECHNA VIDEA ZDE

KOMIKS - Sebevražda legendárního fotbalisty a trenéra Garyho Speeda (†42) byla poslední kapkou. Anglická Asociace profesionálních hráčů (PFA) se rozhodla bojovat proti depresím, jednomu z posledních tabu ve fotbale, a vydala příručku, jak se psychickým problémům postavit. Šestatřicetistránkový manuál proložený komiksy dostanou čtyři tisícovky profesionálních fotbalistů včetně čtyř Čechů, kteří v Premier League působí: Čech, Rosický, Grygera a Gecov.O depresích u profesionálních fotbalistů se dlouho mlčelo. Vydělávají velké peníze, tak je přece nemůže nic trápit. Jenže opak je pravdou – neustálý tlak působí na jejich psychiku a oni nevědí, jak se mu postavit.

Odpověď často, ale marně, hledají v alkoholu. Sebevraždy Garyho Speeda a německého brankáře Roberta Enkeho či nedávný vážný úraz hlavy českého exreprezentanta Martina Fenina zděsily celý fotbalový svět.

„Enkeho smrt byla extrémním případem depresí v moderním pojetí,“ vzkazuje předseda PFA Clarke Carlisle hráčům. Sám o tom ví své – dnes dvaatřicetiletý hráč Prestonu se před osmi lety léčil na klinice z alkoholismu a depresí.

Do příručky, kterou komiksy se vzorovými situacemi a případným řešením vybavil Paul Trevillion, přispěli mimo jiné Andy Cole a Paul Gascoigne, jejichž kariéru provázely psychické potíže.

„Měl jsem svou mučírnu – moji ložnici. Po tréninku jsem se tam zavřel spolu se svými zmatenými myšlenkami. Cítil jsem se izolovaný a zoufalý. Trvalo to 18 měsíců, než jsem se smířil s tím, že hraji za Manchester United,“ popisuje své problémy Cole.

Pocity fotbalové hvězdy v depresích přidává i rebel Gascoigne. „Měl jsem nepříjemné zranění. Deprese jsem dostal z toho, že nemůžu hrát. Uzavřel jsem se do sebe, připadalo mi, že klub na mě úplně zapomněl,“ uvádí.

Podívejte se na ukázky přeloženého komiksu (pro zvětšení klikněte na obrázek v galerii)

Komiksy ukazují konkrétní problémové situace, do kterých se fotbalisté nejčastěji dostávají. Ukázky byly přeloženy z anglického originálu.
Komiksy ukazují konkrétní problémové situace, do kterých se fotbalisté nejčastěji dostávají. Ukázky byly přeloženy z anglického originálu.

Manuál a zavedení speciálních horkých linek pro fotbalisty mají zamezit tomu, aby další z nich hledali řešení depresí v sebevraždě.

„Fotbal je krásná hra. Tahle příručka odhaluje, jaký je tlak na hráče, a zároveň ukazuje fotbalisty jako lidi, ne jako stroje,“ uzavírá šéf PFA Carlisle.

Vstoupit do diskuse
2

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga

35. kolo
Články odjinud


Články odjinud