SESTŘIHY: Rosický rozhodl o výhře, Chelsea zdolala West Ham

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

SOUHRN 18. KOLA | Fotbalisté Chelsea vyhráli v 18. kole anglické ligy nad West Hamem 2:0 a na prvním místě tabulky mají náskok tří bodů před druhým Manchesterem City. Za Arsenal po sedmi měsících nastoupil v základní sestavě v nejvyšší soutěži Tomáš Rosický a díky jeho gólu vyhráli "kanonýři" derby nad QPR 2:1.

Pro fanoušky to bylo překvapení. Nejsou zvyklí, že "Rosa" dostává důvěru v základní sestavě, i když manažer Wenger stále vypráví, že českému záložníkovi věří. V derby s QPR hrál ale Rosický od první minuty a na place byl vidět.

Český reprezentant rozjel přihrávkou už první gólovou akci Arsenalu, kterou zakončil Alexis Sánchez, jenž napravil svůj penaltový krach. V 65. minutě se pak sám Rosický zapsal mezi střelce, když ranou po zemi po přihrávce Sáncheze z hranice pokutového území prostřelil gólmana.

SESTŘIH Premier League: Arsenal - QPR 2:1

Manažer Wenger radostně zapumpoval zaťatou pěstí a český záložník křičel nadšením. Na trávníku mu ke gólu gratulovali snad všichni spoluhráči. QPR ještě v 79. minutě z penalty korigoval výsledek. Sedm minut před koncem pak manažer Wenger Rosického stáhl ze hry.

Chelsea nastoupila tradičně s brankářem Petrem Čechem jen mezi náhradníky a do vedení ji poslal ve 31. minutě po rohu kapitán John Terry, který se střelecky prosadil ve druhém utkání za sebou.

Když se po přestávce trefil Diego Costa a hostující Morgan Amalfitano zamířil jen do břevna, domácí na Stamford Bridge vyhráli i deváté utkání v sezoně.

Jejich kouč José Mourinho jim přichystal zvláštní vánoční "odměnu". Po zápase totiž ještě zavelel k lehkému tréninku. Podle svých slov ale jen trochu změnil původní plán. "Kluci měli mít dva lehké tréninky zítra, ale teď po zápase kvůli tomu v šatně tak plakali, že jsem se rozhodl to upravit," žertoval Mourinho s tím, že Čecha a ostatní tím pádem v sobotu čeká jen jeden trénink.

Tradičně náročný sváteční program v Anglii znamená pro Chelsea pět ligových zápasů během 14 dnů. V neděli jedou Blues na hřiště Southamptonu. "Moji hráči jsou jen lidé, hráči Southamptonu jsou jen lidé, proto to bude velmi těžké. Ale své platy dostáváme za to, že když fanoušci chtějí fotbal, musíme jim ho dát. A já jim ho dávám rád," dodal Mourinho.

I další sobotní zápasy patřily favoritům. Nezaváhal Manchester City ani konkurenční United, tři body si připsal Southampton, Liverpool i Tottenham. Vánoce zkrátka v Anglii patřily favoritům.

West Brom nestačil na Citizens, kteří na jeho hřišti vedli už ve 34. minutě jasně 3:0 a nebylo co řešit. Na vedoucí Chelsea tak ztrácejí dál jen tři body. Manchester United si drží prosincovou fazon. Nad Newcastlem vyhrál 3:1 po dvou trefách Rooneyho a jednom zásahu Van Persieho.

Krizi již zřejmě zažehnal Southampton a poté, co doma smetl Everton, zvítězil 3:1 na trávníku Crystal Palace. Roli favorita potvrdil výhrou 2:1 i Tottenham na půdě posledního Leicesteru. Náladu si spravil i Liverpool vítězstvím 1:0 na hřišti předposledního Burnley.

Manchester United - Newcastle 3:1
Branky: 23. a 36. Rooney, 53. Van Persie - 87. Cissé z pen.

Arsenal - QPR 2:1
Branky: 37. Sánchez, 65. Rosický - 79. Austin z pen.

20. Queens Park Rangers 38 8 6 24 42:73 30

Rudí ďáblové slaví. Rooney dal dva góly, na další přihrál a Manchester United vyhrál nad Newcastlem 3:1.