KOMIKS - Sebevražda legendárního fotbalisty a trenéra Garyho Speeda (†42) byla poslední kapkou. Anglická Asociace profesionálních hráčů (PFA) se rozhodla bojovat proti depresím, jednomu z posledních tabu ve fotbale, a vydala příručku, jak se psychickým problémům postavit. Šestatřicetistránkový manuál proložený komiksy dostanou čtyři tisícovky profesionálních fotbalistů včetně čtyř Čechů, kteří v Premier League působí: Čech, Rosický, Grygera a Gecov.
O depresích u profesionálních fotbalistů se dlouho mlčelo. Vydělávají velké peníze, tak je přece nemůže nic trápit. Jenže opak je pravdou – neustálý tlak působí na jejich psychiku a oni nevědí, jak se mu postavit.
Odpověď často, ale marně, hledají v alkoholu. Sebevraždy Garyho Speeda a německého brankáře Roberta Enkeho či nedávný vážný úraz hlavy českého exreprezentanta Martina Fenina zděsily celý fotbalový svět.
„Enkeho smrt byla extrémním případem depresí v moderním pojetí,“ vzkazuje předseda PFA Clarke Carlisle hráčům. Sám o tom ví své – dnes dvaatřicetiletý hráč Prestonu se před osmi lety léčil na klinice z alkoholismu a depresí.
Do příručky, kterou komiksy se vzorovými situacemi a případným řešením vybavil Paul Trevillion, přispěli mimo jiné Andy Cole a Paul Gascoigne, jejichž kariéru provázely psychické potíže.
„Měl jsem svou mučírnu – moji ložnici. Po tréninku jsem se tam zavřel spolu se svými zmatenými myšlenkami. Cítil jsem se izolovaný a zoufalý. Trvalo to 18 měsíců, než jsem se smířil s tím, že hraji za Manchester United,“ popisuje své problémy Cole.
Pocity fotbalové hvězdy v depresích přidává i rebel Gascoigne. „Měl jsem nepříjemné zranění. Deprese jsem dostal z toho, že nemůžu hrát. Uzavřel jsem se do sebe, připadalo mi, že klub na mě úplně zapomněl,“ uvádí.
Podívejte se na ukázky přeloženého komiksu (pro zvětšení klikněte na obrázek v galerii)
Manuál a zavedení speciálních horkých linek pro fotbalisty mají zamezit tomu, aby další z nich hledali řešení depresí v sebevraždě.
„Fotbal je krásná hra. Tahle příručka odhaluje, jaký je tlak na hráče, a zároveň ukazuje fotbalisty jako lidi, ne jako stroje,“ uzavírá šéf PFA Carlisle.