Je známý tím, že o hodně věcech přemýšlí více než ostatní. Záložník Manchesteru United Juan Mata nemyslí pouze na svou kariéru. To potvrdil také v posledním rozhovoru ve španělské televizní show Salvados. „Fotbalisté žijí ve velké bublině,“ překvapila hvězda.
Sedmadvacetiletý španělský reprezentant se zkušenostmi z Valencie, Chelsea a Manchesteru United má na fotbal ojedinělý pohled. „Na úrovni, kde hraju fotbal, jste velmi dobře odměněni,“ přiznává záložník.
„Je to ale nepochopitelné. V porovnání s ostatními lidmi vyděláváme směšné peníze. Co se týká fotbalového světa, vydělávám normální peníze. Ale v porovnání s 99,9% lidmi ve Španělsku jsou to šílené částky,“ tvrdí Mata, který v United bere 5,2 milionu korun týdně.
Zkušenému záložníkovi se také příliš nelíbí přístup mnoha mladých fotbalistů. „Každý hráč si myslí, že je nový Diego Maradona. To se stane každému, ale když se podíváte na spoustu mladých, vidíte děti, které si myslí, že jsou rockové hvězdy,“ říká.
„Jezdí v luxusních autech, nosí extravagantní oblečení. Občas si je musíte vzít stranou a dát s nimi řeč,“ prozrazuje Mata, který má kolem sebe v Manchesteru United aktuálně mladíků hned několik.
Jednou z věcí, které Matu dost mrzí, je pozadí kolem fotbalu, ze kterého se stále více než sport stává tvrdý byznys. „Miluju fotbal, tréninky a soutěžení. Ale nijak si neužívám fotbalový byznys,“ tvrdí.
„Byznys způsobil, že se někdy zdá, že jsou majitelé klubů mnohem důležitější než fanoušci,“ mrzí upřímného fotbalistu. „Klidně bych přistoupil na snížení platu, kdyby ve fotbale záleželo na byznysu méně,“ zakončuje Mata.