Ztratil vědomí, ale dochytal zápas. To je špatně, kritizuje český lékař

Hugo Lloris (vlevo) po srážce s Romeluem Lukakuem ztratil vědomí, zápas přesto dochytal
Hugo Lloris ztratil vědomí.
Hugo Lloris tleskal po zápase fanouškům.
3
Fotogalerie
ČTK, iSport.cz
Anglie - Premier League
Začít diskusi (0)

VIDEO | Brankář Tottenhamu Hugo Lloris dochytal nedělní zápas anglické ligy s Evertonem přesto, že po střetu se soupeřem ztratil na chvíli vědomí, a trenér André Villas-Boas za to nyní sklízí kritiku. Charitativní organizace Headway, která pomáhá lidem s poškozením mozku, označila jednání londýnského klubu za nezodpovědné. Stejně tak šéf lékařské komise FIFA Jiří Dvořák.

Llorise v 77. minutě trefil ve sprintu kolenem do hlavy útočník Evertonu Romelu Lukaku. Šestadvacetiletý gólman se po ošetření znovu postavil do branky a po téměř desetiminutové pauze pokračoval v zápase, který skončil 0:0.

"Nepamatoval si to, takže ztratil vědomí. Byla to rána, ale vypadal, že ho to nerozhodilo a že může pokračovat. Proto jsem rozhodl, že zůstane na hřišti. Zákroky, které předvedl, ukázaly, že jsem udělal správně," uvedl po utkání kouč Villas-Boas.

Mluvčí Headway jeho počínání zkritizoval. "Když někdo dostane do hlavy takovou ránu, že ztratí vědomí, je životně důležité, aby se mu ihned dostalo lékařské péče. Masér nebo doktor ošetřující hráče na hřišti nemůže určit závažnost poškození, symptomy se mohou objevit později," řekl Luke Griggs. "Tím, že hráč pokračoval, si mohl poškodit mozek ještě více. Měl jít okamžitě ze hřiště a putovat do nemocnice na vyšetření a pozorování," prohlásil.

 

Trenérovi Tottenhamu vytkl i to, že po zápase vyzdvihoval Llorisův přístup a charakter. "To je jednoduše špatné a nebezpečné," řekl mluvčí.

Ke kritice se připojil i šéf lékařské komise FIFA Jiří Dvořák. Podle něho byla pravděpodobnost 99 procent, že Lloris při srážce utrpí otřes mozku. FIFA přitom doporučuje střídání při jakémkoliv podezření na otřes.

"Měl být vystřídán. Fakt, že Lukaku potřeboval na koleno led, jednoznačně svědčí o tom, že ta rána musela být obrovská," řekl Dvořák. Tottenham v pondělí oznámil, že vyšetření u francouzského reprezentanta otřes mozku neprokázalo.

Llorisův střet s útočníkem Evertonu připomněl srážku Petra Čecha se záložníkem Stephenem Huntem, jenž v roce 2006 prorazil kolem gólmanovi Chelsea lebku. Český reprezentant nemohl hrát tři měsíce a od vážného zranění chytá v helmě.

Podle bývalého liverpoolského útočníka Johna Aldridge zranění poznamenalo další Čechovy výkony a totéž se prý může stát i Llorisovi. "Čekáte, že to přijde znovu a máte to zasunuté v hlavě. Stalo se to Petru Čechovi a řekl bych, že už se nevrátil tam, kde byl před tím kopnutím do hlavy," řekl Aldridge BBC.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů